Úvod Mobily TEST iPhone 12 Pro Max: Dokonalý obor takmer bez kompromisov

TEST iPhone 12 Pro Max: Dokonalý obor takmer bez kompromisov

313
iPhone 12 Pro Max

Rok sa s rokom snúbil a Apple opäť, na jeseň, predstavil novú generáciu smartfónu iPhone. Aj keď to bol rok výrazne poznačený pandémiou, kalifornský gigant nechcel nechať nič na náhodu. Predstavenie nových vlajkových lodí síce neprebehlo, ako tradične, v septembri, ale bolo presunuté na október. Predstavenia sa napriek tomu dočkala hneď štvorica nových telefónov, a my sme sa v teste pozreli na ten najväčší z nich.

iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Už na úvod môžeme povedať, že absolútne bežnému používateľovi klasický iPhone 12 stačí. Pokiaľ máte malé ruky, zaujme vás chutný iPhone 12 mini a ak predsa len chcete trojitý fotoaparát, ale nechcete obrovský telefón, iPhone 12 Pro je pre vás. Stále je tu však obor, ktorý sa právom radí medzi najväčšie smratfóny na trhu. Obor, ktorý disponuje tou najlepšou technikou akú kedy Apple využil. Teda aspoň tak to výrobca tvrdí. Poďme sa teda pozrieť ako to skutočne je.

iPhone 12 Pro Max

Prvý dotyk nás vzal späť v čase

Prvý dotyk s iPhone 12 Pro Max v nás vzbudil malú dávku nostalgie. Industriálny dizajn a ostré hrany sú niečo, čo sme pri smartfóne od Apple nevideli už pekných pár rokov. Telefón sa aj napriek tomu pomerne dobre drží. Jedinou jeho nevýhodou je naozaj veľká konštrukcia. Niekedy sa teda musíte popasovať s „obojručným“ ovládaním. Pokiaľ by ste sa nepozerali na hrany telefónu ale iba na prednú stranu, rozdiel medzi XS Max, 11 Pro Max a 12 Pro Max voľným okom nevidíte. Ak však telefón otočíte, ihneď vás zaujmú gigantické „bradavice“ fotoaparátu. Tie sú väčšie dokonca aj oproti modelu 12 Pro. Je to z toho dôvodu, že hlavný snímač má až o 47% väčšiu plochu. O tom si ale viac povieme nižšie.

Celkom príjemnou vecou, ktorú sme si všimli po pár dňoch používania, je nižšie umiestnenie tlačidiel. Tým pádom aj pri veľkom telefóne akým Pro Max je, môžete jednou rukou odomknúť obrazovku či ovládať hlasitosť. To by bolo z hľadiska dizajnu asi všetko, čo sa oplatí spomenúť.

Skvelý displej aj bez 120 Hz

Keď už sme vyššie uviedli, že rozdiel z prednej strany nie je nijak zásadný, nie je to celkom tak. iPhone 12 Pro Max si oproti predchádzajúcej generácii vyslúžil o 0,2 palca väčší displej. 6,7 palca je teda poriadne veľká zobrazovacia plocha. Obrovskou výhodou je aj extrémne verné podanie farieb vďaka 10-bitovej technológii. Tú dokáže telefón využiť aj pri foťáku, čo je opäť niečo, čo si necháme na riadky nižšie. Taktiež miernou odtučňovacou kúrou prešli aj rámiky displeja. Ono to môže byť spôsobené aj opticky, nakoľko krycie sklo smartfónu už nemá zaoblenie hrán.

Pozorovacie uhly displeja s rozlíšením 2778 na 1284 bodov sú už tradične skvelé. OLED panel od Samsungu nemá žiadnu deformáciu farieb, ale to už v roku 2021 nie je žiadnym prekvapením. Nad displejom sa už tradične nachádza výrez, ktorý je domovom pre autentifikačný systém Face ID. Bohužiaľ, Apple nijakým spôsobom tento výrez od príchodu iPhone X nezmenšil. Nám to však nevadí. Na výrez sme si rokmi používania už zvykli a teda facebookové debaty a posmešky nás už nezaujímajú.

