Úvod Ostatné Rusi začnú využívať útočné drony s dlhým doletom

Rusi začnú využívať útočné drony s dlhým doletom

594
dron

V roku 2024 by mal byť do výzbroje ruskej armády zaradený superdron S70 – Ochotnik. Predtým vak bude nasledovať niekoľko menších útočných bezpilotných strojov, o ktoré drony pôjde, zatiaľ bližšie nešpecifikovali.

Nové útočné drony, ktoré ruská armáda dostane, pomôžu preklenúť obdobie do roku 2024, kedy by mal byť do vyzbroje armády nasadený nový superdron Ochotnik, ktorý svoj panenský let absolvoval v druhej polovici minulého roku. Túto informáciu priniesli ruské médiá a publikoval ju aj Forbes.

Ochotnik je vybavený technológiou stealth a má podobu lietajúceho krídla. Jeho maximálna vzletová hmotnosť je 20 ton, pričom prúdový motor mu zabezpečuje rýchlosť 1000 kilometrov za hodinu.  Pritom je schopný niesť takmer 6 ton bômb a dolet má mať vyše 4 500 kilometrov. Pritom vykonáva elektro-optický, radarový a iný, nešpecifikovaný, prieskum.

Menšie bezpilotné útočné lietadlá, schopné zasiahnuť nepriateľské pozície vysokopresnými strelami, však vstúpia do služby letecko-vesmírnych síl Ruskej federácie (VKS) na budúci rok. Oznámil to zástupca hlavného veliteľa VKS Sergej Dronov.

„Na budúci rok vojaci začnú dostávať viacúčelové bezpilotné lietadlá s dlhým doletom, ktoré sú schopné vykonávať nielen vzdušný prieskum, ale aj útoky na nepriateľské zariadenia vysokopresnými strelami,“ povedal Dronov v rozhovore pre noviny Krasnaja zvezda.  Podľa jeho vyjadrenia majú ruské sily momentálne k dispozícii iba bezpilotné lietadlá krátkeho a stredného doletu.

drony
Superťažký dron Ochotnik

„Účinnosť bezpilotného letectva sa potvrdila počas špeciálnych operácií v Sýrii. Použitie týchto strojov zabezpečilo vysokopresné zasiahnutie ilegálnych ozbrojených skupín,“ dodal Dronov s tým, že rozsiahle využitie útočných dronov prispeje k zníženiu strát v radoch vojska.

Letka bezpilotných lietadiel sa používa na riešenie širokej škály úloh – prieskum, útok, transport a iné -, ako aj na posilnenie kapacít lietadiel s ľudskou posádkou alebo v situáciách, keď je použitie posádkových lietadiel obmedzené či menej účinné.