Úvod Quanta SMART Rakúske centrum pre seniorov dostalo robotického pomocníka

Rakúske centrum pre seniorov dostalo robotického pomocníka

94
Roboter Spallerhof Seniorenzentrum

Nový zamestnanec v centre pre seniorov Spallerhof v rakúskom Linzi meria 118 centimetrov a váži 20 kilogramov. Jeho úlohou je merať klientom centra teplotu a pripomínať im, aby si nasadili rúško.

Robot funguje na operačnom systéme Android a využíva technológiu 5G, ktorej inštaláciu si zobral na starosť čínsky Huawei a rakúsky operátor LIWEST. Ide tak o jednu z prvých aplikácií 5G sietí v krajine, ktorá slúži širokej verejnosti. Robot pritom zastáva jednoduchú a opakujúcu sa prácu, ktorú musí bežne vykonávať človek. Meranie telesnej teploty pacientov je len začiatkom, do budúcna by sa mohli kompetencie zdravotníckych robotov rozšíriť aj na rozvoz jedla, spracúvanie zdravotnej dokumentácie a asistencia personálu.

Zdravotnícky robot sa síce neunaví, no oddych potrebuje. Na jedno nabitie totiž vydrží v nepretržitej prevádzke asi 16 hodín. Dizajnom sa odvoláva na trend robotov tohto typu a v priestore sa pohybuje pomocou koliesok. S klientmi komunikuje hlasovým výstupom a obrazovkou a viac pripomína mobilný informačný stojan ako humanoidného robota.

FOTO © FOTOKERSCHI.AT / KERSCHBAUMMAYR

Zariadenie využíva šírku 5G pásma pre rýchle dátové prenosy a je jedným z pionierov v tejto oblasti. Rýchle bezdrôtové siete budú nevyhnutné pre efektívnu komunikáciu množstva zariadení nielen v oblasti bežných denných činností. Svoje uplatnenie si nájde predovšetkým pri vývoji nových funkcií a systémov, vo vede a výskume. Aj v oblasti zábavy, s rastúcou kvalitou fotografií, videa a multimédií stúpa aj ich dátová náročnosť a zvyšujú sa požiadavky na výkon bezdrôtových sietí. Nielen širokopásmových, reagujú už aj výrobcovia IT zariadení a začínajú čoraz častejšie integrovať Wi-Fi 6 adaptéry s vyšším výkonom pri prenosoch dát a komunikácii zariadení v rámci lokálnych sietí.

Zdroj: TS Huawei