Úvod Mobily TEST iOS 14: Po mesiaci plnom slova “KONEČNE”

TEST iOS 14: Po mesiaci plnom slova “KONEČNE”

296
iOS 14 recenzia-01-2

Dnes je to presne mesiac od uvoľnenia operačného systému iOS 14 pre verejnosť. V nasledujúcich riadkoch by som chcel zhrnúť zopár zaujímavých poznatkov, ktoré som počas svojho štvrťročného používania zaznamenal. Osobne využívam iOS 14 od jeho prvej betaverzie, ktorá vyšla pre developerov už skoršie v tomto roku. 

iOS 14 bol po prvýkrát predstavený na tohtoročnom WWDC a priniesol viacero kľúčových noviniek, po ktorých zákazníci volali už nejakú dobu. Avšak viac ako novinky samotné, bežného užívateľa určite zaujíma predovšetkým stabilita systému. Povedzme si narovinu, v tomto nebol iOS 13 žiadny zázrak. Práve kvôli tomu si Apple musel dať poriadne záležať na odladení systému ako takého. Presne to sa mu od prvej bety podarilo na jednodku! Našťastie…

 

Ideme bez prešľapov

iOS 14, aj keď prešiel nejakou obmenou funkcií, priniesol vytúženú stabilitu. Aplikácie konečne prestali padať ako Perseidy v auguste a celý systém dostal svižnejšiu odozvu. A to dokonca aj na starších smartfónoch. Jednu vec totiž Apple vie omnoho lepšie ako ostatné spoločnosti. Keď mu takpovediac horí pod zadkom, dokáže vyburcovať svoje oddelenia k tomu, aby podobné chyby už nenastali. Mohli sme to vidieť viackrát aj v minulosti, keď napríklad po príchode katastrofálneho iOS 6 prišiel o svoje miesto dlhoročný riaditeľ divízie softvéru Scott Forstall. Od tej doby priniesol Apple už viacero miernych redizajnov iOS vrátane obrovskej zmeny dizajnu len rok po Forstallovom prepustení. Vráťme sa ale späť k štrnástke.

Nový systém priniesol podporu widgetov na domovskej obrazovke. Áno ide o funkciu, ktorú má konkurenčný Android už roky. Zachránil som Vás teda pred zdĺhavým písaním komentárov typu: „To už tu je niekoľko rokov.“ Pri operačnom systéme od Apple je to ale novinka, ktorá robí štrnástku štrnástkou. Za mňa osobne musím povedať, že celkovo to vzhľadu systému prospelo a konečne ho to zbavilo takého toho sterilného vnímania. Na druhú stranu je to však až príliš „neapplácke“ riešenie. Dovoľte mi vysvetliť prečo. Apple bol totiž od svojho vzniku známy svojimi čistými riešeniami. Avšak teraz, keď sa pozriete na domovskú obrazovku plnú widgetov a aplikácií, je v tom tak trochu neporiadok. Nehovorím, že to je zlé, no už to tak celkom nespadá do filozofie spoločnosti.

Widgety, ktoré sme nechceli zmenili používanie systému

Na druhú stranu ale priniesli widgety viacero pozitív. Už teraz je možnosť prezerať počasie bez nutnosti otvorenia aplikácie, kontrolovať hodnoty akcií, vyhľadávať na Google, zisťovať svoju polohu a mnoho iného. V tomto smere to teda dodalo iOS 14 veľa pridanej hodnoty. Novinkou je taktiež možnosť skrytia aplikácií či dokonca celých stránok s aplikáciami. Jednoduchým prejdením do „Jiggle mode“ viete nielen pridať widget, ale taktiež úplne skryť stránky s appkami. Toto riešenie je paradoxne v kompletnej filozofii Apple. Pre niekoho čerešničkou na torte potom môže byť stránka s názvom App Gallery. V nej sú všetky aplikácie smartfónu uložené presne podľa svojej kategórie. Opäť raz musím povedať, že to nie je nič, čo by konkurencia už nejaký ten rok nemala.

Okrem zmien dizajnu domovskej obrazovky prešla malou zmenou aj aplikácia Fotoaparát. Dalo by sa povedať, že dizajn tejto aplikácie prešiel, z dnes už nie najnovších, iPhone 11 a 11 Pro aj na staršie zariadenia. Je teda možné meniť pomer strán fotografie či iné nastavenia priamo v aplikácii. Škoda len, že sme sa stále do dnešného dňa nedočkali profesionálneho režimu fotografie. Ním už predsa konkurenčné smartfóny disponujú niekoľko rokov. Celý systém je predovšetkým o malých zmenách, ktoré majú mať za následok jednoduchšie používanie. Dôkazom toho je aj vynovená asistentka Siri, ktorá má omnoho čistejšie prostredie a už viac neblokuje výhľad na prácu so smartfónom. Podobne je na tom aj hlásenie prichádzajúceho hovoru. Apple po rokoch vypočul želanie zákazníkov a z vyskočenia kompletne na celú obrazovku, urobil len malé hlásenie, ktoré môžete jednoducho zamietnuť.

