Úvod Quanta SMART Slováci začali pomocou 3D tlače vyrábať neviditeľné zubné strojčeky

Slováci začali pomocou 3D tlače vyrábať neviditeľné zubné strojčeky

256
neviditeľné zubné strojčeky

Celý proces, ktorý, sa neviditeľné zubné strojčeky vyrábajú – od virtuálneho plánovania liečby cez 3D tlač zubných modelov až po samotné tvarovanie prebieha na Slovensku.

Neviditeľné zubné strojčeky sa ako efektívny spôsob vyrovnania zubov udomácnili už aj na Slovensku a sú dostupné vo viacerých ambulanciách čeľustných ortopédov. Takéto strojčeky na mieru sa ale doposiaľ vyrábali len v zahraničí. To sa však práve mení.

Za uvedeným projektom stojí spoločnosť Invident a tím nadšencov pre digitálne technológie v zubnom lekárstve. Podľa vedúceho klinického plánovania spoločnosti Daniela Urbana je zámerom priniesť tento nástroj na narovnanie zubov do rúk slovenských čeľustných ortopédov. „Naším cieľom bolo aj výrazne skrátiť čas od príjmu prípadu po hotový produkt, ako aj umožniť čeľustným ortopédom efektívnejšie komunikovať požiadavky týkajúce sa plánovania a výsledku liečby. Veľkou výhodou je, že rozumieme lokálnemu trhu a dokážeme rýchlejšie reagovať na požiadavky našich partnerov,“ vysvetlil.

neviditeľné zubné strojčeky
Foto: Invident

Strojček je priehľadný a takmer neviditeľný. Dá sa jednoducho vybrať a neobmedzuje pacienta počas príjmu potravy. Neprekáža pri čistení zubov kefkami či zubnou niťou. Aparát je z priehľadného materiálu, vďaka čomu nikto neuvidí, že nosíte zubný strojček. Navyše umožňuje presnú kontrolu pohybu jednotlivých zubov.

Technologický postup výroby neviditeľných strojčekov vyžaduje príjem dát pre virtuálne plánovanie posunu zubov v špecializovanej aplikácii. Dáta získavajú skenovaním zubov priamo pri návšteve zubnej ordinácie alebo digitalizáciou štandardných odtlačkov zubov.

V praxi to vyzerá tak, že počas konzultácie čeľustný ortopéd zhodnotí stav zubov, ďasien a mieru odchýlky v postavení zubov. Zhotoví fotodokumentáciu, a ak to bude potrebné, odošle pacienta na RTG snímku. Po zhodnotení fotografií a snímok sa určí, či je vhodný kandidát na liečbu priesvitným strojčekom. Nnásledne sa zhotoví sken alebo odtlačky zubov a údaje sa zadajú do systému AlignerManager. Doba od zhotovenia odtlačkov po vypracovanie návrhu liečebného plánu trvá maximálne týždeň.

Výsledkom plánovania liečby sú počítačové modely zubov, jeden pre každý krok liečby. Tieto modely sa následne vyrobia technikou 3D tlače. Hotové modely potom slúžia ako formy na tvarovanie neviditeľných strojčekov za tepla.