Úvod Aplikácie, softvér a služby TEST Duolingo: Cudzie jazyky hrou pre každého

TEST Duolingo: Cudzie jazyky hrou pre každého

634
Duolingo cudzie jazyky

Školy sú zatvorené už dlhšiu dobu a keďže sú prázdniny, tak dlho ešte aj zatvorené budú. Stále tu však máme viacero aplikácií, ktoré umožňujú vzdelávanie aj z pohodlia domova. Napríklad Udemy, Google či Duolingo, ale aj mnohé iné. Nie každá je však natoľko zaujímavá, že dokáže zaujať tak deti ako aj dospelých.

Ja osobne som už dlhšiu dobu uvažoval nad tým, že sa začnem učiť, trošku exotický, čínsky jazyk. Kúpil som si učebnice pre samoukov, no stále to akosi nebolo ono. Z učebnice predsa len nepočujete správnu výslovnosť a prízvuk, ktorý je najmä v čínštine veľmi dôležitý. Preto som začal premýšľať, ako by sa to dalo bez toho, aby som musel “zbytočne” platiť. (Aj keď investícia do vzdelania je azda tou najlepšou.) Tak som narazil na aplikáciu Duolingo, ktorú som zhodou okolností mal už poriadne dlhú dobu stiahnutú vo svojom smartfóne – no nepoužíval som ju.

Duolingo ako skvelý začiatok

Pomaly som sa do nej ponoril a začal som s ňou pracovať pravidelnejšie. Samotná aplikácia síce môže pôsobiť trošku detským dojmom, no nenechajte sa tým odradiť. K dispozícii je hneď niekoľko desiatok jazykov, medzi ktorými sú tie najznámejšie ako španielčina, nemčina, angličtina. Taktiež tu ale nájdeme aj menej rozšírené jazyky ako hindi, gréčtina, Hebrejčina či dokonca zaujímavý medzinárodný jazyk esperanto. Konkrétnu zbierku jazykov si môžete prezrieť na fotografii nižšie. Možno jednou nevýhodou pre absolútnych začiatočníkov je fakt, že v prípade, že sa chcete učiť iný jazyk ako angličtinu, musíte mať základ minimálne v nej, v nemčine alebo inom svetovom jazyku. Pokiaľ sa rozhodnete pre angličtinu, vaším štartovacím jazykom bude čeština.

Duolingo cudzie jazyky

Rôzne spôsoby tréningu

Ak to pre Vás nie je problém, tak potom sa v Duolingo určite nájdete. K dispozícii je viacero spôsobov, ktorými sa môžete zlepšovať vo vami zvolenom jazyku. Najzákladnejším je priraďovanie jednotlivých hovorených slov k danému písanému slovu. To je najmä v mojom prípade jeden z kľúčových faktorov, nakoľko čínština má niekoľko desiatok tisíc samostatných znakov, ktoré majú osobitý význam.

Druhým spôsobom, akým sa Duolingo snaží zlepšiť vaše jazykové schopnosti je preklad viet. Či už sa jedná o preklad viet, v mojom prípade, z angličtiny do čínštiny (alebo naopak). Treba si však dávať veľký pozor na správny slovosled. Aj keď vám v angličtine vypadne obyčajné “a”, veta a aj cvičenie vám odoberie jedno srdiečko. Tých je k dispozícii vždy 5 a je možné ich nadobudnúť buď precvičovaním si prejdených kapitol, zakúpením za “gemy” alebo čakaním na automatický “refill”. Srediečka sú teda pri učení cez Duolingo veľmi dôležitou komoditou.

Tretím druhom cvičení sú jazykové cvičenia. Dostanete vetu vo vami zvolenom jazyku a tú následne musíte zopakovať tak, ako ste ju počuli. Napokon sú k dispozícii aj doplnkové cvičena, ako sú modelové konverzácie, čítanie s porozumením a mnoho iných. Celkovo je plnenie jednotlivých tréningov veľmi nákazlivé a určite vás na dennej báze dokáže zaujať na pár minút a možno aj hodín.

Bezbolestné učenie a skvelý zážitok

Keď už sme sa teda rozhodli, že do toho ideme, tak sa poďme pozrieť na to, ako učenie prebieha. Duolingo vás po navolení jazyku, ktorému sa budete venovať pustí na menu, kde si zvolíte či ste absolútny začiatočník, alebo už niečo viete. Ak ste začiatočník automaticky idete ďalej. V prípade, že už niečo málo viete hovoriť, Duolingo pre vás pripraví rozdeľovací test. V ňom je po absolvovaní vyhodnotená vaša úroveň a následne určené, ako by ste mali pokračovať.

