Úvod Gadgety Špeciálny nástroj umožní opraviť defekt na horskom bicykli za pár sekúnd

Špeciálny nástroj umožní opraviť defekt na horskom bicykli za pár sekúnd

370
Dart Tool stojí približne 25 dolárov.

Opraviť v teréne defekt, respektíve väčší prieraz bezdušovej pneumatiky nemusí byť jednoduché, s nástrojom Dart Tool to však zvládnete v podstate okamžite

Bezdušové pneumatiky sa čoraz viac presadzujú aj v cyklistike. Sú praktické a odolné, no ani im sa občas defekt nevyhne.  V prípade malých prierazov a dierok sa dajú opraviť napríklad pomocou vulkanizačných náplastí. Istý čas to však trvá a najmä pri horských bicykloch priamo v teréne to môže byť komplikované a ak ide trochu väčší prieraz skalou, takmer nemožné.

V tejto situácii môže pomôcť sprej na ich opravu, ktorý však funguje trochu inak, než spreje na opravu pneumatík s dušou. Pod názvom Dart Tool taký ponúka napríklad americká spoločnosť Stan’s NoTube.

Praktický je aj preto, že by mal zvládnuť nielen klasické defekty, ale zároveň aj väčšie poškodenia, spôsobené napríklad ostrou skalou. Oprava je navyše takmer okamžitá, trvá pár sekúnd.  Navyše je ultrakompaktný a váži len 15 gramov, takže jazdca z tohto pohľadu nijako neobmedzuje

Väčšími sa v tomto prípade myslí do priemeru 5 milimetrov. Pri väčších sa už zvykne použiť technológia, podobná automobilovým sprejom, kde sa do poškodeného miesta aplikujú aj väčšie mechanické záplaty.

Sprej obsahuje tekutinu na báze latexu, ktorá má v sebe miniatúrne pevné čiastočky z gumy. Do prierazu sa mechanicky  zatlačí malá šípka polymérov, ktorá vyplní dieru, tvarovo sa jej prispôsobí a zároveň chemicky reaguje s tesniacim materiálom v pneumatike, čím sa prieraz zacelí takmer dokonale a mal by vydržať tesniť dlhý čas.

Čítajte viac: 

Futurelight – Nový odolný a maximálne priedušný technomateriál chce zosadiť z trónu Gore-tex!

Časť tesniaceho materiálu síce zostáva na povrchu pneumatiky, je však mäkká,, rýchlo sa zatlačí do dezénu a výrobca tvrdí, že jej prítomnosť jazdci nepocítia ani na cestných bicykloch s minimálnou hrúbkou dezénu.

Dart Tool sa predáva približne za 25 dolárov, „šípky“ na opravu pneumatík sa dajú dokúpiť samostatne.

Ako Dart Tool funguje, ukáže najlepšie video: