Úvod Inteligentné autá a elektromobily Svetový rekord: V Nórsku bolo v uplynulom roku takmer každé druhé predané...

Svetový rekord: V Nórsku bolo v uplynulom roku takmer každé druhé predané auto elektromobil

110
elektromobil
Elektromobil je v nórsku populárny. Predaj elektrických áut presiahol 42 percent.

Elektromobil Nórov láka. Ich predaj v Nórsku vzrástol minulý rok o viac než 30 %, zásluhou čoho zaznamenala krajina rekord – podiel elektrických áut na celkovom počte predaných vozidiel v minulom roku dosiahol vyše 42 %. V žiadnej inej krajine na svete nie je tak vysoký a v žiadnej ročný podiel ich predaja doteraz nepresiahol 40 percent.

Elektromobil vďaka systematickej dlhodobej podpore  láka zatiaľ najmä severanov. Len pre zaujímavosť – v susednom Česku dosahuje predaj elektromobilov podiel pod hranicou pol percenta, u nás je tiež na úrovni dvoch – troch desatín percenta. Trochu mu v tomto roku síce pomôže „štvorminútová“ dotácia, počas ktorej sa minulo šesť miliónov eur, určených na podporu predaja elektromobilov a plug-in hybridov.

Aj vďaka nej historicky vôbec prvýkrát klesla nadobúdacia cena elektrického auta – v tomto prípade Škody Citigo – pod hranicu 10-tisíc eur. Nejde však o žiadne systémové opatrenie. O ďalšej dotácii sa predbežne neuvažuje, uvidíme, čo bude po voľbách.

Elektromobil
Najpopulárnejším elektromobilom v Nórsku jeTesla Model 3.

V roku 2020 budú teda elektromobily na Slovensku relatívne drahé, cena tých najlacnejších bude mierne pod hranicou 20-tisíc eur. Väčšina ponúkaných modelov nižšej strednej triedy sa bude pohybovať približne o 10-tisíc eur vyššie. Jadro ponuky budú v tomto roku tvoriť elektrické autá s (nedotovanými) cenami od 30- do 40-tisíc eur.

Presne v tomto cenovom rozpätí sa pohybuje aj cena Tesly Model 3. Práve tento automobil „prevalcoval“ nielen nórsky trh s elektromobilmi, ale prakticky celý nórsky automobilový trh. Model 3 sa v tejto severskej krajine predáva od sumy 384 900 nórskych korún (približne 39-tisíc eur).

Aj vďaka nemu predaj elektromobilov vzrástol v Nórsku v roku 2019 o 30,9 %, pričom výrazne k tomu prispel dopyt aj po ostatných modeloch Tesly, ktorá je tam najpopulárnejšou „elektrickou“ značkou.

Čítajte viac: Prvá ultrarýchla nabíjačka na Slovensku dobije za 15 minút auto na ďalších 400 km

Práve modely Tesly majú veľký podiel na tom, že elektromobily  sa na celkovom predaji áut v Nórsku v roku 2019 podieľali 42,4 %. To predstavuje svetový rekord. Tento rok sa očakáva ďalšie zvýšenie podielu, a to až na 60 %. Pritom v roku 2018 predstavovali elektromobily z celkového počtu predaných áut v Nórsku 31,2 %. Pre zaujímavosť –  pred šiestimi rokmi dosahoval ich podiel na celkovom predaji len 5,5 %.

Nóri majú však oveľa ambicióznejšie plány. Už v polovici tejto dekády by chceli, aby na ich cestách elektrické auta úplne dominovali. Preto ich vlastníkom ponúkajú rôzne daňové bonusy, bezplatné parkovanie, dobíjanie alebo bezplatné využívanie spoplatnených ciest.