Úvod Quanta BLACK TEST: iPad Pro 11″ 2020: Hi-tech tablet, ktorý nahradí aj počítač

TEST: iPad Pro 11″ 2020: Hi-tech tablet, ktorý nahradí aj počítač

736
ipad pro

Momentálne sa nachádzame v post-PC ére, vďaka čomu je väčšina nových zariadení ľahko prenosná, výkonná a dosahuje slušnú výdrž. Doba po počítačoch mala spôsobiť raketový nárast trhu s tabletmi. Paradoxne však tento segment istú dobu upadal tak, že dokonca aj veľkí hráči ako Samsung, Apple či Huawei prestali s vývojom high-end zariadení.

To bol rok 2015. Všetko nasvedčovalo tomu, že notebooky ešte nejakú tú chvíľu na trhu budú. No potom, 9. 9. 2015, prišla zmena. Apple oblial svoju líniu iPad živou vodou a pripojil k predstavenému zariadeniu označenie Pro.

Tak vznikol iPad Pro, ktorý je dnes na takej úrovni, že klasický notebook už de facto nepotrebujete. Takto nejako zneli slová recenzentov, ktorí dostali iPad Pro modelového roku 2020 na prvé testy. Autor tejto recenzie je majiteľom staručkého iPadu Air 2 a predstava, že by práve dotykový tablet mohol plnohodnotne nahradiť notebook, sa mu zdala nereálna.

Vráťme sa ale späť k novému “pročku”. Dizajnovo je už dnešný iPad na míle vzdialený tomu pôvodnému. Hrubé rámiky okolo displeja sú v prípade radu Pro nahradené tenšími a elegantnejšími, no a legendárne tlačidlo “domov” je už taktiež históriou. Z oblého dizajnu sa stal hranatý a iPad konečne pôsobí tak, ako bol pôvodne navrhnutý. Ako tenký kus skla, ktorý nahradí váš počítač. Je ale tá náhrada skutočne dostatočná? Dokáže iPad bez problémov zvládnuť prácu plnohodnotného počítača alebo notebooku?

Nahradí počítač?

Áno aj nie. Ale pekne postupne. Do nedávna platilo, že iPad je jednoducho len akýmsi zväčšeným iPhonom s tým, že sa z neho nedá telefonovať pomocou SIM karty. To dnes našťastie už neplatí. S príchodom systému iPadOS dostal tento “kus skla” konečne rozšírené možnosti a narástli mu krídla. Navyše spolu s Apple Pencil a Smart Keyboard Folio je z neho plnohodnotná pracovná stanica. Na druhú stranu, stále je tu priestor na zlepšovanie. Apple za 5 rokov existencie línie Pro nedokázal vývojárom sprístupniť mobilnú verziu nástroja Xcode a taktiež ani plnohodnotný balík od Adobe nie je dostupný. Otázka znie prečo?

Súčasná generácia iPadu Pro, ktorá bola predstavená na začiatku koronakrízy, obsahuje v diskusiách často preberaný procesor Apple A12Z Bionic. Oproti svojmu predchodcovi A12X Bionic sa líši len v tom, že má odomknuté jedno grafické jadro navyše. Celkovo je to tak 8-jadrový čipset s 8-jadrovou grafikou.

Nárast výkonu tu síce je, no nie je tak razantný, ako to bolo pri prechode z A10X Fusion na A12X Bionic. Osobne však obrovský výkonový skok pociťujem. Môj predchádzajúci iPad už výkonovo zaostával, a preto je pre mňa používanie nového 11-palcového iPadu Pro doslova niečím novým. Navyše Apple sa rozhodol, že v tomto prípade už nebude šetriť ani na RAM. Tá dosahuje kapacitu 6 GB, čo už je aj papierovo slušná hodnota. Test výkonu je možné vidieť na obrázku nižšie.

iPad Pro má výkonu na rozdávanie

Čo sa týka výkonu, nevidím, že by nejaká z aktuálnych aplikácií dala “pročku” výraznejšie zabrať. Aj keď ide technologicky o 1,5 roka starý SoC s menšou úpravou. (Pozn.: Rovnaký procesor Apple umiestnil aj do prvých testovacích Mac mini, ktoré budú vývojárom slúžiť na portovanie ich aplikácií z Intelu na procesory ARM).

Čítajte viac:

Apple oficiálne končí s Intelom. Čo to znamená pre IT priemysel?

Čím iným sa teda nový iPad Pro líši od toho staršieho? Vizuálne len kamerou. Tohtoročná novinka totiž prišla s vylepšeným fotoaparátom hneď vo viacerých smeroch. Prvým je zväčšenie počtu objektívov. K 12 MPX širokouhlému snímaču pribudol aj 10 MPX ultra-širokouhlý, ktorý zatiaľ nemá potrebnú aplikačnú podporu.

Na druhú stranu – na skenovanie dokumentov sa podľa môjho názoru hodí viac, ako ten pôvodný. Okrem toho, že tu máme duálny snímač, pod krycím sklom v okolí oboch vystupujúcich fotoaparátov sa ukýva najväčšia novinka – LiDAR. Skratka pre light detection and range je tu primátne pre využitie na poli rozšírenej reality. Sféra, do ktorej hlavne v posledných rokoch Apple pumpuje nemalé množstvo financií, urobila z iPadu Pro 2020 vôbec prvé dostupné zariadenie, ktoré obsahuje zmienený systém.

