Úvod Quanta SMART Rover Perseverance je pripravený na svoju marsovskú misiu

Rover Perseverance je pripravený na svoju marsovskú misiu

59
Perseverance

Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) oznámil, že robotické vozidlo Perseverance je pripravené na štvrtkový štart misie na Mars.

Vozidlo Perseverance bude mať za úlohu predovšetkým hľadať známky možného minulého, nie súčasného, života na Marse. Bude monitorovať aj klímu a geológiu planéty, pričom bude zhromažďovať vzorky hornín a prachu, ktoré by niekedy v budúcnosti mali byť prepravené na Zem.

Riaditeľ NASA Jim Brindestine na tlačovej konferencii potvrdil, že previerka systémov je ukončená a všetko je pripravené na štvrtkový štart. Na obežnú dráhu Perseverance vynesie nosná raketa Atlas V. Robotické vozidlo, ktoré má rozmery menšieho auta, by spolu experimentálnym vrtuľníkom Ingenuity malo na Marse pristáť vo februári budúceho roka.

Táto misia na Mars je súčasťou programu, ktorý zahŕňa aj misie na Mesiac s cieľom pripraviť sa na možný prieskum červenej planéty ľudskými posádkami, uviedla NASA. Podľa plánov NASA by v roku 2024 mala na Mesiaci pristáť prvá žena a ďalší muž. S trvalou prítomnosťou ľudí na Mesiaci sa ráta do ďalších ôsmich rokov. Mesiac by mal totiž potenciálne slúžiť ako základňa pre lety na Mars.