Úvod Inteligentné autá a elektromobily Tesla Roadster možno využije rakety, ktoré používa aj SpaceX

Tesla Roadster možno využije rakety, ktoré používa aj SpaceX

81
Zdroj: Tesla

Na súčasnom automobilovom trhu nie je veľa elektrických superšportov. Ešte stále totiž platí nepísané pravidlo, ktoré hovorí, že každé výkonné auto má mať aj požadovanú zvukovú kulisu silného motora. Avšak v ponímaní Muskovej Tesly to môže byť úplne inak. Dokonca by sa mohlo stať, že by nový Roadster mohol byť najuletenejšie auto dekády.

Oficiálne predstavenie druhej generácie Tesla Roadser sa udialo už v roku 2017 ako prekvapenie počas Tesla Semi keynote, no na trhu stále tento elektrický superšport nie je. Predobjednávky naň atakovali rekordné hodnoty, a preto je takmer isté, že sa druhá generácie kultového Roadsteru dostane aj na trh. Avšak možno nie až v takej uletenej verzii, ako je táto. Už samotný základný Roadster je technologický unikát.

Zdroj: Tesla

Elektrický motor s výkonom, ktorý ešte nebol oficiálne potvrdený, dosahuje krútiaci moment až 10 tisíc Nm a z 0 na 100 km/h dokáže akcelerovať už za 1,9 sekundy. Aj tak je to však relatívne pomalé zrýchlenie oproti upravenému modelu s tryskami z rakiet SpaceX. Video, ktoré sa pred pár dňami objavilo na sociálnej sieti Twitter zachytáva upravený Roadster, ktorého zrýchlenie je šialených 1,1 sekundy.

Dokonalá vizualizácia, ktorá sa podarila vytvoriť CGI umelcovi na základe použitia fyzikálnych prepočtov a skúmania aktuálne dostupných technológií opisuje Roadster ako najrýchlejšie sériové auto planéty čo sa zrýchlenia týka.

Správa by bola pravdepodobne absolútne zbytočná, keby sa s podobnou myšlienkou nepohrával aj Elon Musk už v roku 2019. Technologicky by to vraj mohlo byť možné a tým by sa nový Roadster mohol skutočne stať majstrom šprintov. Okrem extrémneho zrýchlenie je najmenší a najrýchlejší model výnimočný aj svojim dojazdom.

Vďaka 200 kWh batérii je udávaná prejdená vzdialenosť na jedno nabitie až 1000 kilometrov. Cena pre prvých 1000 predobjednaných kusov je stanovená na 250 tisíc dolárov, čím by sa Tesla mohla stať skutočným klenotom medzi zberateľmi a technologickými nadšencami, pretože podobne výkonné vozy sa bežne predávajú za viac ako jeden milión. Dokonalým príkladom je napríklad Bugatti Chiron, ktorého základná cena štartuje na čiastke takmer 3 milióny dolárov.

Zdroj: Tesla