Úvod Fotoaparáty a kamery Sony predstavuje špičkový širokouhlý objektív 12-24mm G Master

Sony predstavuje špičkový širokouhlý objektív 12-24mm G Master

40
G Master
Sony FE 12-24mm F2.8 GM

Majiteľov zrkadloviek Sony poteší nový objektív G Master 12-24 mm konštantnou clonou F2,8, stáť bude približne 3 300 eur.

Najnovší doplnok pre majiteľov tzv. full-frame zrkadloviek Sony predstavuje objektív FE 12-24 mm F2,8 G Master s veľkou clonou. Tento kompaktný a všestranný objektív je ideálny na snímanie krajiniek, hviezdnej oblohy a architektúry.

G Master
Sony FE 12-24mm F2.8 GM

Uvedením tohto modelu Sony doplnilo svoju rodinu objektívov série G Master s ohniskom F2.8, ktoré teraz ponúkajú od 12 mm do 200 mm.  Pri 12 mm ponúka pritom najširší zoom na svete s ohniskom F2. 8. V tejto ohniskovej vzdialenosti je možné zdôrazniť vzdialenosť a vytvoriť dynamické perspektívy, ktoré sú nad rámec ľudského oka a otvárajú dvere novým cestám kreatívneho vyjadrovania.

Hi-tech objektív

Model FE 12-24 mm F2,8 GM ťaží z bohatej a inovatívnej konštrukcie, ktorá poskytuje vynikajúcu kvalitu obrazu medzi rohmi v celom rozsahu zoomu. Je vybavený tromi extrémne presnými prvkami XA (extrémne asférickými) vrátane najväčšieho prvku XA, ktorý bol kedy vyrobený pre objektívy α (Alpha). Tieto prvky spolu s ďalším asférickým prvkom účinne potláčajú astigmatizmus, kómu a zakrivenie poľa až ku okrajom záberu. Tri sklenené prvky ED (Extra Low Low Dispersion) a dva sklenené prvky Super ED navyše účinne potlačujú chromatickú aberáciu. Kombinujú sa tak, aby poskytovali absolútnu čírosť medzi rohmi a zároveň minimalizovali farebné strapce.

Sony FE 12-24mm F2.8 GM
Záber zachytený pomocou objektívu Sony FE 12-24mm F2.8 GM

Pohyblivý mechanizmus zaostrenia rozdeľuje zaostrovaciu skupinu objektívu na dve nezávisle ovládateľné skupiny. Je tak veľmi efektívny pri zabezpečení vynikajúceho výkonu zblízka a maximálnej ostrosti v akejkoľvek vzdialenosti. Pomáha tiež realizovať konštantnú minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť 0,28 metra v celom priblížení a pretože ide o objektív s vnútorným zaostrovaním, jeho dĺžka zostáva konštantná. Ťažisko objektívu sa tak prakticky nemení, čiže je vždy optimálne vyvážený.

FE 12-24 mm F2,8 GM využíva štyri originálne vysokorýchlostné, vysokotlakové lineárne motory XD (extrémne dynamické) aby sa zabezpečila kompatibilita s výkonom súčasných aj budúcich tiel fotoaparátu. Vďaka dvom pre každú zo zaostrovacích skupín objektívu je automatické zaostrovanie rýchle a presné. Nové riadiace algoritmy maximalizujú odozvu systému lineárneho motora XD a dosahujú bezchybnú synchronizáciu medzi týmito dvoma skupinami zaostrovania. Ďalšou výhodou je extrémne tichá prevádzka s minimálnymi vibráciami.

Sony FE 12-24mm F2.8 GM
Záber zachytený pomocou objektívu Sony FE 12-24mm F2.8 GM

Úplne nová úprava povrchu Nano AR Coating II, ktorá môže byť aplikovaná na veľké prvky šošoviek alebo na vysoko zakrivené povrchy prvkov, bola na modeli FE 12-24 mm F2,8 GM  použitá po prvýkrát. Potláča vnútorné odrazy, minimalizuje odlesky a tzv. duchov pre čisté a ostré snímky. Napriek širokému zornému uhlu objektívu si Nano AR Coating II zachováva vysokú čistotu a kontrast v celom obrázku, a to aj v náročných svetelných podmienkach.

Ľahký a výkonný

S hmotnosťou iba 847 gramov ponúka FE 12-24 mm F2,8 GM množstvo funkcií pre plnú profesionálnu kontrolu záberov. Medzi ne patrí prispôsobiteľné tlačidlo zaostrenia, prepínač režimu zaostrovania, krúžok priblíženia a zaostrovací krúžok, ktoré sú počas snímania umiestnené tak, aby sa dali ľahko ovládať. Lineárna odozva MF zaisťuje, že zaostrovací krúžok reaguje priamo na tie najjemnejšie nastavenia pri manuálnom zaostrovaní.

Sony FE 12-24mm F2.8 GM
Sony FE 12-24mm F2.8 GM

Objektív je odolný proti prachu a vlhkosti a prvok prednej šošovky je vybavený fluórovým povlakom, ktorý odpudzuje vodu, olej a ďalšie nečistoty. Uľahčuje tak utieranie akýchkoľvek odtlačkov prstov z povrchu šošovky. Zadný držiak filtra vyhovuje štandardným listovým typom ND, korekcii farieb a iným filtrom pre rozšírenú expresívnu schopnosť. Model FE 12-24 mm F2,8 GM bude v Európe dostupný od augusta 2020 s cenou približne 3300 EUR.