Úvod Mobily Z Fold2 5G – nová skladačka pre konzumentov obsahu

Z Fold2 5G – nová skladačka pre konzumentov obsahu

35
Samsung Galaxy Z Fold2 5G
Samsung Galaxy Z Fold2 5G

Dva displeje sú viac ako jeden, to je jasné ako facka

Samsung včera predstavil novú verziu svojho skladacieho smartfónu: Samsung Galaxy Z Fold2 5G. Sľubuje úplne nové zážitky najmä pre tých, ktorí prahnú po high-end riešeniach a nemajú problém s financovaním telefónu, ktorý bude stáť bez eura takmer dve tisícky. Hlavné výhody? Veľký predný a ešte rozmernejší hlavný displej. Samsung sľubuje aj odolné vyhotovenie a vynikajúce dielenské spracovanie, to si však budeme môcť overiť až neskôr počas skutočného testu.

Samsung Galaxy Z Fold2 5G
Samsung Galaxy Z Fold2 5G

Galaxy Z Fold2 5G bude na Slovensku dostupný v značkových predajniach Samsung a v e-shopoch Samsung.sk a alza.sk v čiernej (Mystic Black) a bronzovej (Mystic Bronz) farbe za odporúčanú maloobchodnú cenu 1 999 Eur od 18. septembra. Vážni záujemcovia si môžu svoj nový smartfón predobjednať od včerajšieho dňa s rovnakým termínom dodania – 18. septembra. Okrem samotného zariadenia dostanú zákazníci navyše aj 4-mesačné predplatné služby YouTube Premium zdarma ako aj poistenie náhodného poškodenia po dobu jedného roka od dátumu nákupu zariadenia. To poteší.

Samsung Galaxy Z Fold2 5G
Samsung Galaxy Z Fold2 5G

Predný displej s technológiou Infinity-O má uhlopriečku 6,2 palca alebo 15,7 cm, takže sa na ňom bez problémov dajú čítať e-maily, sledovať navigácia alebo dokonca aj fotografie či filmy bez toho, že by ste museli prístroj otvárať. Po otvorení vás čaká obrovský hlavný displej s uhlopriečkou 7,6“, čiže 19,3 cm. Má tenké rámy a predný fotoaparát bez výrezu. Displej má obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, čo poteší aj náruživých hráčov a náročných filmových fanúšikov (a samozrejme milovníkov nabíjania). Okrem toho sa vďaka duálnym reproduktorom môžete tešiť na vynikajúci čistý a dynamický zvuk s vylepšenými stereo efektami.

Samsung Galaxy Z Fold2 5G
Samsung Galaxy Z Fold2 5G

Silnou stránkou má byť spracovanie. Hlavný displej kryje špičkové sklo Ultra Thin Glass. Dôležitou súčasťou konštrukcie je skrytý pánt (technológia Hideaway Hinge) s vačkovým mechanizmom, v tele fotoaparátu prakticky neviditeľný, vďaka ktorému môže telefón sám bez akejkoľvek opory stáť na podložke. Od predchádzajúceho modelu Galaxy Z Flip prebral telefón tiež drobnú medzierku medzi telom a krytom pántu, vďaka ktorej lepšie odpudzuje prach a rôzne nečistoty. V novom prevedení je toto riešenie priestorovo ešte úspornejšie. Dôvodom je modifikované zloženie a hustota uhlíkového vlákna, z ktorého je pánt vyrobený.

Samsung Galaxy Z Fold2 5G
Samsung Galaxy Z Fold2 5G

Ak sa chcete naozaj odlíšiť od ostatných, Samsung ponúka online nástroj, ako si dizajn modelu Galaxy Z Fold2 5G upraviť pomocou štyroch farebných variantov pántu Hideaway Hinge – Metallic Silver (strieborná), Metallic Gold (zlatá), Metallic Red (červená) and Metallic Blue (modrá).

Samsung Galaxy Z Fold2 5G
Samsung Galaxy Z Fold2 5G

Práca s dvomi displejmi by mala byť veľmi intuitívna. Veľkú zásluhu na tom má režim Flex a funkcia App Continuity (funguje zatiaľ s obmedzeným počtom aplikácii, ktoré ale pribúdajú), vďaka ktorým sa stierajú hranice medzi predným a hlavným displejom. Vďaka tomu možno v otvorenom i zavretom stave sledovať či vytvárať obrazový obsah prakticky bez obmedzenia.

