Úvod Ostatné Sledovanie mobilov je riešením, ktoré môže priniesť viac škody, než úžitku

Sledovanie mobilov je riešením, ktoré môže priniesť viac škody, než úžitku

31
lokalizácia
Touchscreen smartphone with GPS navigation

Slovenský parlament rokuje o návrhu zákona a opatreniach, ktoré súvisia s využitím dát mobilných operátorov o pohybe obyvateľov. Cieľom bolo v skrátenom legislatívnom konaní prijať zmenu zákona, ktorá v čase krízy umožní štátnym inštitúciám využívať lokalizačné dáta.

Plošné sledovanie lokalizačných dát nie je úplne ideálne riešenie a keďže pripravovaná legislatívna úprava sa dotýka aj ochrany práv a slobôd občanov, čiže Ústavy SR, malo by sa k tejto téme pristupovať oveľa citlivejšie a zapojenie by malo byť dobrovoľné.

Toto riešenie môže byť neefektívne najmä preto, že státisíce SIM kariet sú evidované na firmy, ďalej v rámci rodiny iba na jedného jej člena, využívajú sa v internete vecí, v automobiloch a podobne. Ak je teda napríklad dátová karta registrovaná na nakazeného človeka, ale využíva ju jeho príbuzný v prenosnom počítači, ktorý s ňou pravidelne chodí do práce, bude sa to javiť ako porušenie karantény.

Objasniť takúto situáciu bude vyžadovať ľudské zdroje aj čas, alebo sa to vyrieši telefonátom s dotyčným, čo bude verifikácia na báze vzájomnej dôvery a tým pádom postráda zmysel. Takýchto prípadov budú desaťtisíce.

Diskusie na odborných portáloch vyvolalo aj poskytnutie prevádzkových dát, ktoré zahŕňajú informácie o hlasových aj dátových prenosoch (nie ich obsah) a zaznamenávajú aj to kto, s kým a ako dlho komunikoval. Akémukoľvek konečnému rozhodnutiu by mala napriek kríze najskôr predchádzať analýza dát, ktoré dokážu operátori poskytnúť, následne identifikovať zmysluplné kategórie údajov a po filtrácii navrhnúť riešenie.

Čítajte viac: Koronavírus – Štát bude lokalizovať mobily nakazených aj rizikových ľudí

Ďalšou vecou je, že všetci, ktorí budú mať prístup k tomuto typu dát, by mali prejsť bezpečnostnou previerkou a mali by byť nastavené dostatočné bezpečnostné štandardy, aby sa zamedzilo úniku a následnému zneužitiu takýchto databáz. A to je pri takto narýchlo “šitom” zákone, navyše v čase, keď sa na mnohých ministerstvách a štátnych úradoch dejú personálne výmeny, súvisiace so zmenou vlády, len ťažko mysliteľné.