Úvod Quanta SMART Súd rozhodol, že Airbnb nie je realitka, nemusí byť regulovaná –...

Súd rozhodol, že Airbnb nie je realitka, nemusí byť regulovaná – a Olympijský výbor zinkasuje pol miliardy

28
Airbnb
Len vo Francúzsku v tomto roku zarobila spoločnosť Airbnb takmer 10 miliárd eur. Foto: Tero Veselainen, Pixabay

Súdny dvor Európskej únie zamietol sťažnosť Francúzska, služba Airbnb zatiaľ zostáva mimo európskej regulácie realitných kancelárií. V hre bol aj olympijský sponzoring.

Európsky súdny dvor v Luxemburgu zamietol žiadosť francúzskej asociácie pre ubytovanie a turistiku (AHTOP), aby spoločnosť Airbnb, sprostredkujúca cez internet zdieľané ubytovanie, spadala pod pravidlá realitných maklérov. Francúzski hotelieri majú Airbnb dosť výrazne „v zuboch“ – podľa údajov francúzskeho denníka Le Monde zarobila táto platforma za minulý rok vo Francúzsku takmer desať miliárd eur. A o ne ukrátila hoteliérov. V hre však v tomto spore bolo toho viac.

Podľa súdu je Airbnb online platformou a nie realitným agentom.

V rozsudku Európskeho súdneho dvora sa píše: „Na spoločnosť Airbnb Ireland sa vzťahuje smernica o elektronickom obchode, Francúzsko teda nemôže požadovať, aby Airbnb disponovala profesijným povolením realitného makléra…”. Ubytovacia online platforma tak zatiaľ zostáva mimo európskej regulácie realitných kancelárií, ktoré by mu licenciu samozrejme neudelili.

Pre službu, poskytujúcu online zdieľané ubytovanie, je rozhodnutie veľmi dôležité.

Platforma totiž uzavrela sponzorskú dohodu s Medzinárodným olympijským výborom (MOV), z ktorej by v prípade neudelenia realitnej licencie musela odstúpiť. A v hre boli stovky miliónov dolárov.

Najväčší svetový prevádzkovateľ zdieľaného ubytovanie bude totiž najbližších deväť rokov sponzorovať olympijské hry. Dohoda o sponzoringu olympiády sa týka hier v Tokiu (2020), Pekingu (2022), Paríži (2024), Miláne (2026) a Los Angeles (2028). Tieto mestá patria zároveň ku kľúčovým aglomeráciám, v ktorých Airbnb poskytuje svoje služby.

Podľa denníka Financial Times má zmluva hodnotu 500 miliónov dolárov, ktoré dostane MOV. Organizátori si od nej sľubujú aj zníženie ubytovacích nákladov, budúce olympijské centrá nebudú musieť stavať ďalšie hotely, nahradí ich totiž Airbnb.

Čítajte viac – PayPal nakupuje: Investuje štyri miliardy dolárov do spoločnosti, ktorú u nás pozná málokto

Sudcovia v podstate akceptovali argument Airbnb, že je online platformou a nie realitným agentom. Prípad je, zároveň so sériou podobných sporov, ktoré vedie UBER,  ďalším dôkazom, že súčasný regulačný rámec nie je pripravený reagovať na nové online služby, ktoré zasahujú do oblastí podnikania tradičných firiem, ale nemusia dodržiavať rovnaké pravidlá.