Úvod História a výročia Prvý bankomat v Československu začal fungovať presne pred tridsiatimi rokmi

Prvý bankomat v Československu začal fungovať presne pred tridsiatimi rokmi

626
bakomat
Takto vyzeral prvý bankomat v Československu. Foto: Česká spořitelna

Bankomat bol vymyslený už v roku 1939, do prevádzky sa však dostal až v roku 1967.  Prvý v Československu začal fungovať 1. decembra v roku 1989 – a to na dve diskety. Na jednej bol operačný systém, na druhú sa zaznamenávali transakcie.

Hoci bol bankomat vynájdený už v roku 1939, uvedený do prevádzky bol až takmer o takmer 30 rokov neskôr. Jeho vynálezcom bol Vynálezca Luther George Simjian. Na nasadenie do komerčnej prevádzky si však toto zariadenie muselo ešte pomerne dlho počkať.

Vôbec prvý bankomat na svete sprevádzkovala britská banka Barclays Bank v júni 1967. K výberu hotovosti bol v tom čase potrebný nielen PIN, ale aj jednorazový dierny štítok. Dierne štítky sa používali až do roku 1969. V ňom prišiel Jack Gebhart s myšlienkou použiť namiesto štítkov plastovú kartu s magnetickým prúžkom.  Tá sa používa doteraz, pribudol však na nej elektronický čip. V súčasnosti sa postupne zavádzajú bezkontaktné bakomaty.

bankomat
Prvý bankomat v Československu – detail Foto: Česká spořitelna
Naša realita

A viac než ďalšie tri dekády trvalo, kým začal prvý bankomat fungovať v niekdajšom Československu. Ten sa prirodzene líšil od strojov, ktoré poznáme dnes  – nefungoval online a jediné, čo vedel, bolo vydanie hotovosti.  To bolo obmedzené na tisíc korún denne, čo bola v tom čase relatívne vysoká suma. Pracoval len s dvomi typmi bankoviek – v hodnote 50 a 100 Kčs.

Aby fungoval, museli v ňom byť dve diskety – na jednej bol nahraný operačný systém, na druhú sa zaznamenávali uskutočnené transakcie.  Na konci každého dňa bolo nutné urobiť klasickú uzávierku a vytlačiť ju na ihličkovej tlačiarni.

bankomat
Prvý funkčný bankomat z roku 1967.

Prvý online bankomat bol v Československu sprevádzkovaný v roku 1992 v Prahe. Jeho výhodou z hľadiska klientov bolo, že dokázal nielen vydávať hotovosť, ale bol schopný zobraziť aj zostatok na účte.

Čítajte viac: Facebook Pay je nový spôsob, ako platiť cez Facebook , Instagram a WhatsUp

Podľa Združenia pre bankové karty sa v roku 1996 na Slovensku nachádzalo 782 bankomatov a ich množstvo pozvoľna rástlo. V roku 2015 ZBK evidovalo 2738 funkčných bankomatov na území Slovenska, v treťom kvartáli tohto roku ich bolo 2 767. Len pre zaujímavosť – platobných kariet je na Slovensku aktuálne vydaných takmer 5,3 milióna.