Je to o detailoch. Dôležitých detailoch

Vynovenie sa dotklo aj aplikácie správy. Ono to nie je žiadna revolúcia, no priamo v konverzácii môžete odpovedať, na konkrétnu správu a vytvoriť tak samostatné vlákno. Pritom môžete použiť jedného z najnovším smajlíkov či pozmenené Memoji Stickers. Omnoho väčšou zmenou ako Správy prešiel prehliadač Safari. Aj keď si to pravdepodobne bežný užívateľ nevšimne, jeho najnovšia verzia výrazne zlepšuje užívateľský zážitok. Sám Apple to prezentuje slovami „Desktop-class browser“ čím má naznačiť, že ide o skutočne plnohodnotný prehliadač. Veľmi sa mi páči možnosť hlásení o tom, ktoré aplikácie a ako často vyžadujú prístup k vášmu súkromiu. Presne to je vec, ktorá sa „Marekovi Kôpkecukru“ veru páčiť nebude. A ak sa vám Safari nepáči, máte po prvýkrát možnosť určiť si svoj vlastný predvolený prehliadač. Rovnako ako mailový klient či iné aplikácie.

Jedna z najväčších noviniek, ktorá úzko súvisí práve so Safari je implementácia funkcie picture-in-picture. KONEČE! Osobne som na niečo podobné čakal asi od príchodu iPhone 6 Plus, no akosi to neprichádzalo. O čo vlastne ide? O užívateľsky jednoduché spustenie videa na pozadí v prípade, že práve potrebujete pracovať so smartfónom a zároveň pozerať nejaký obsah. Funkciu využijete predovšetkým pri písaní poznámok či zapisovaní si dôležitých informácií. Našťastie je k dispozícii aj pri videohovoroch cez Face Time a teda nemá len estetickú funkciu. Paradoxne, jednu z najväčších noviniek blokuje najväčšia video sieť na svete – Youtube.

Zopár noviniek sa predsa len nájde

Nie je to iba o zmene dizajnu či drobných vylepšení funkcií. Apple uviedol napríklad úplne novú aplikáciu Tlmočník, ktorá dokáže na základe umelej inteligencie prekladať konkrétne vety do prirodzenej formy. Momentálne je aplikácia síce limitovaná na určitý počet jazykov, no aj tak si myslím, že do budúcna má obrovský potenciál. Čo sa mi veľmi páči na novom iOS 14 sú možnosti prístupnosti. Apple sa rozhodol do nového systému implementovať funkciu, s ktorou sa prakticky nikde nepochválil. Ide o možnosť poklepania na „zadok“ zariadenia s tým, že tento úkon vyvolá predefinovanú funkciu. Osobne som z toho nadšený asi viac ako z widgetov či obrazu v obraze. K dispozícii je možnosť dvojitého alebo trojitého ťuknutia na zariadenie. Bohužiaľ aj tu je malá mucha. Takéto ťuknutie je niekedy rozpoznané aj v prípade, že telefón o niečo len opriete. Je to ale maličkosť, ktorá sa môže v najbližších aktualizáciách odstrániť.

Vo finále by som teda iOS 14 zhodnotil slovom KONEČNE. Tento systém je totiž dokonalým dôkazom toho, že aj najhodnotnejšia technologická spoločnosť na svete počúva svojich zákazníkov. Komunita každodenných používateľov je predsa tou najlepšou testovacou vzorkou. Na popud bežných ľudí tak Apple vložil možnosti navigácie na bicykli či navigácie v elektromobile, picture-in-picture, widgety a hlavne lepšiu stabilitu. Zostáva nám len dúfať, že aj v najbližších rokoch bude kalifornský gigant počúvať želania svojich prívržencov a urobí z iOS podstatne lepší systém ako tomu bolo doteraz. Verím, že je tu stále mnoho miesta na zlepšovanie a preto dávam štrnástke 9 bodov z 10. Ak sa dočkáme rozsiahlej podpory rozšírenej reality, vylepšených možností aplikácie Fotoaparát, lepšej a užitočnejšej Siri, Split View práce s aplikáciami či viacerých možností, ktoré napríklad Android neponúka, hodnotenie bude ešte lepšie.

Všetko bude mini!