Vzdelávanie bude v konečnom dôsledku rozdelené na viacero sekcií, z ktorých má každá záujmové podoblasti. Po absolvovaní sekcie je tu akýsi „checkpoint“ (kontrolné cvičenie), ktorý musíte absolvovať, aby ste sa dostali do ďalšej z nich. Môžete sa učiť o hobby, cestovaní, rodine, frázach, hovorovom písaní a mnohom inom. Jednotlivé oblasti majú 5 úrovní, ktoré sú rôzne bodovo ohodnotené. Po absolvovaní každej z nich sa vám automaticky aktivuje novo získan odznak. Tu však pozor. Aj keď ste odznak získali, neznamená to, že ste v suchu. Po pár dňoch sa vám môže odznak “rozbiť” a musíte si ho teda v krátkosti obnoviť kratučkým testom.

Duolingo cudzie jazyky
Ocenenia získané za učenie sa

Za ocenenia, ktoré ste získali taktiež dostávate gemy, ktoré používate na nákupy v aplikácii. Poastupne sa tak môžete prepracovať zo začiatočníka na pokročilého aj keď sa nepohnete z domu.

Vyzvite priateľov a bavte sa

Viem, že pre mnohých z vás by asi nemalo význam len tak “suché” učenie. Preto má Duolingo možnosť súťažiť vo viacerých ligách. Tu súťažíte s ľuďmi z celého sveta a dostávate rôzne odmeny v podobe gemov, ktoré neskôr môžete využívať na nakupovanie krátkych testov za body, ktoré vás posúvajú vyššie v tabuľke. Okrem toho môžete súťažiť aj so svojimi kamarátmi, ktorých keď do aplikácie pozvete, dostanete za nich odmenu.

Celkovo je aplikácia Duolingo postavená tak, aby svojim obsahom zaujala ako deti, tak aj dospelých. Tým pádom by som ju určite zaradil medzi tie najlepšie svojho druhu. Nielen, že vám dovolí učiť sa cudzí jazyk zábavnou formou, ale taktiež ju môžete využiť kdekoľvek a kedykoľvek, keď by ste normálne zabíjali čas scrollovasním Facebooku. Odmenou vám bude neustále zvyšovanie svojich vedomostí, bodov, pozície v tabuľke a taktiež aj naťahovanie série, kedy ste sa učeniu venovali.

Zaujímavou funkciou je aj sledovanie svojho progresu a porovnávanie ho s priateľmi, respektíve ľudmi, ktorých máte v lige. Tu vidíte presný priebeh toho, ako sa aplikácii venujú. Navyše sa od neho odvíja aj vaše postavenie voči ostatným. V prípade, že sa v lige nachádzate na prvých troch miestach, dostávate hlásenia keď vás niekto predbehne a môžete sa ihneď pustiť do stíhacej jazdy. Vďaka progresu vidíte, či to váš súper myslí vážne, alebo či vás chce len vyprovokovať, aby ste sa k tomu opäť vrátili.

Duolingo cudzie jazyky

Ach tie otravné reklamy…

Ak by vás vzdelávanie v aplikácii naozaj “chytilo”, je možné si zakúpiť aj Doulingo Plus plán, kde nielen dostanete nekonečný počet srdiečok, ale taktiež sa zbavíte často otravných reklám. Práve reklamy sú na celom používateľskom zážitku asi najhoršie. Vyskakujú vždy po absolvovaní jednotlivých lekcií. V 100% prípadov sú absolútne nerelevantné a propagujú doslova odpadové hry a aplikácie, na ktoré by ste za normálnych okolností ani len nenarazili. Je to síce otravné, no na druhú stranu je to daň za to, že sa môžete vzdelávať zadarmo a nemusíte platiť lektorom, ktorí vás častokrát nič nenaučia a len vám dokážu to, že na to nemáte. Duolingo Plus je k dispozícii v dvoch programoch. Prvý z nich je mesačné členstvo za 13,99 €. Druhý program je drahší, nakoľko ponúka ročné členstvo za 87,99 €, čo teda vychádza na 7,34 € na mesiac. Ak sa teda skutočne chcete naučiť základy nejakého jazyka, môžete do seba investovať.

TEST: iPad Pro 11″ 2020: Hi-tech tablet, ktorý nahradí aj počítač