Úvod Aplikácie, softvér a služby Proti byrokracii: Potvrdenie o nedoplatkoch už získate len cez internet

Proti byrokracii: Potvrdenie o nedoplatkoch už získate len cez internet

16
proti byrokracii
Kým v roku 2018 si úrady stiahli 85-tisíc potvrdení, za rok 2019 ich bolo viac ako 517-tisíc. Foto: Burst, Pexels

V rámci prvej a druhej vlny boja proti byrokracii Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu už zrušil spolu 13 potvrdení. Tento týždeň vláda schválila už druhú novelu Zákona proti byrokracii, ktorá počíta so zrušením ďalších ôsmich potvrdení.

S účinnosťou od  decembra bolo v rámci novely zákona proti byrokracii zrušené predkladanie ďalších troch potvrdení. Ide o potvrdenie o nedoplatkoch na zdravotnom poistení, potvrdenie o nedoplatkoch na sociálnom poistení a potvrdenie o nedoplatkoch voči daňovému a colnému úradu. Taktiež je zrušená povinnosť predkladať papierové potvrdenia o návšteve školy za účelom daňového bonusu. V tomto prípade si potrebné dáta na uplatnenie nároku získa Finančná správa SR priamou integráciou systémov.

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu krok po kroku buduje bezpapierové úrady. Dokladuje to aj rastúci počet potvrdení, ktoré už občania ani podnikatelia nemusia predkladať. Od septembra 2018 do polovice decembra 2019 si úrady prostredníctvom portálov OverSi a DCOM stiahli viac ako 600-tisíc potvrdení. Občanom a podnikateľom vďaka tomu zostalo v peňaženkách takmer 9,3 milióna eur. Ďalšie tisíce potvrdení získali úrady priamou integráciou systémov.

Čítajte viac:

Aj deti do 15 rokov budú musieť mať občiansky preukaz – kvôli elektronizácii zdravotníctva

Kým v roku 2018 si úrady stiahli 85-tisíc potvrdení, za rok 2019 ich bolo viac ako 517-tisíc. V roku 2018 tak občania a podnikatelia ušetrili na poplatkoch aj čase 948-tisíc eur, v tomto roku je ich úspora niekoľkonásobne vyššia, predstavuje sumu 8,3 milióna eur.

ÚPVII už zrušil spolu 13 potvrdení a to v rámci prvej a druhej vlny boja proti byrokracii. V stredu vláda schválila už druhú novelu Zákona proti byrokracii, ktorá počíta so zrušením ďalších ôsmich potvrdení/ výpisov a predpokladanou úsporou vyše 18 miliónov eur ročne.