Naozaj potrebujeme 120 Hz?

Jedinou kompromisnou slabinou je obnovovacia frekvencia displeja. Tá zostala stále na úrovni 60 Hz, čo pre niekoho môže byť málo. Ale potom sa naskytuje otázka. Kto reálne potrebuje alebo využije viac ako 60 Hz? Ak sa objaví odpoveď, že: „Veď aj môj telefón za 200€ má 90 Hz“, skúste sa na to pozrieť z inej strany. Apple ročne predá viac ako 100 miliónov kusov iPhone (kým spomínaných 200€ smartfónov sa predá výrazne menšie množstvo). Samsung podľa viacerých zahraničných zdrojov uvádza, že nemá dostatočné kapacity na to aby vyrobil LTPO OLED displeje s variabilnou obnovovacou frekvenciou tak, aby dokázal pokryť dopyt Apple. Zároveň si najhodnotnejšia firma na svete nemôže dovoliť podobnú chybu akú urobila v minulosti.

Určite si ešte pamätáte na to ako jeden a ten istý iPhone mal displej od Samsungu alebo LG. Kvalitatívny rozdiel bol obrovský. Apple má dnes jasne stanovené štandardy a nároky a preto potrebuje pokryť výrobu veľkého množstva rovnakých displejov. Kvalita a výrobné kapacity tak hrajú mimoriadne významnú úlohu.

TEST: iPad Pro 11″ 2020: Hi-tech tablet, ktorý nahradí aj počítač

Najlepší fotoaparát v triede

Fotoaparát sme spomínali už viackrát, poďme teda konečne na to. Apple do iPhone 12 Pro Max nasadil absolútnu špičku toho, čo aktuálne má k dispozícii. Základný širokouhlý senzor má o 47% väčšiu plochu. Tým pádom dokáže poňať viac svetla a zachytiť kvalitnejšie fotografie. Navyše, optika tohto snímača má po novom až 7 elementov, čím sa kvalita fotografií opäť zvyšuje. Ďalšou skvelou novinkou je stabilizácia obrazu. Tá nie je žiadnou novinkou, no jej technológia, ktorú Apple použil je pri smartfónoch unikátom. Hlavný senzor má totiž tzv. sensor-shift OIS. Ide o techniku, kedy sa o kompenzáciu pohybu nestará optika, ale samotný senzor. Tým pádom je možné stabilizovať až 5-krát lepšie ako v prípade klasickej OIS.

Inak tu potom máme ešte aj ultra-širokouhlý a telephoto objektív s 2,5-násobným zoomom. Všetky senzory majú 12 MPX. Rovnaká kombinácia je aj pri minuloročných modeloch Pro, avšak tu je navyše ešte aj LiDAR. Technológiu LiDAR Apple prvýkrát použil už pri iPade pro, na ktorý sme vám priniesli recenziu (SEM DAJ LINK, alebo odkaz). V ponímaní smartfónu má však omnoho lepšie využitie. Prejavuje sa to najmä pri fotografiách za zlých svetelných podmienok. Smartfón si vďaka „computational photography“ dokáže zmapovať svoje okolie a tým dodať procesoru viac informácií. Je to krásne vidieť hlavne pri portrétoch alebo nočných fotkách. Práve nočné fotky sú skvelé. Výkonný procesor v spojení s väčším senzorom a kvalitnejšou optikou dokáže aj zo šera urobiť deň. Nočné fotky máte možnosť vidieť aj na obrázkoch nižšie.

Video, ktoré spĺňa Hollywoodske štandardy

Samostatnou kategóriou je video. Klobúk dolu. iPhone 12 Pro Max je vôbec prvým smartfónom, ktorý dokáže natáčať videá v HDR Dolby Vidion pri 60 fps. Táto technológia je dostupná hlavne pri natáčaní v 4K rozlíšení a musíme povedať, že je to skutočne obrovský rozdiel oproti minulosti. Pokiaľ nemáte vhodný hardvér na následné prehranie videa, zmenu nepocítite, no ak si natočené video pustíte na 4K obrazovke, padne vám sánka.