Samsung Galaxy Z Fold2 5G
Samsung Galaxy Z Fold2 5G

Vďaka režimu Flex je fotografovanie a natáčanie videozáznamov ešte jednoduchšie ako predtým, a zároveň si môžete prezerať aj svoje čerstvé výtvory. Funkcia Capture View Mode umožňuje oboje priamo vo fotografickej aplikácii. Na spodnej polovici sa zobrazí až päť snímok alebo okienok s videozáznamami, na hornej potom náhľad aktuálnej scény. Pri tvorbe kompozície sa navyše môžete spoľahnúť na špeciálnu funkciu Auto framing. Vďaka nej máte pri natáčaní voľné ruky a prístroj bude naďalej automaticky ostriť na ústredný motív, dokonca aj keď sa pohybuje.

Potrebujete spojiť perspektívy z pohľadu fotografa ako aj fotografovaného objektu? Galaxy Z Fold2 5G to dokáže vďaka funkcii Dual Preview, pri ktorej sa automaticky spojí záber na prednom i hlavnom displeji. Radosť budú mať aj milovníci selfies, ktoré možno teraz robiť v maximálnej kvalite pomocou fotoaparátu na zadnej strane. K náhľadu scény pritom poslúži predný displej. Výbavu dopĺňa množstvo fotografických funkcií pre pokročilých. Patria medzi ne režimy Pro Video, Single Take, Bright Night alebo tradičný nočný režim.

Samsung Galaxy Z Fold2 5G
Samsung Galaxy Z Fold2 5G

K maximálnej produktivite samozrejme patria aj pokročilé možnosti multitaskingu. Hlavný displej, za ktorého veľkosť by sa nemusel hanbiť žiadny tablet, možno prispôsobiť obľúbenému pracovnému štýlu. Režim Multi-Active Window umožňuje ľahko ovládať spôsob zobrazenia na displeji. Kto chce byť maximálne produktívny, môže si otvoriť niekoľko rôznych súborov tej istej aplikácie a zobraziť ich vedľa seba. Rôzne aplikácie je možné zase otvárať a súbežne zobraziť pomocou funkcie Multi-Window Tray. A ak chcete presunúť alebo skopírovať texty, fotografie alebo dokumenty z jednej aplikácie do druhej, stačí využiť obľúbenú funkciu pretiahnutia, známu zo stolových počítačov. Prípadne možno v jednej aplikácii ľahko a rýchlo urobiť snímku obrazovky a do druhej ju okamžite presunúť (funkcia Split Screen Capture).

Užívateľské rozhranie na hlavnom displeji si môžete voliť podľa ľubovôle tak, aby najlepšie vyhovovalo vašim potrebám. V nastavení možno ľahko prepínať medzi tradičným telefónnym zobrazením a špeciálnou úpravou pre veľký displej. Zobrazenie jednotlivých aplikácií (napr. Gmail, YouTube alebo Spotify) si môžete upraviť na mieru. Kancelárske programy Office v systéme Microsoft 365 možno nastaviť podobne ako na tablete. Potenciál poštového programu Microsoft Outlook možno využiť naozaj na maximum, keď v ľavej časti displeja zobrazíte schránku a v pravej text aktuálnych správ. U dokumentov vo Worde, tabuliek v Exceli alebo prezentácií v PowerPointe možno zase pracovať s nástrojovou lištou podobne ako na PC.

Samsung Galaxy Z Fold2 5G
Samsung Galaxy Z Fold2 5G

Na záver ešte k používaniu. 5G nesmie vo vlajkovej lodi chýbať, uvidíme však, ako sa popasujú oba displeje s batériou, ktorá má 4500 mAh. Samsung spomína „bez problémov celý deň“, pre všetky prípady však máte k dispozícii aj rýchle dobíjanie (Super Fast Charging). Kto by si chcel nákup novinky ozvláštniť – má možnosť (bohužiaľ ale nie na Slovensku a tak príde o poistenie) siahnuť po limitovanej sérii Galaxy Z Fold2 5G Thom Browne Edition. Prinesie decentné estetické úpravy, no podľa mňa je zaujímavejšie balenie.  V ňom nájdeme telefón Galaxy Z Fold2 5G, hodinky Galaxy Watch3, slúchadlá Galaxy Buds Live a celý rad ďalšieho príslušenstva, všetko v jedinečnom dizajne Thoma Browna.