Úvod Inteligentný dom TEST bezpečnostných kamier D-Link: Doma je dobré vidieť…

TEST bezpečnostných kamier D-Link: Doma je dobré vidieť…

651
D-link kamery

Aktuálne na trhu nie je núdza o bohatú ponuku bezpečnostných kamier. Tie sa vo svojej podstate delia na dve hlavné kategórie. Exteriérové a interiérové. Stále môžeme hovoriť o tom, že Slováci sú v tomto ohľade trochu konzervatívni. Radšej sa spoliehajú a vonkajšie kamery, ktoré im monitorujú okolie domu. Tým vnútorným neveria hlavne kvôli istému pocitu narušeného súkromia. Avšak kombinácia oboch môže priniesť dokonalé zabezpečenie, tak ako to ponúka D-Link.

Tentokrát som na test dostal dvojicu kamier od spoločnosti D-Link. Jedna z nich je exteriérová a druhá interiérová, a tak som sa rozhodol, že nimi “pokryjem” zadný vchod na dome. D-Link veľká väčšina ľudí pozná predovšetkým vďaka sieťovým prvkom, no spoločnosť ako taká má veľké pole pôsobnosti. Navyše, so zakúpenými kamerami nedostanete len klasický chladný hardvér, ale taktiež aj bohatú softvérovú ponuku či cloudové riešenie šité na mieru. Ale poďme na to pekne postupne.

Perfektná dvojička?

Mnou testovaná dvojica kamier nesie označenie DCS-8627LH pre tú exteriérovú a DCS-8000LHV2 pre interiérovú. V krátkosti by som mohol povedať, že sú to miniatúrne kamery s pekným dizajnom a s pár funkciami, ktoré potešia. Bohužiaľ, majú aj svoje muchy a niektoré sú celkom otavné. Obe kamery som mal pripojené k aplikácii, ktorú D-Link bezplatne poskytuje pre zariadenia so systémom Android a aj iOS. K samotnej aplikácii a inštalácii kamier by som vedel napísať celú slohovú prácu, avšak skúsim to zhrnúť.

Aplikácia pre iOS je zdarma dostupná na App Store

Aplikácia pre Android je dostupná zdrarma na Google Play

Už tradične, pri inštalácii kamier do aplikácie musíte mať vytvorené D-Link konto. Bez problémov si ho dokážete vytvoriť za pár minút, a potom začína tá pravá zábava. Na jednu stranu by som mohol povedať, že párovanie aplikácie a kamery je celkom intuitívne, avšak musíte mať stabilné internetové pripojenie, čo v mojom prípade teda rozhodne nebolo. Moja chyba, beriem to na seba. Každopádne, po prihlásení sa do aplikácie bolo párovanie zariadení otázkou pár minút. Jediné čo bolo potreba, bolo nasmerovanie QR čítačky na špeciálny kód, ktorý sa nachádzal v balení každej kamery a následne napísanie hesla na WiFi sieť, ku ktorej boli kamery pripojené. V prípade tej exteriérovej s označením DCS-8627LH bolo navyše na výber aj zopár rôznych doplnkových nastavení, ktoré sa dali taktiež vykonať aj po spárovaní. Počas samotnej inštalácie sa Vám zobrazujú rôzne pokyny, ako napríklad správne umiestnie kamery, aby fungovala čo najlepšie.

Skvelá aplikácia so slabou stabilitou

Samozrejme, neboli by sme v IT sfére, keby automaticky po spárovaní kamery s aplikáciou nebolo potreba aktualizovať firmvér. Tento krok, ktorý je jednoduchý, môže niektorých ľudí doslova vytočiť do nepríčetnosti. Ale potrebujete to urobiť… K samotnej aplikácii by som povedal len toľko, že je prehľadná, pekne nadizajnovaná a má čisté rozhranie. Pre bežného človeka má možno až príliš veľa rôznych nastavení, ktoré sa skrývajú pod viacerými záložkami. Samotné kamery si po pripojení do aplikácie môžete ľubovoľne nastaviť. K tomu sa ale dostaneme o trošku neskôr. Hlavné menu aplikácie ihneď po otvorení ponúkne aktuálny pohľad na situáciu pred kamerou. Avšak má to jednu chybu. Síce vidíte kvázi pohľad kamery, avšak väčšinou ide o starý záber, ktorý sa ešte nestihol aktualizovať. Musíte teda manuálne kliknúť na kameru, ktorú chcete vidieť.

