Úvod Ostatné Spoločnosť Adobe vypla Photoshop celému štátu, peniaze predplatiteľom nevráti

Spoločnosť Adobe vypla Photoshop celému štátu, peniaze predplatiteľom nevráti

315
Adobe Photoshop - užívatelia v Venezuele oň koncom októbra prídu Foto: Adobe

Postihnutým štátom je Venezuela, tamojší obyvatelia nemôžu používať nielen Photoshop, ale ani ďalšie aplikácie od Adobe.

Hneď na úvod treba povedať, že samotná spoločnosť Adobe je v tom nevinne. Zablokovanie prístupu k ich softvéru je totiž súčasť sankcií, ktoré administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa na tento štát uvalila. Informovala o tom napríklad britská BBC.

Trump ich oznámil ešte v auguste, ich cieľom je zvýšiť tlak na venezuelského prezidenta Nicolása Madura, ktorého chcú takto prinútiť odstúpiť.  Sankcie sa týkajú všetkých amerických firiem a jednotlivcov a vzťahujú sa nielen na obchod, ale aj na akékoľvek finančné transakcie. A výsledok?

Adobe musí deaktivovať vo Venezule všetky predplatiteľské účty. Táto spoločnosť totiž už dlhší čas funguje tak, že jej produkty si nekupujete, ale iba prenajímate. Photoshop je z nich asi najpopulárnejší, no týka sa to aj ďalších rozšírených programov, patria k nim InDesign, Illustrator, Acrobat DC a ďalších, ktoré sú súčasťou Creative Cloudu. Ich užívatelia teraz majú čas do 28. októbra na to, aby si zo svojich účtov stiahli všetok obsah. Potom k nim definitívne stratia prístup.

Tieto programy zahŕňa Adobe Creative Cloud.

O situácii Adobe informuje aj na svojom webe, kde uvádza: „Vláda USA vydala nariadenie číslo 13884, ktorého praktickým dôsledkom je zákaz všetkých transakcií a služieb medzi spoločnosťami, ďalšími právnymi subjektami a jednotlivcami z USA a Venezuely. Aby ho spoločnosť Adobe dodržala, deaktivuje všetky používateľské účty vo Venezuele. “

Riešenie v nedohľadne

Spoločnosť ďalej uvádza, že netuší, ako dlho tieto sankcie potrvajú, celú situáciu bude pozorne monitorovať a vyvinie maximálne úsilie na to, aby prístup k svojim produktom vo Venezuele obnovila.

Ešte nepríjemnejšie je, že predplatiteľom vo Venezuele nemôže ani vrátiť už zaplatené predplatné, pretože sankcie sa vzťahujú aj na  všetky finančné transakcie medzi oboma krajinami.

Čítajte viac: PSD2 – Od polovice septembra môžete mať problémy pri bezkontaktných platbách

Mnohí toto opatrenie považujú za kontraproduktívne. BBC napríklad cituje jedného z obhajcov ľudských práv v regióne, Geoffa Ramseyho, ktorý na Twitteri uviedol: „Je to absolútne kontraproduktívne. Ovplyvní to všetky mimovládne organizácie a nezávislé médiá v regióne, ktoré sa spoliehajú na svoje registrované kópie programov Photoshop, InDesign alebo Acrobat.“

A prečo vlastne o tom píšeme my? Venezuelský prípad jasne ukazuje riziká, spojené so systémom predaja a distribúcie Software as a Service, teda softvér ako služba. Naň Adobe prešla už  pred pár rokmi a prakticky všetky svoje nové programy predáva, respektíve prenajíma, výlučne týmto spôsobom. Nie ste ich majiteľom, iba si ich prenajímate a splácate v ročných, respektíve mesačných splátkach.

Akonáhle však nie ste jeho majiteľom, strácate nad ním kontrolu a tento obchodný model,, akokoľvek praktický a dobre mienený – môže byť zneužitý na vytváranie politického nátlaku, nehovoriac už o tom, že mnoho ľudí má svoj biznis založený na podobných produktoch a môžu oň tým pádom doslova z minúty na minútu prísť. Pokiaľ má niekto softvér kúpený a inštalačné médium niekde v zásuvke, je bezvýhradným majiteľom produktu, nikto ho oň nemôže pripraviť a nestane sa rukojemníkom v politicko-mocenských hrách, bez ohľadu na to, aký je ich účel.