Zadným fotoaparátom navyše po novom dokážete snímať aj RAW obrázky. Apple samozrejme marketingovo túto novinku nazval ako Apple ProRAW, ale v podstate ide o klasické RAW fotky ako z fotoaparátu. No a poslednou novinkou v oblasti foto je predný 12 MPX snímač.

„Industry-leading SoC“

Samostatnou kapitolou pri iPhone je už niekoľko rokov výkon. Apple už dávno nepatrí medzi prémiové vlajkové lode s výkonom strednej triedy. Nový procesor A14 Bionic to potvrdzuje. Ide o jeden z prvých SoC, ktorý je vytvorený 5 nm výrobným procesom. Ten zabezpečuje vyššiu efektivitu a vyšší výkon ako v prípade 7 nm Apple A13 Bionic. Ide o 6-jadrový procesor, ktorý má 4 úsporné a 2 výkonné jadrá. Zároveň tento procesor obsahuje 16-jadrový Neural Engine, ktorý slúži napríklad na strojové učenie alebo na úpravu fotografií. K tomu keď si pripočítame 6 GB RAM, dostaneme výkon na úrovni počítača. Apple teda potvrdzuje svoje prvenstvo v tejto sfére. Dokonca ani najnovší Snapdragon 888 sa v surovom teste „kremíka“ k A14 Bionic nepriblížil.

Jeho energetická nenáročnosť sa dokonale odrazila na výdrži smartfónu. Aj keď jeho batéria je menšia ako minulý rok, výdrž je lepšia. Reálne sme počas dňa na telefóne približne 6-7 hodín, no večer ho dávame na nabíjačku s 50%-ným zostatkom energie. Ide teda dvojdňový smartfón, iba pokiaľ niekto nevyužije všetky jeho prednosti naplno.

5G je samostatná kategória

Kategóriu, ktorou sa Apple počas prezentácie najviac chválil si necháme nakoniec. Prečo práve teraz? Prečo nie najskôr 120 Hz a až potom 5G? Odpoveď je jednoduchá. Apple neplánuje svoje telefóny na jeden dva alebo dva roky. Ich životnosť je v priemere 5-6 rokov, čo pri konkurencii nie je takmer možné. Z toho dôvodu prišla so zmenou dizajnu aj podpora nových sietí. Bežného užívateľa bude viac zaujímať stálosť pripojenia o 3-4 roky ako to, že nemá extrémnu obnovovaciu frekvenciu. Taktiež v prípade vypínania 3G sietí, je 5G omnoho potrebnejšie. Tým pádom môžeme povedať, že vstup Apple do 5G sveta je omnoho lákavejším a logickejším krokom ako napríklad 120 Hz displej. Ak by ste sa chceli o 5G technológii dozvedieť viac, kľudne nám do komentárov napíšte, čo by vás zaujímalo.

Rýchlosti, ktoré iPhone 12 Pro Max dosahuje, sú v rádoch stovkách Mbit/s. A to najmä pri downloade. Nakoľko je 5G sieť na Slovensku ešte v plienkach, môžeme uviesť len čiastkové výsledky. Na bratislavskom obchvate sme počas jazdy zaznamenali cca 250 Mbit/s download a 45 Mbit/s upload. V prípade, že by sme boli blízko bázovej stanice, tieto hodnoty by boli omnoho vyššie.

Stále je to starý dobrý iPhone

iOS 14, ktorý sa trošku otvoril personalizácii je dokonale odladený na ponúknutý hardvér. Navyše ak zoberieme do úvahy, že hardvér a softvér sú v dokonalej symbióze, aj so 6 GB RAM dokáže dosiahnuť brilantné výsledky. iPhone 12 Pro Max určite nie je pre každého. Nie je to jeho cenovkou, ktorá začína na 1249€. Ide skôr o jeho rozmery. Na bežné ruky je obrovský. Na ženské ruky je priam gigantický. Ak vám ale nevadí, že pri jeho používaní vám jedna ruka stačiť nebude, jeho kúpu určite zvážte. Dostanete nielen dobre vyzerajúci telefón, ale taktiež aktuálnu technologickú špičku a to aj napriek tomu, že váš sused bude hovoriť niečo iné.