Úvod Umývačky Technológia EcoTech heat store od Miele získala ocenenie EcoDesign

Technológia EcoTech heat store od Miele získala ocenenie EcoDesign

359

Výrobcovia kladú veľký dôraz na úsporu a efektívne využívanie energie vo všetkých segmentoch a výnimkou nie sú ani umývačky riadu. Miele vo svojich umývačkách série G6000 EcoFlex využíva inovatívnu technológiu EcoTech heat store, za ktorú dostala ocenenie EcoDesign od nemeckej vlády.

Umývačka dokáže využiť teplo z vody, ktorá sa použila na oplachovanie riadu v aktuálnom cykle, pre ohriatie novej vody v nasledujúcom oplachovacom cykle. Systém je ukrytý v bočnom paneli umývačky a pozostáva z dvoch vodných okruhov. V jednom z nich sa nachádza čerstvá voda z vodovodu, v druhom, ktorý je spracovaný do tvaru špirály. Práve v tomto “pokrútenom” okruhu sa nachádza ešte teplá voda z predchádzajúceho oplachovania a svojím teplom tak predhrieva okruh s čerstvou vodou.

To znamená, že pre ohriatie čerstvej vody na potrebnú teplotu sa spotrebuje menšie množstvo energie. Výsledokom je tak presunutie umývačky z energetickej triedy A+++ do A+++ -20%. Pri bežnom používani to predstavuje približne 50 kWh ročne pre jednu domácnosť. V peňažnom vyjadrení to v našich končinách robí pár eur, každopádne je však toto riešenie dobrým trendom do budúcnosti. Navyše, všetky umývačky Miele EcoFlex sa dajú pripojiť aj k zdroju teplej vody, čim spotreba elektrickej energie na ohrev vody klesne ešte viac.

Zdroj + foto: HomeAppliancesWorld