Úvod Herné konzoly, hry, virtuálna realita Ceny grafík konečne klesajú!

Ceny grafík konečne klesajú!

243

Pred pár mesiacmi som písal o zlej dostupnosti grafických kariet a opisoval som dôvody prečo sa situácia zhoršila. Vtedy som predpokladal, že situácia o tomto čase už bude dávno vyriešená a grafické karty budú voľne dostupné. Nebol som si však úplne istý kedy tento moment nastane, a preto som sa radšej vyhol predpovediam. Teraz však nastal ten moment, keď sa dá relatívne presne povedať, že situácia sa konečne zlepšuje. Kedy sa dočkáme grafických kariet za normálne ceny a aké faktory treba sledovať?

Ceny grafík dosiahli vrchol:

Prvým znakom, že trh sa začína stabilizovať sú ceny samotných kariet. Od mája sa ceny výrazne nahor neposunuli a podľa všetkého majú svoj vrchol za sebou. Teraz nastane fáza stabilizácie zásob, ktorá bude trvať niekoľko týždňov. Zásoby sa najprv stabilizujú v Amerike, potom bude nasledovať Európa a ďalšie krajiny.

Akonáhle sa zásoby stabilizujú tak nastane veľmi rýchle znižovanie cien. Pre predajcov je výhodné predávať tovar ,čo najrýchlejšie, a preto sa vrcholové ceny veľmi dlho neudržia. Krypto-boom sa v určitom bode tiež skončí a vtedy zaplaví trh veľké množstvo grafík, ktoré boli predtým používané na ťaženie.

Zásoby procesorov sú už v norme:

Ďalším znakom zlepšujúcej situácie sú zásoby procesorov, ktorých zásoby sú na predkoronovej úrovni. Dostupné sú aj niektoré procesory zo starších generácii, ale ich zásoby sa postupne míňajú nakoľko AMD presunulo väčšinu výroby na 7nm výrobný proces.

Voľne dostupné sú aj procesory od Intelu a s príchodom Alder Laku v Októbri sa situácia bude už len zlepšovať. AMD potvrdilo, že momentálne prioritizuje výrobu high-endových procesorov. Zhoršovanie zásob procesorov by pre AMD znamenalo nutnosť presmerovať ďalšiu výrobu z grafík. Naopak TSMC neustále zvyšuje kapacitu pre 7 nm výrobný proces a AMD tým pádom môže opäť zvýšiť produkciu grafických čipov. 

Zásoby konzol a laptopov sú stále zlé:

Situácia s hernými laptopmi a konzolami je stále celkom zlá. V zahraničí sa situácia postupne zlepšuje, ale na Slovensku je stále veľký problém sa dosť ku konzole za MSRP. Herné laptopy sú prakticky nedostupné, ale situácia by sa mohla začať takisto zlepšovať potom, ako AMD vydalo svoje nové laptopy s novými grafikami a procesormi. 

Na trh sa chystá Alder Lake a Xe grafiky od Intelu:

Situácia s procesormi a hlavne s grafikami sa bude už len zlepšovať. Intel koncom roka chystá vydať nové procesory Alder Lake, ktoré kombinujú novú generáciu golden cove a malých gracemonth jadier. Táto hybridná architektúra by mala Intel posunúť výkonovo výrazne dopredu a pravdepodobne znovu získa prvú priečku v hernom výkone od AMD. V multivláknových aplikáciách bude však AMD s najväčšou pravdepodobnosťou naďalej viesť. 

Intel takisto chystá nové grafické karty Xe, ktorých výkon by mohol dosiahnuť na úroveň 6800XT/3080. Cenovo by takisto nemuseli byť vôbec zlé. Intel je, predsa len nováčikom v high-endovom segmente a určite sa bude snažiť zachytiť, čo najväčšiu časť populácie práve dobrou cenou. Dôležité je, že zásoby grafických kariet opäť výrazne stúpnu a zásoby sa konečne vrátia na normálnu úroveň. 

Ekonomika sa po korone postupne spamätáva:

Herný trh má obrovské množstvo dodávateľských reťazcov, ktoré boli zasiahnuté koronou. AMD sa spolieha na výrobu v TSMC a Nvidia má výrobu herných grafík v Samsungu. Obidve spoločnosti trpeli nedostatkom kremíkového substrátu na výrobu polovodičov, a to do veľkej miery zhoršilo situáciu. Teraz sa však dodávateľské reťazce stabilizovali a situácia sa vracia do normálu. 

Kedy sa ceny grafík vrátia do normálu?

Situácia na celom trhu sa postupne stabilizuje. TSMC a Samsung postupne zvyšujú výrobu a Intel sa chystá vydať nové procesory a grafické karty, ktoré výrazným spôsobom zlepšia dostupnosť. V momente, keď Intel vydá grafiky Xe očakávam výrazne zlepšenie dostupnosti a takisto rýchle zníženie cien grafík, laptopov a konzol. Intel by mal svoje grafické karty ohlásiť koncom roka takže to ešte pár mesiacov potrvá, ale aspoň vieme, že koniec pekla je na dosah.