Úvod Inteligentné autá a elektromobily Bosch prináša automatické tiesňové volania už aj pre motocykle

Bosch prináša automatické tiesňové volania už aj pre motocykle

93

Aplikácia Bosch Help Connect automaticky upozorňuje pohotovostné služby prostredníctvom smartfónu

Pri nehode sa počíta každá sekunda. Čím rýchlejšie dostanú motocyklisti pomoc, tým väčšie sú ich šance na prežitie. Riziko usmrtenia pri nehode je pre motocyklistov stále 20-krát vyššie ako pre vodičov automobilov. To viedlo spoločnosť Bosch k vývoju systému Help Connect, systému tiesňového volania pre dvojkolesové motorové vozidlá.

Digitálne pripojený systém tiesňového volania využíva na detekciu nehôd inteligentný algoritmus zrážok nainštalovaný v jednotke inerčného snímača vozidla. Aplikácia Help Connect prenáša prostredníctvom aplikácie pre smartfóny informácie o mieste nehody a jazdca do servisného strediska Bosch a odtiaľ do pohotovostných služieb, čo im pomáha rýchlejšie nájsť obeť. Automatická správa tohto druhu môže skrátiť čas potrebný na to, aby pohotovostné služby dorazili na scénu až o polovicu.

Help Connect čerpá z informácií o kontrole stability motocykla Bosch MSC a presnejšie o jeho inerčnej senzorovej jednotke. Tento integrovaný senzor meria (stokrát za sekundu) zrýchlenie a uhlovú rýchlosť. Presnejšie, ako rýchlo sa mení uhlová poloha objektu v čase. Senzor tak môže presne vypočítať aktuálnu polohu a uhol sklonu motocykla. Integrovaný algoritmus nárazu navyše umožňuje senzoru automaticky zistiť, či sa motocykel zúčastnil nehody alebo či nehodu spôsobil napríklad iba pád pri parkovaní. Nie je potrebná žiadna dodatočná riadiaca jednotka, čo uľahčuje integráciu do motocykla. Pripája sa k núdzovej aplikácii Bosch Vivatar cez Bluetooth.

Bosch Help Connect

Help Connect okrem informácií o mieste prenáša aj zdravotné údaje poskytnuté jazdcom do servisného strediska Bosch. Tieto údaje sa môžu ukázať ako nevyhnutné pre pohotovostné služby. Na požiadanie môžu byť automaticky kontaktovaní aj ďalší ľudia. Služba tiesňového volania bude spočiatku k dispozícii domácim zákazníkom z Nemecka.

Používatelia budú môcť komunikovať s servisným strediskom Bosch v nemčine alebo angličtine z viacerých európskych krajín (Belgicko, Holandsko, Luxemburg, Rakúsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko a UK). Pokiaľ je nehoda vážna a jazdec neodpovedá, pohotovostné služby sú okamžite smerované na miesto činu. Keďže smartfóny majú ľudia zvyčajne v blízkosti tela, systém dokáže spoľahlivo jazdca lokalizovať ak aj bol pri jazde katapultovaný zo svojho stroja.