Úvod Mobily Samsung končí so sériou Note

Samsung končí so sériou Note

182
Samsung Note 20

Samsung s najväčšou pravdepodobnosťou po dlhých rokoch  ukončí vývoj a výrobu svojej legendárnej série Note. Aké ma na to dôvody a ktoré zariadenia túto obľúbenú radu nahradia?

Už dlhšiu dobu sa na internete šepká, že Samsung v roku 2021 svoj legendárny Samsung Note už nevydá. Naznačujú to mnohé správy a leaky na internete.

Oficiálne dôvody zrušenia nepoznáme, ale jedno je isté. Svet smartfónov sa za posledných pár rokov výrazne zmenil a Note séria už nemá na trhu také dominantné zastúpenie ako v minulosti. 

S-pen už nedáva zmysel ako v minulosti

Samsung oznámil svoj prvý smartfón z Note série ešte v roku 2011. Na tú dobu disponoval Note veľkým displejom a skvelým hardvérom. Ďalšia odlišujúca funkcia bola podpora stylusu. Ten mal Note ako jediný smartfón na trhu zabudovaný priamo v tele telefónu. 
Vtedy to bola skvelá funkcia, ktorá mnohým ľuďom uľahčovala prácu s telefónom. Okrem toho Samsung pridával v ďalších iteráciach smartfónu nové funkcie, a tak sa Note stal miláčikom všetkých manažérov, ktorí potrebovali funkcie tableta a telefónu v jednom zariadení. Digitálne klávesnice sa však za 10 rokov posunuli a S-Pen za tú dobu stratil pre mnohých význam.

Note 20 má príšerné predaje

Predaje nového Notu tento rok sú absolútne príšerné. Do veľkej miery s tým súvisí korona, ale existuje jednoduché vysvetlenie. Séria Note našla svoj limit.

Je určitá hranica, ktorú dokáže každý výrobca posúvať v určitom segmente zariadení. Trh s high-endovými zariadeniami sa za posledné roky výrazne zmenil a na trh sa dostali výrobcovia, ktorí často ponúkajú high-endové špecifikácie za polovičné ceny. Samsung jednoducho narazil na cenový strop, a ak chce posúvať latku vyššie potrebuje iné zariadenie.

Samsung potrebuje mať pokrytý celý trh

Samsung je obrovský gigant, ktorý potrebuje dlhodobo rásť. Z dát predaných smartfónov však vyplýva, že počet predaných smartfónov posledné roky stagnuje.

predane-smartfony
Počet smartfónov  predaných v rokoch medzi 2007-2020. Zdroj:statista.com

Na to, aby Samsung dlhodobo prosperoval potrebuje zachytiť čo najväčšiu časť trhu aká existuje. Spolu so strednou A-sériou a lacným flagshipmi v podobe S série musí Samsung poriadne pokryť aj ten najvyšší segment.

Samsung Fold nahrádza Note

Málo prekvapivá správa je, že Samsung nahradí sériu Note skladateľnými zariadeniami Fold. Táto stratégia sa vyvíjala už nejaký čas a spolu s rôznymi vylepšeniami sa stane Fold plnohodnotným nástupcom.

Čo prinesie nový Fold?

Selfie kamera pod displejom

Okrem toho, že Samsung bude mať opäť najlepší displej na trhu sa očakáva aj to, že konečne implementuje technológiu selfie kamery pod displejom. Samsung teda dotiahne svoj sen o tablete a telefóne v jednom tele do dokonalosti.

Telo bude tenšie

Jeden z najväčších problémov nového Foldu bola hrúbka celého zariadenia. Ak ste mali telefón otvorený v móde tabletu, mal hrúbku len 16mm, ale keď ste ho zavreli, tak sa hrúbka v podstate zdvojnásobila. V kombinácii s nedokonalým systémom zatvárania je Fold 2 nepraktické zariadenie. Samsung by však mohol tento problém vyriešiť už v budúcej generácii.

Ochranné sklo bude odolnejšie

Ďalším vývojom prejde aj ochranné sklo. Samsung v budúcej generácii Fold oficiálne pridá podporu S-pen, ktoré bude pravdepodobne zabudované priamo do zariadenia, tak ako to vždy bolo aj pri zariadeniach Note. Na to, aby telefón mohol stylus podporovať musí mať určitú odolnosť ochranného skla. Samsung znovu zdokonalí kombináciu skla a plastu, ktorú používa aj na Fold 2.

Telefón bude mať obrovskú cenovku

Ak ste dúfali, že Samsung konečne po 2 rokoch príde so znižovaním cien svojich skladateľných zariadení tak vás sklamem. Už som to spomínal na začiatku. Samsung chce pokryť celý trh a Fold bude patriť k tomu najdrahšiemu, čo na celom ňom nájdeme. Pochybujem, že Samsung bude cenu výrazne znižovať. Ak príde konkurencia v podobe skladateľného zariadenia od Applu alebo Xiaomi tak môžeme očakávať, že cena nebude stúpať, ale ustáli sa na podobnej úrovni, ako bola doteraz. Teda zhruba 2000€.

Ak však dostatočná konkurencia nebude tak je dosť možné, že cena Foldu sa bude dokonca zvyšovať. Samsung podľa mňa v konečnom dôsledku mieri na cenu niekde medzi 2500€ až 3000€. Znie to neuveriteľne? Vitajte v budúcnosti!

Útechou pre niektorých môže byť fakt, že Samsung pravdepodobne prinesie svoje pero aj do rady Galaxy S. Má takisto vydať aj lacnejšie skladateľné zariadenie v podobe Z flip 2 a na konci 2021 by mala doraziť aj „Fan edition“ nového foldu, pravdepodobne s nižšou cenou.