Úvod Mobily Smartfón OnePlus Concept One vie nechať svoje kamery „zmiznúť“

Smartfón OnePlus Concept One vie nechať svoje kamery „zmiznúť“

33
OnePlus
OnePLus Concept One má sklo, meniace priehľadnosť.

Podľa šéfa spoločnosti OnePlus sa na zadnej strane smartfónov objavuje stále viac kamier, až toto riešenie prestáva byť esteticky prijateľné. Ich nový telefón dokáže všetky kamery skryť.

Takmer  presne pred mesiacom sme uverejnili článok s nadpisom OnePlus Concept One: Očakávaný smartfón, o ktorom nikto nič poriadne nevie, bude o pár dní predstavený v Las Vegas. Písali sme v ňom, že zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti OnePlus Pete Lau oznámil, že pri príležitosti šiesteho výročia svojho založenia, spoločnosť na veľtrhu CES 2020 predstaví svoj zásadný koncept smartfónu, nazvaný príznačne Concept One.

A keďže OnePlus patrí k technologickým inovátorom, „zásadný koncept“ bol naozaj netrpezlivo očakávaný.

OnePlus
Množstvo kamier na zadnej strane telefón je už neestetické, preto ich chce OnePlus skryť.

Spoločnosť v tom čase nechcela prezradiť žiadne podrobnosti, takže aj my sme len tipovali: „…ak by sme mali hádať, tak môže ísť o model s prednou kamerou integrovanou do displeja, ktorý môže byť skladací alebo výsuvný a môže ísť o konštrukciu bez akýchkoľvek viditeľných tlačidiel a konektorov. Aký skutočne bude, uvidíme začiatkom januára.“ Teoreticky sme mali pravdu, kamera je integrovaná do displeja, avšak úplne inak, než sme predpokladali.  S trochou nadsázky možno povedať, že Concept One má kameru, ktorá sa na displeji objavuje a opäť následne stráca. A ako je to možné?

Využíva totiž elektrochromatické sklo, ktoré môže byť priehľadné, no môže sa aj úplne zatmaviť tak, že fotoaparáty pod ním jednoducho zmiznú. Podobnú technológiu využil napríklad McLaren pri zatmavovaní strešného okna a niet sa čo diviť, že OnePlus má jeho meno aj na displeji, ktorý navyše v kombinácii s elegantnou oranžovou kožou skutočne pripomína siluetu športového  auta. Dobre to vidieť aj na videu, ktoré je súčasťou tohto článku, tak posúďte sami.

OnePlus toto riešenie zvolil aj s ohľadom na to, že kamier na zadnej časti top smartfónov je stále viac, až to napokon prestáva byť dizajnovo a esteticky únosné. Preto je ich lepšie pri bežnom použití telefónu skryť.

Nielen dizajnové, aj praktické

Toto riešenie však nie je len čisto dizajnové. OnePlus spojil príjemné s užitočným. Použité sklo totiž môže byť zatmavené, avšak nemusí byť nepriehľadné. V praxi to znamená, že kamera vďaka nemu získa neutrálny šedý filter. Ten je veľmi dobre využiteľný pri expozícii v zlých svetelných podmienkach, napríklad pri ostrom svetle.. Tieto filtre nemajú žiadny vplyv na farebnosť, iba znižujú jas a tam umožňujú použiť dlhší čas alebo väčšiu clonu aj za okolností, za ktorých by to inak nebolo možné. Inak povedané – aj pri jasnom svetle sa viete veľmi efektne pohrať s hĺbkou ostrosti alebo rozmazávaním pohybu.

Čítajte viac:

Xiaomi Mi MIX Alpha – špičkový smartfón s neskutočným dizajnom a foťákom s rozlíšením 108 Mpix!

Concept One bol v podstate  – až na špeciálne sklo – len dizajnovo upravený špičkový OnePlus 7T Pro. Z toho možno usudzovať, že do komerčných modelov sa tento (nielen) dizajnový prvok dostane pravdepodobne až s nastupujúcou generáciou modelov na prelome tohto a budúceho roku.