Úvod Prepojená domácnosť Synology predstavuje vstupenku do sveta domácich cloudov – DS120j

Synology predstavuje vstupenku do sveta domácich cloudov – DS120j

51

Spoločnosť Synology sa už dlhodobo venuje sieťovým úložiskám a žne úspechy vo firemnom i domácom segmente. Modely DiskStation s označením J sú tie najlacnejšie riešenia pre domácnosti. Za pomerne nízku cenu však prinášajú všetky dôležité funkcie, vďaka ktorým sa značka Synology stala tak obľúbenou.

Novinka je úplným základom a akousi vstupenkou do sveta domácich NAS. Jednošachtové úložisko pripojené k sieti predstavuje priestor, kde si môžete robiť zálohy svojich fotografií a videí, alebo rovno celých obrazov systému vášho notebooku. Zabezpečený, pripojený k vašej domácej sieti a pod vašou plnou kontrolou.

Pomocou služby Synology Drive môžete ľahko zálohovať súbory v počítačoch a synchronizovať s rôznymi zariadeniami. V smartfóne si tak nastavíte automatickú synchronizáciu na vašu NAS a vaše fotografie tak máte bezpečne uložené u seba doma len malú chvíľu po ich zhotovení.

Novinka podporuje Mac Time Machine a umožňuje ľahký prístup k súborom a možnostiam ich zdieľania. Dovnútra sa síce vmestí len jeden disk, no vďaka vysokokapacitným diskom je aktuálne hornou hranicou až 16TB. Vďaka jednoduchej konfigurácii a v podstate aj absencii zložitejšieho diskového poľa má DS210j výhodu v nízkej hlučnosti a predovšetkým spotrebe. Tá závisí od použitého disku, ale typicky by sa mala pohybovať okolo hranice 10W, v čase keď je disk hibernovaný je to necelých 5 W.

DS210j využíva systém DiskStation Manager, intuitívnu a prehľadnú platformu pre správu dát, prinášajúcu vysokú efektivitu práce a mieru zabezpečenia. S možnosťou inštalácie doplnkových aplikácií tak viete na zariadení spustiť vlastný webserver, streamovať hudbu a videá z mediaservera, vytvárať archívy fotografií či filmov dostupné odkiaľkoľvek prostredníctvom internetu alebo experimentovať s databázovými aplikáciami.

Z hardvérového hľadiska toho DS210j neponúka toľko čo zložitejšie dvoj či štvordiskové NAS vyšších sérií, no pre bežné domáce použitie stačí. Tomu zodpovedá aj cena, ktorá by sa mala pohybovať okolo 140 EUR bez pevného disku. Novinka je postavená okolo ARM procesora Marvell Armada 3700 88F3720 s frekvenciou 800 MHz, ktorý má k dispozícii 512 MB RAM. Pripojenie k sieti zabezpečuje gigabitový ethernet konektor, pre pripojenie externých diskov a ďalších zariadení je pripravená dvojica USB 2.0 portov.

Zdroj: TS Synology