Počas používania som si však všimol, že v prípade, že na cloude máte už viacero dní nahrávok, aplikácia má tendenciu padať. Spočiatku som si myslel, že to je tým, že na svojom iPhone používam beta verziu iOS 14, no keď sa tieto pády začali objavovať aj na novom iPade Pro, uvedomil som si, že to nebude operačným systémom. D-Link, stabilitu aplikácie treba zlepšiť. Keď už som spomenul aj ten cloud, D-Link ponúka viacero možností vzdialeného sledovania. V prvom rade je možné nahrávky ukladať na pamäťovú kartu, ktorá musí byť priamo v zariadení alebo na vzdialené úložisko. Ja osobne som mal aktivované vzdialené úložisko a jeho základný balíček FREE, ktorý je zdarma. Ten ponúka možnosť prepojenia až 3 nezávyslých kamier s 24 hodinovým záznamom dôležitých udalostí. Fun fact, môj cloudový balíček bude k dispozícii do 1.1.2062. Myslím, že v tej dobe budú kamery už v muzeálnej vitríne, ale poteší to hlavne pri možnosti upgradovania hardvéru.

Cloud pre každého

Okrem toho je k dispozícii aj program s označením BASIC. Ten ponúka záznam dôležitých udalostí po dobu 7 dní a je taktiež pre 3 samostatné kamery. Jeho cena je 2,49€ mesačne. Druhým príplatkovým programom je PREMIUM. Tu už máte k dispozícii 14 dňový záznam a možnosť pripojenia až 5 kamier. Jeho cena je 4,99€ mesačne. Napokon pre ľudí, ktorí potrebujú poriadne pokrytie videom je tu program PRO. Za 9,99€ mesačne dostanete až 30 dňový záznam pre 10 samostatných kamier.

D-link kamery

Tak a napokon sa dostávame k samotným kamerám. Exteriérová DCS-8627LH je bežne dostupná v slovenských eshopoch za cenu približne 175€. Oproti čínskej konkurencii, napríklad od Xiaomi, je to trošku viac, no na druhú stranu dostanete veľmi pekný Full HD záznam videa. Kamera ako taká má možnosť aj nočného videnia, čo je ale pri tomto type zariadení samozrejmosťou. Snímač kamery spolu s LED prisvetlovaním je uložený na ocelovom ramene, ktoré je možné plynulo natáčať podľa potreby. Ku kamere je až 7 metrov dlhý kábel, čo Vám zaručí možnosť montáže prekticky kdekoľvek. Samozrejmosťou je potom slot na SD karty či mikrofón. Poteší aj prítomnosť reproduktora, cez ktorý môžete pomocou aplikácie komunikovať s neželaným návštevníkom alebo po prípade psom, ktorého chcete ukľudniť. Bohužiaľ tento reproduktor je veľmi slabý a jeho kvalita je nedostatočná.

