Úvod Quanta SMART Project Silica: Microsoft nahral Supermana na médium zo skla, potom ho upiekol...

Project Silica: Microsoft nahral Supermana na médium zo skla, potom ho upiekol a dáta opäť prečítal

251
Na túto sklenenú tabuľku sa zmestí takmer 76 GB dát.

Microsoft už niekoľko rokov intenzívne pracuje na vývoji média, ktoré by umožnilo bezpečne skladovať dáta rádovo stovky rokov.  Projekt Silica naznačuje, že ním bude sklenená tabuľka

Na sklenenú tabuľku bola nahraná kópia filmu Superman, následne sa dáta aj bezchybne podarilo prečítať.

Mnohí z vás sa s tým určite stretli. Urobili ste si zálohu starých fotiek na CD, to ste pekne uložili do  zásuvky, po pár rokoch z nostalgických dôvodov vytiahli, vložili do mechaniky – a nič. Dáta boli nezvratne poškodené. To isté sa môže stať aj s dátami na pevných diskoch. Dlhodobé uskladnenie súborov rádovo na roky s tým, že sa používajú minimálne alebo vôbec, je v súčasnosti ešte stále problém. Vyriešiť by ho chcel Microsoft, jeho inžinieri sa už pár rokov pohrávajú s myšlienkou, uložiť ich do skla spôsobom, vďaka ktorému by mali takmer neobmedzenú životnosť a boli prakticky nezničiteľné. Tento projekt je od roku 2016 označovaný ako projekt Silica.

Jeho výsledkom je sklenená tabuľka s rozmermi 7,5 cm x 7,5 cm x 2 mm. Do nej dokázali inžinieri pomocou laseru vtesnať (zatiaľ) 75,6 GB dát. A pre spoločnosť Warner Bros. na ňu uložila archívnu kópiu filmu o Supermanovi z roku 1976. Mala by na ňom vydržať rádovo stovky rokov.

A netreba sa báť ani poškodenia dát. So sklenenou dátovou tabuľkou výskumníci totiž narábali naozaj drsne. Piekli ju v rúre, strkali ju do horúcej vody, varili ju v mikrovlnke a skrutkovačom do nej chceli robiť zárezy.  A všetko prežila, dáta zostali čitateľné.

Test vo vriacej vode.
Laser a polarizované svetlo

A ako je to možné? Najmä vďaka laserovému zápisu, ktorá je technologicky podobný laserovým korekciám v očnej chirurgii. Laser preniká do rôznej hĺbky sklenenej tabuľky a vytvára trojrozmerné vrypy, čitateľné ako voxely a obsahujúce niekoľko bitov informácií.

Pojmom „voxel“ sa označuje v počítačovej grafike častica objemu predstavujúcu hodnotu v pravidelnej mriežke trojrozmerného priestoru.  Je to vlastne analógia k pixelu v 2D mriežke. Podobne ako pri pixeloch, neobsahujú samotné voxely svoju polohu v 3D mriežke, ale dáta prináležiace k ich polohe. Poloha je daná súradnicami voxelu v 3D poli.

V pozadí je laser, umožňujúci zápis.

Táto sklenená tabuľka aktuálne môže mať až 74 vrstiev – na rozdiel napríklad od dvojvrstvových blu-ray diskov. Tak, ako výskum pokračuje, pribúdajú aj vrstvy, Microsoft už experimentuje s ich vyšším počtom.

A ako sa z nej dáta čítajú? Prístup k údajom je možný prostredníctvom polarizovaného svetla, ktoré tabuľku presvieti. Následne umelá inteligencia analyzuje odrazy pomocou mikroskopických snímačov.

Čítajte viac: Prešiel testom – Nemci odporúčajú Firefox ako najbezpečnejší internetový prehliadač

Microsoft túto technológiu odskúšal na filmovej kópii Supermana, ktorú sa podarilo na tabuľku nielen zapísať, ale následne bez najmenšej chyby aj prečítať. Projekt Silica predstavuje jedno z možných riešení pre spoločnosti, archivujúce veľké množstvá dát, ku ktorým je potrebný len sporadický prístup.

Je pravda, že zatiaľ je to v štádiu „proof of concept“, teda testuje praktickú použiteľnosť technológie. Výsledky sa však zatiaľ ukazujú ako viac než uspokojivé, takže je možné, že sa dokáže presadiť aj komerčne.