Úvod Quanta SMART Švajčiari sa boja 5G sietí, vraj môžu ohroziť ich zdravie

Švajčiari sa boja 5G sietí, vraj môžu ohroziť ich zdravie

71
5G

Niektoré švajčiarske kantóny odmietajú udeľovať povolenia pre budovanie 5G infraštruktúry, požadovali zmenu platných štandardov

Švajčiarska vláda v polovici týždňa rozhodla, že aj napriek obavám niektorých obyvateľov nezmení bezpečnostné štandardy pre zavádzanie najnovšej generácie mobilnej 5G siete. informovala o tom agentúra Reuters.

“Federálna rada (vláda) chce nateraz zachovať platné normy, ktoré boli prijaté s cieľom ochrániť ľudí pred vplyvom neionizujúceho žiarenia,” uviedla vláda vo svojom vyhlásení. Z jej minuloročnej správy pritom vyplynulo, že viac než polovica Švajčiarov sa obáva možného negatívneho vplyvu vyžarovania z antén určených na šírenie 5G siete.

Čítajte viac: Európska únia chce zjednotiť koncovky nabíjačiek, je to ale hlúposť

Vláda v tejto súvislosti uviedla, že pracovná skupina, ktorú poverila preskúmaním týchto obáv, nebola schopná zhodnúť sa na spoločnom stanovisku a parlament už dvakrát odmietol schváliť zmiernenie limitov.

Švajčiarsko spustilo ešte minulý rok monitorovací systém, cieľom ktorého bolo upokojiť obavy zo zavádzania tejto modernej technológie. Stalo sa tak po tom, ako sa niektoré kantóny zľakli a prestali vydávať povolenia na montáž nových antén.