AR je zatiaľ v plienkach…

V praxi to prináša omnoho lepší používateľský zážitok najmä pri spúšťaní AR aplikácií, teda tých, ktoré využívajú rozšírenú realitu. Už viac nie je potreba vehementne točiť telefónom alebo tabletom len pre to, aby si uvedomil, kde sa nachádza zem. Jednoducho zapnete aplikáciu a môžete začať. Natívne v súčasnosti existuje v iPade jediná aplikácia, ktorá dokáže využiť plnú silu LiDARu. Je to Meradlo, ktoré konečne dostáva pravý zmysel. Bez problémov a presne si môžete vďaka iPadu Pro zmerať akýkoľvek predmet a nemusíte pri tom využívať klasický rozťahovací meter. Funkcia je to skvelá, no reálne ju využije len malé percento užívateľov.

ipad pro meradlo

iPad Pro má však úplne iné využitie ako meradlo. Za ten čas, čo ho testujem, môžem povedať, že je to skvelý nástroj pre študentov a ľudí, ktorí potrebujú byť mobilní. Osobne vlastním aj MacBook Pro, no od doby, čo mám možnosť využívať iPad, je notebook akosi zabudnutý.

Obrovský benefit vidím najmä v možnosti pripojenia klávesnice Smart Keyboard Folio, ktorá je nie len veľmi príjemná na písanie, ale navyše je to aj skvelá ochrana. Pripojenie k tabletu je prostrednísctom Smart konektoru na zadnej strane zariadenia. Ďalej už netreba žiadny spôsobom iPad a klávesnicu párovať.

Druhou vecou, ktorú by si mal okamžite kúpiť každý nová majiteľ “pročka”, je dotykové pero Apple Pencil. V tomto prípade jeho druhá generácia z tabletu robí dokonalú náhradu za zošit. Či už potrebujete napísať seminárku vo Worde alebo vlastnoručné poznámky z prednášok a stretnutí, s iPadom to nie je najmenší problém. Vďaka 11″ displeju s obnovovacou frekvenciou obrazu 120 Hz a obnovovacou frekvenciou dotyku až 240 Hz je písanie ceruzkou porovnateľné s písaním na papier. Existuje obrovské množstvo aplikácií, ktoré urobia z iPadu zošit či dokonca plátno, ale to by bolo skôr na samostatnú recenziu.

iPadOS

Neodmysliteľnou súčasťou používania je aj samotný operačný systém. Ako som už vyššie hovoril, iPadOS odomkol iPadu nové možnosti. Vďaka USB-C, ktoré slúži aj na nabíjanie a je jediným portom na zariadení, môžeme konečne plnohodnotne pracovať s externým úložiskom. Navyše aplikácia Súbory, ktorá sa do novších systémov dostala umožňuje plnohodnotnú, desktopovú prácu so súbormi tak ako na počítači. Plnohodnotný multitasking, Split View, Picture-in-Picture… To je len hŕstka toho, čo robí z iPadu podľa mňa dokonalú náhradu sa notebook. Avšak nie je to len o iPade ako takom. Za každým zariadením od Apple je ukrytý ekosystém, ktorý mnohí do dnes nechápu.

Najmä užívatelia konkurenčného operačného systému stále nedokážu pochopiť čaro, ktoré sa skrýva za takmer dokonalým prepojením jednotlivých zariadení. Ak vlastníte okrem iPadu aj iPhone či Mac, určite viete, že práca medzi zariadeniami je skvelá. Navyše s príchodom nového iPadOS 14, iOS 14 a macOS 11 bude kontinuita medzi jednotlivými zariadeniami na ešte vyššej úrovni.

Výdržou ohromí, cenou neprekvapí

Dostávame sa k poslednému a pravdepodobne aj najdôležitejšiemu bodu recenzie. Výdrž. iPad už niekoľko rokov dokazuje, že aj do relatívne malého tela sa dá bez problémov vtesnať batéria, ktorej kapacita vydrží aj na dva dni plnohodnotnej práce. Nepatrím medzi nenáročných užívateľov. Na iPade pracujem od jeho vybalenia denne. Dokonca aj táto recenzia, ktorú teraz čítate, bola napísaná výhradne na ňom. Okrem toho aplikácie ako Duolingo, Swift Playground, balíček Office, dlhé surfovanie po Safari či Youtube sú bežnou súčasťou každodenného používania. Občasné hranie CoD mobile je síce náročnejšie na batériu, ale aj tak sa po celodennej práci zastavujem na 40-50% kapacity batérie.

Viem si predstaviť ľudí, ktorí by iPad nemuseli nabíjať aj tri-štyri dni a dokázali by bez problémov plnohodnotne fungovať. Jedinou nevýhodou skrývajúcou sa za týmto zariadením je jeho cena. Celková čiastka, za ktorú si môžete zakúpiť rovnakú zostavu ako je práve testovaná, je 1213 eur. Za túto sumu by ste samozrejme mali plnohodnotný, slušný notebook. Ten by však zrejme nepriniesol podobnú výdrž, možnosti a výkon ako iPad. Je preto na každom z Vás, či sa rozhodne pre jednu alebo druhú voľbu.

ipad pro klávesnica