Úvod Ostatné Šéf Amazonu Jeff Bezos dá 10 miliárd na boj proti klimatickým zmenám

Šéf Amazonu Jeff Bezos dá 10 miliárd na boj proti klimatickým zmenám

10
Jeff Bezos
Foto: Seattle City Council

Najbohatší človek sveta a šéf spoločnosti Amazon Jeff Bezos prisľúbil desať miliárd dolárov na boj proti klimatickým zmenám. Podľa jeho slov peniaze budú použité na financovanie vedcov, aktivistov a iných skupín.

Jeff Bezos sa relatívne nedávno dostal na stránky médií s pomerne kurióznou kauzou, hoci tá ho napokon pripravila o manželku. Jeho mobil totiž v roku hekli. Unikli vtedy z neho intímne fotky a citlivé informácie. Všetko ukazuje na to, že sa tak stalo cez WhatsApp účet saudskoarabského princa. Táto súvislosť vyšla najavo začiatkom roku, písali sme o nej v článku: Hekol zakladateľovi Amazonu mobil saudskoarabský princ cez WhatsApp?

Teraz sa medializoval úplne iným spôsobom. Rozhodol sa venovať obrovskú sumu na podporu boja proti klimatickým zmenám. A peniaze začne prostredníctvom svojej nadácie  Bezos Earth Fund rozdeľovať už tento rok, informovala o tom BBC.

Jeff Bezos
Jeff Bezos je považovaný za najbohatšieho človeka na svete.

“Chcem sa podieľať na rozširovaní známych spôsobov a skúmaní nových ciest boja proti zničujúcim následkom klimatických zmien,” uviedol 56-ročný Bezos a spresnil, že prisľúbené prostriedky sa začnú rozdeľovať v lete tohto roku.

Bezos disponuje odhadovaným majetkom vo výške viac než 130 miliárd dolárov a jeho vklad do nadácie  predstavuje takmer osem percent z jeho celkového majetku. Bezos sa však v porovnaní s niektorými multimiliardármi dosiaľ venoval dobročinnosti len obmedzene. Jeho najväčším darom boli dve miliardy dolárov, ktoré v septembri 2018 venoval na pomoc rodinám bez domova a na financovanie škôl.

Kritizovaný je tiež pre to, že nepodpísal výzvu Giving Pledge, na základe ktorej superbohatí ľudia sľubujú, že sa počas života vzdajú polovice svojho majetku v prospech charity. Teraz si imidž vylepšuje: “Dokážeme zachrániť Zem. Bude si to však vyžadovať spoločné úsilie veľkých spoločností, malých firiem, vlád, svetových organizácií a jednotlivcov. Zem je jedinou vecou, o ktorú sa delíme všetci. Chráňme ju preto spoločne,” uviedol Bezos vo vyhlásení o založené nadácie.