Úvod Quanta SMART Takis BioTech sa pripravuje na predklinické testy vakcíny proti koronavírusu

Takis BioTech sa pripravuje na predklinické testy vakcíny proti koronavírusu

22
Takis
.Foto: medicaldialogues.in

Vakcínu vyvinula biotechnologická spoločnosť Takis BioTech na báze genetického materiálu vírusu, testy budú najprv na zvieratách.

Do týždňa sa v Taliansku začne s predklinickými testami vakcíny proti novému koronavírusu. Vyvinula ju biotechnologická spoločnosť Takis na báze fragmentu genetického materiálu, predklinické testovanie povolilo talianske ministerstvo zdravotníctva.

Prvé laboratórne testy naznačujú, že vakcína je schopná vyvolať “silnú reakciu imunitného systému”, uviedla spoločnosť Takis BioTech. Ak budú výsledky prvých testov na zvieratách uspokojivé, na jeseň sa začne s testovaním na ľuďoch.

Takis

Vakcína bola vyvinutá na báze fragmentu genetického materiálu vírusu a bude sa aplikovať pomocou technológie nazývanej elektroporácia, keď pri vpichu vakcíny do svalu nasleduje veľmi krátky elektrický impulz, uľahčujúci jej vstup do buniek.

Takis BioTech nateraz nemá žiadne externé zdroje financovania. Apeluje preto, že “je potrebná spolupráca inštitúcií a každého, kto je schopný (finančne a odborne) prispievať,” uviedol jej generálny riaditeľ Luigi Aurisicchio. Vyslovil sa za spoluprácu talianskych i európskych vedeckých inštitúcií s cieľom urýchliť ďalšie kroky smerom k klinickým skúškam.

Spoločnosť spustila aj crowdfundingovú kampaň na ďalšie štádiá vývoja vakcíny, teda na prípravu vakcíny vo veľkom objeme a na vykonanie klinických testov.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok povedala, že vakcína proti novému druhu koronavírusu by mohla byť pripravená do jesene. Uviedla to počas schôdzky so zástupcami nemeckého laboratória  CureVac, ktorá podľa nej pracuje na “sľubnej technológii, s ktorou by malo byť možné vyvinúť vakcínu proti koronavírusu”. EÚ tento výskum  podporí 80 miliónmi eur.

ESET prispeje na prístroj, schopný spraviť denne 4000 testov na COVID-19