Úvod Quanta SMART Te-Food – Pôvod potravín a ich zloženie budete môcť zistiť cez QR...

Te-Food – Pôvod potravín a ich zloženie budete môcť zistiť cez QR kód

21
Te-Food
QR kód jednoducho umožní zistiť aj pôvod mäsa - až k producentovi.

Jednoduchým spôsobom bude vďaka technológii Te-Food možné zistiť všetky informácie o produkte, od jednotlivých ingrediencií cez certifikácie, výrobu, prepravu, až po čas, keď sa dostal do obchodu alebo reštaurácie

Nový projekt sledovania pôvodu potravín cez QR kódy garantovaný blockchain technológiou Te-Food poskytne každému jednoduchým spôsobom informácie o produkte, od jednotlivých ingrediencií cez certifikácie, výrobu, prepravu, až po čas, keď bol umiestnený na regál v predajni či na stôl v reštaurácií. Informoval o tom na tlačovej konferencii Ľuboš Mudrák zo spoločnosti Food Trace, ktorá na Slovensku zastupuje riešenie Te-Food.

Te-Food
Projekt predstavila spoločnosť Food Trace, ktorá na Slovensku TE Food zastupuje. Foto: Medium.com

Technológia spoločnosti Te-Food zavádza systém sledovania pôvodu potravín v rámci celého slovenského maloobchodu, zapájajú sa aj hotely, kaviarne a reštaurácie. Samozrejme, podmienkou úspechu projektu je, aby sa do neho zapojilo čo najviac výrobcov, distribútorov a predajcov.  Nejde o povinnosť, robiť tak budú na dobrovoľnej báze.

Motiváciou bude aj väčšia dôveryhodnosť a zlepšenie kreditu u spotrebiteľov. Tí totiž, podľa predstaviteľov spoločnosti Food Trace, majú právo vedieť, čo sa s potravinami deje, až do momentu, kým si ich kúpia. Podľa Mudráka sú bezpečnosť a transparentnosť prvoradé.

Te Food
Úspech projektu závisí od toho, koľko spoločností sa do neho zapojí.

Ako prvý do projektu partnersky zapojil reťazec spoločnosti Labaš s predajňami Fresh a bratislavská reštaurácia Riverbank. Rokovania s ďalšími partnermi prebiehajú. “Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR podporuje tento systém, pretože je vysoko efektívny pre vykonávanie úradných kontrol, časovo ich zjednoduší a hlavne ak treba aplikovať nejaké opatrenia, napríklad nebezpečný výrobok sťahovať na určitom stupni distribučného reťazca, či to je sklad či predajňa. Takže nám to veľmi pomôže. My máme enormný záujem, aby sa čím viac potravín prihlásilo do tohto systému,” doplnil na tlačovej konferencii ústredný riaditeľ ŠVPS SR Jozef Bíreš.

Te-Food je svetovo najväčšie verejne dostupné riešenie na sledovanie potravín od farmy až po stôl. Od roku 2016 obsluhuje viac ako 6000 obchodných partnerov a každý deň vykonáva viac ako 400.000 obchodných transakcií.

Smart chladničky Family Hub majiteľovi oznámia, keď z nich niečo zmizne