Vonku máme zopár múch, no prežijeme to

V aplikácii je ku kamere dostupných zopár zaujímavých nastavení. Je tu možnosť nastavenia určeného kontaktu. Ten môžete vytočiť v prípade, že Vám niekto cudzí navštívil pozemok a chcete, aby to niekto z vašich známych čo najskôr preveril. K samotným harvérovým nastaveniam mám zopár pripomienok. Určite viacerých poteší možnosť nahrávania videa v HD alebo vo Full HD. Taktiež je možné si nastaviť obnovovaciu frekvecniu videa na 50 alebo 60 Hz. Čo ale skutočne nepochopím je fakt, že kamera síce disponuje detekciou pohybu osôb, no tú nie je možné jedným tlačidlom úplne vypnúť. Musíte sa dostať do sekcie Automatizácia, kde sa konkrétne úkony nastavujú. Tu sa určia presné pravidlá kedy a ako sa má kamera správať. Následne je možné pri spozorovanej osobe vypnúť svetlo. Dovolím si ale tvrdiť, že podobný úkon by menej technicky zdatný človek preskočil alebo by sa do neho radšej ani nepúšťal. Ďalšia z vecí, na ktorej by mal D-Link zapracovať. Inak by som kameru hodnotil pozitívne. Spĺňa to, na čo je určená aj keď má zopár múch. Keď už sme pri tých muchách. Detekcia pohybu na tejto kamere je taká citlivá, že občas vám natočí aj mušieho narušiteľa.

Automatizáciu si môžete pre vonkajšiu kameru nastaviť do viacerých pravidiel. Ja som mal dokopy pre vonkajšie a vnútorné snímanie použité 4 pravidlá. Tu si môžete navoliť aké správanie chcete od kamier a dokonca, pracovať aj s detekciou rozbitého skla, čo je veľkou výhodou. Pokiaľ kamera zaznamená zvuk rozbitia okna alebo skleneného predmetu, ihneď urobí požadované úkony nastavené cez automatizáciu. Obe kamery si tiež môžete nastaviť na detekovanie určitej úrovne hlasitosti. V tomto prípade sa vám môže stať, že dostanete upozornenie aj v prípade hlasnejšieho hromu počas búrky či buchnutia dverí počas prievanu.

Interiér vidno aj v noci, dokonale…

Druhou testovanou kamerou bola interiérová DCS-8000LHV2. Malinký valček, ktorý je dostatočne nenápadný na to, aby sa dal prehliadnuť a môže byť umiestnený všade kde je v dosahu elektrický zdroj. Jej cenovka je v našich obchodoch na čiastke 63,90€. Aj keď by ste za túto sumu určite dostali lepšie vybavenú konkurenciu, odporúčam vám zvážiť aj tohto krpca. Rovnako ako drahšia exteriérová varianta má k dispozícii nočné videnie a mirtorfón. Plná spolupráca s aplikáciou je samozrejmosťou, taktiež aj cloudový záznam. Tiež však nedokážem pochopiť, prečo nie je nikde možnosť kompletnej deaktivácie detekcie osôb. Ak máte k aplikácii zapnuté hlásenia, telefón vám zapípa vždy, keď niekto prejde v jej okolí. Opäť sa to dá vypnúť v sekcii Automatizácia, ale ide predsa o jednoduchosť a to staré známe „USER FRIENDLY“. Pokiaľ si to nenastavíte inak, kamera vám bude hlásiť pohyb osôb dokonca aj vtedy, keď máte zónu detekovania vypnutú a nastavenú na citlivosť 0%.

Inak musím pochváliť kvalitu videa. Full HD záznam s frekvenciou 60 Hz je aj pri nočnom videní ostrý a rozoznateľný. Dokonca by som si dovolil tvrdiť, že toto je jedna z najväčších výhod kamery. Celkovo by som k obom testovaným D-Link kamerám povedal, že sa oplatia. Viem, že na trhu sú aj lepšie kúsky, ale kto má už niečo od tejto spoločnosti, určite po nich bez váhania siahne. Navyše aplikácia a ekosystém okolo nich dokážu pracovať s viacerými nastaveniami. Či už súkromný režim, jedno ťuknutie alebo automatizácia, vám ponúknu rozšírené možnosti, ktoré sa dajú využiť napríklad v prípade, že nie ste doma. Perfektnou vlastnosťou je potom integrácia hlasových asistentov Amazon Alexa alebo Google, ktoré umožnia ovládať kameru aj hlasom. Bohužiaľ, to som vyskúšať nemohol, pretože sme rodina, ktorá má rada nahryznuté ovocie.