Úvod Ostatné Slovak Telekom ponúka (dočasne) zdarma internet v lietadle, dáta sú neobmedzené

Slovak Telekom ponúka (dočasne) zdarma internet v lietadle, dáta sú neobmedzené

39
Telekom
Surfovať v lietadlách nad Európou nebude pre zákazníkov Telekomu problém. Foto: Dương Nhân, Pexels

V rámci testovacej prevádzky Slovak Telekom svojim zákazníkom sprístupní internet v lietadlách do konca februára bezplatne na vnútroeurópskych letoch spoločností Austrian, Lufthansa a Eurowings.

Slovak Telekom na Mikuláša prekvapil pomerne nečakaným darčekom. V rámci testovacej prevádzky umožní svojim klientom bezplatne až do konca februára budúceho roku využívať na palubách lietadiel internet.

Samozrejme, má to niekoľko obmedzení.   Aby služba fungovala, musia byť na ňu po technickej stránke upravené aj lietadlá, čo nie je lacná záležitosť. Nejde totiž o satelitný internet, ale pozemný, využívajúci špeciálne upravené základňové stanice (BTS). Tie nešíria signál horizontálne, ale vertikálne, teda smerom nahor. A vedia ho „dostreliť“ až do výšky, v ktorej sa pohybujú lietadlá. K projektu, ktorý je na Slovensku spustený krátko po zahájení testovacej prevádzky v Nemecku, sa zatiaľ pripojili letecké spoločnosti Austrian, Lufthansa a Eurowings.

Telekom
Pravidlá využívania Internetu v lietadlách Beta.

V ich lietadlách a zatiaľ len nad Európou budú môcť aj klienti Slovak Telekomu až do konca februára využívať internet s rýchlosťou 600 kbps, ktorá bez problému stačí na to, aby ste na svojom zariadení mohli surfovať, mailovať a četovať. A to bez dátových obmedzení, služba zatiaľ žiadne FUP nemá.

Služba bude sprístupnená pre všetkých zákazníkov Telekom aplikácie (od verzie 15.8.1), ktorá v nej majú aspoň jeden paušál, alebo produkt pevnej siete. To znamená, že majitelia predplatených kariet ju nebudú môcť využiť.

Čítajte viac:

Novinky od Telekomu: Kompletne prepracovaná aplikácia Magio GO, nový televízny kanál a úplne nový Magio Go TV box

Aplikáciu si na zemi jednoducho nakonfigurujete. V lietadle si následne aktivujete letový režim, spustíte Telekom aplikáciu a kliknete na Internet v lietadle Beta. Vzápätí sa pripojíte k palubnej wi-fi.

Bonusom je, že službu môže využívať nielen zákazník Telekomu s príslušnou aplikáciou, ale môže prístup zdieľať s ďalším zariadením, napríklad notebookom, prípadne s ďalším človekom, ktorý klientom Telekomu vôbec nemusí byť.