Úvod Inteligentné autá a elektromobily Sony má vlastný hi-tech elektromobil Vision S, Mercedes zas auto, inšpirované filmom...

Sony má vlastný hi-tech elektromobil Vision S, Mercedes zas auto, inšpirované filmom Avatar

219
Vision
Vision S je prvý koncept elektrického auta od spoločnosti Sony

Sony Vision S je len jeden z futuristických hi-tech elektromobilov na výstave CES, druhý „Vision“ na nej predstavil Mercedes, má modelové označenie AVTR a je inšpirovaný filmom Avatar

S príchodom elektromobilov a nových technológií, potrebných pre poloautonómne a autonómne  autá  a súčasným boom moderných komunikačných technológií prenikajú do automobilového sektoru spoločnosti, ktoré doteraz hrali prím v úplne iných odvetviach.  Patrí k nim aj Sony. Tá na tohtoročnej výstave CES nepredstavila len nové hi-tech riešenia pre automobily iných značiek, ale kompletný koncept vlastného auta.  Nazvali ho príznačne Vision S. A zaskočila ním úplne všetkých.

Asi nikoho neprekvapí, že ide o elektromobil. Bližšie informácie o jeho pohonnom ústrojenstve nie sú známe, no má dva elektromotory s výkonom 200 kW, čo je 272 koní a na stovku by mal zrýchliť za menej ako päť sekúnd.

Vision
Prakticky celú palubnú dosku vypĺňajú displeje.

A keďže Sony je značka, okrem iného známa aj výrobou špičkových senzorov pre fotoaparáty, kamery a mobily, pár desiatok  ich „napchala“ aj do konceptu Vision S. Urobila tak preto, aby auto samé „videlo“ a bolo schopné autonómnej jazdy. V aute je ich spolu 33, vrátane obrazových snímačov CMOS a ToF senzorov.

Vďaka  nim sa, zjednodušene povedané, dokáže v premávke sa dokáže pohybovať viac-mene samé, rovnako ako aj parkovať, no celý systém musí byť neustále pod dohľadom vodiča.  Aby toho bolo schopné, do jeho vývoja sa zapojili aj ďalší partneri, ktorí poskytli potrebné technológie – najmä Nvidia, Continental, Bosch, ZF a Qualcomm.

K vylepšeniam v kabíne patrí napríklad technológia „360 Reality Audio“, ktorá umožňuje vďaka reproduktorom, zabudovaným aj do opierok sedadiel  plnohodnotný 360-stupňový zvukový zážitok.  Celú palubnú dosku pred vodičom aj spolujazdcom vypĺňajú prispôsobiteľné displeje. Ďalší displej s virtuálnymi ovládacími prvkami je v stredovom tuneli a aby toho nebolo málo, tak na zadnej strane opierok majú displeje aj cestujúci vzadu a auto prirodzene využíva kamery namiesto vonkajších spätných. Pekne to ukazuje nasledujúce video:

Mercedes à la Avatar

A ešte jedna zaujímavosť.  Sony Vision S nie je jediným futuristickým automobilovým konceptom, predstaveným na tohtoročnom veľtrhu CES. Pridal sa aj Mercedes, ktorý ukázal svoj Vision AVTR. AVTR treba dešifrovať ako „Avatar“. Nový koncept je skutočne inšpirovaný slávnym rovnomenným sci-fi filmom Jamesa Camerona.

Vision
Vision AVTR je inšpirovaný filmom Avatar.

Inšpiráciu netreba hľadať len v tvaroch, ale aj v dôraze na ekológiu, ktorý sa prejavil pri výbere jednotlivých komponentov a ich spracovaní a v neposlednom rade aj v tom, že auto má pripomínať živý organizmus, fungujúci v symbióze nielen s vodičom, ale s celou posádkou.

Stačí priložiť ruku na ovládač na stredovom paneli a auto sa s vami spojí, pričom zároveň zmeria váš tep a naladí sa tak, aby ste sa v ňom cítili prirodzene.

Čítajte viac:

Svetový rekord: V Nórsku bolo v uplynulom roku takmer každé druhé predané auto elektromobil

To, čo pripomína šupiny na zadnej časti, sú kryty pre komunikačnú technológiu s okolím. Batéria elektromobilu je úplne nová, s využitím organických materiálov a minimalizáciou  tých, ktorých výskyt je obmedzený.  Koncept je schopný úplnej autonómnej jazdy, jeho elektromotory majú výkon 470 koní a dojazd by mal byť vyše 500 kilometrov.