Úvod Mobily Samsung Galaxy Z Fold 2 5G: Keď revolúcia prejde evolúciou

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G: Keď revolúcia prejde evolúciou

116
Samsung galaxy Z fold 2

Samsung na včerajšej mediálnej udalosti oficiálne predstavil druhú generáciu revolučného skladacieho smartfónu Galaxy Z Fold 2. Nová skladačka prešla evolučnou zmenou, ktorá z neho robí prémiovejší kus techniky oproti jeho predchodcu. A navyše, Fold konečne dostal do vienka tie najmodernejšie komponenty a podstatne vylepšený fotoaparát.

Už v minulom roku bolo predstavenie prvého Foldu revolučným krokom. V týchto dňoch Samsung oficiálne predstavil evolučnú zmenu svojej skladačky. Tá nesie väčšinu prvkov, ktoré tomu minuloročnému modelu chýbali. Dá sa povedať, že Samsung v tomto smere vypočul prosby viacerých zákazníkov a Z Fold 2 sa teda právom stáva skutočným, no možno len dočasným, kráľom smartfónov.

Konečne poriadny displej

Novinka nesie jemne pozmenený dizajn, ktorý je najviac vidieť v oblasti fotoaparátu. Ten je rovnaký ako v prípade “lasnejšieho” Galaxy Note 20. Celkovo sú tri snímače fotoaparátu umiestnené do značne vystupujúceho skleneného panelu. V tomto prípade ide však o zostavu bez laserového zaostrovania, ktoré má Galaxy Note 20 Ultra 5G. Bližšie je fotoaparát opísaný nižšie. Ďalšou podstatnou zmenou je to, že smiešny 4,6-palcový predný displej s gigantickými rámčekmi bol nahradený modernejšou 6,2 palcovou verziou. Tento displej okrem toho, že má pretiahnutý pomer strán až 25:9, je takmer cez celú prednú časť zariadenia. Vo vrchnej časti sa nachádza tradičný “priestrel” na predný fotoaparát. Zobrazovacia plocha má rozlíšenie 816 x 2260 a ide o klasický Super AMOLED panel.

Samsung galaxy Z fold 2

Po roztvorení sa nám zobrazí 7,7-palcový Foldable Dynamic AMOLED 2X displej, ktorý pracuje na frekvencii až do 120 Hz. Ide teda o vôbec prvý skladací displej, ktorý má v smartfóne podobnú zobrazovaciu frekvenciu. Tento panel má rozlíšenie 1768 x 2208 bodov, čo pri danej uhlopriečke predstavuje hustotu 372 pixelov na palec. Rovnako, ako v prípade vonkajšieho selfie fotoaparátu, aj tento je umiestnený pod otvorom v displeji. Rozlíšenie kamery nad predným a aj hlavným displejom je 10 Mpx a ide o ten istý snímač s rovnakými parametrami (f/2.2, 26mm (širokouhlý), 1/3″, 1.22µm).

Samsung galaxy Z fold 2

 

Kamera z druhej ligy, výkon z extraligy

Hlavná kamerová zostava kope druhú najvyššiu ligu. Aj napriek tomu je to však obrovský skok oproti minulému roku. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie až 64 Mpx (f/1.8, 26mm (širokuhlý), 1/1.76″, 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS). Teleskopický snímač má 12 Mpx (f/2.4, 52mm (teleskop), 1/3.6″, 1.0µm, AF, OIS, 2x optical zoom) a ultraširokouhlý fotoparát má taktiež 12 Mpx (f/2.2, (ultraširokouhlý), 1/3.1″, 1.0µm). Oproti Note 20 Ultra 5G je to zhoršenie, no aj napriek tomu sa bude Z Fold 2 5G radiť medzi špičku na trhu.

Samsung galaxy Z fold 2

Kategória kde sa ale určite zaradí medzi tie najvýkonnejšie smartfóny roka je výkon. Ten bude extrémny vďaka najnovšiemu Snapdragon 865+, ktorý bude pracovať ruka v ruke s 12 GB RAM typu LPDDR5. Hlavný SoC je 8-jadrový a pozostáva z 1×3.09 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585. Bohužiaľ, nakoľko má nový Fold oproti predchodcovi vo viacerých ohľadoch obrovský náskok, niekde si pohoršil. Ide presnejšie o vnútroné úložisko, ktoré kleslo na polovičnú kapacitu. 256 GB pamäte je síce dostatočné pre smartfón, ale 512 GB predsalen znelo prémiovejšie. Nepomôže tomu ani fakt, že nové úložisko je rýchlejšie nakoľko je typu UFS 3.1. Pamäť si navyše niemôžete rozšíriť kartami. O vykreslovanie kontentu sa postará grafika Adreno 650.

Dostupnosť už o pár týždňov

Krokom späť by sa dalo nazvať aj použitie plastu ako hlavného materiálu na “zadok” zloženého zariadenia. Podobne to však má aj konvenčnejší Note 20. Ako by sa už z názvu dalo predpokladať, novinka bude podporovať aj siete 5. generácie. Bohužiaľ Samsung na dnešnej konferencii nezverejnil cenu, za ktorú sa nová skladačka dostane na trh. Galaxy Z Fold 2 by sa mal začať predávať už v septembri 2020 v dvoch farebných verziách. Pre klasikov tu bude Mystic Black a pre odvážnejších je Mystic Bronze. Zostáva len dúfať, že sa výrobca poučil z minuloročných chýb, ktoré dokázali zlikvidovať vnútroný skladací displej.

Zdroj: Samsung