Úvod Ostatné TEST Logitech MX Key for Mac a MX Master 3 for Mac:...

TEST Logitech MX Key for Mac a MX Master 3 for Mac: Apple sa má stále čo učiť

241
Logitech MX Keys for Mac a MX Master 3 for Mac

Mnoho užívateľov Apple produktov sa dlhodobo sťažuje, že najhodnotnejšia spoločnosť na svete nie je schopná poskytnúť plnohodnotné profesionálne príslušenstvo k jej počítačom. Hovorím teraz predovšetkým o ponuke originálnych klávesníc a myší, ktoré predovšetkým grafici či programátori potrebujú. Našťastie sa na trhu nachádza pomerne slušná ponuka alternatív, ktoré stoja za to. Takou perfektnou alternatívou sa zdá byť aj príslušenstvo od Logitech.

Len nedávno predstavená nová rada príslušenstva Logitech, určená pre Mac a iPad, ponúka vo svojej podstate takmer všetko, čo profesionál požaduje. Možno by sa v istých ohľadoch dalo tvrdiť, že aj o niečo naviac. Do rúk sa mi dostala klávesnica MX Keys for Mac spolu s myšou MY Master 3 for Mac. V nasledujúcich odsekoch vám prinášam zopár mojich poznatkov, ktoré som počas dlhodobého testovania týchto noviniek spozoroval. Dovolím si tvrdiť, že Apple sa má ešte stále čo učiť.

Logitech MX Keys for Mac a MX Master 3 for Mac

Logitech má jednu nespornú výhodu. V sfére profesionálnych užívateľov má relatívne dobré meno najmä preto, že k svojim produktom vždy ponúka niečo navyše. To niečo navyše je v tomto prípade samostatná aplikácia, kde je možné si klávesnicu a myš nakonfigurovať presne podľa svojej potreby. Začal by som teda klávesnicou ako takou. Už dlhšie sa originálnej klávesnici od Apple vyčíta jej strohosť. Tá spočíva najmä v tom, že síce je klávesnica veľmi krásne navrhnutá, no nemá podsvietenie a ani žiadnu pridanú hodnotu navyše. Za cenu 169€ v prípade tmavej verzie, respektíve 149€ v prípade svetlej je to dosť smutné. Inak mimochodom, všimli ste si? Najväčšia spoločnosť sveta robí cenový rozdiel vo farbe… ojoj to budú hejty…

Logitech MX Key spĺňa požiadavky Apple

Na druhú stranu, Logitech MX Keys for Mac má pridaných hodnôt hneď niekoľko. Samotná klávesnica je vyrobená z hliníka s plastovou spodnou časťou a plastovými klávesmi. Tie sú navyše podsvietené a majú starý dobrý nožničkový mechanizmus. Nie je síce tak jednoliata a celistvá ako je to v prípade Magic Keyboard, no mne toto vyhotovenie asi viac vyhovuje. Pohyb kláves je navyše veľmi príjemný. Nemáte pocit, že vám prsty cestujú ako na mechanických klávesniciach, no na druhú stranu nie je to také zlé, ako na klávesnici s motýlikovým mechanizmom. Počas používania som si ale všimol jednu nevýhodu. Ňou sa aspoň v mojom prípade javí rozloženie jednotlivých klávesov v najspodnejšej časti. Veľmi veľakrát sa mi stalo, že som miesto medzerníku stlačil tlačidlo COMMAND, alebo že som miesto napísania „M“ vložil znak „<“ respektíve „,“. Samozrejme je to len o zvyku, no keďže som dlhoročným užívateľom MacBookovskej klávesnice, je to zároveň aj moja železná košeľa.

Funkcie aké len chcete

Okrem podsvietenia je tu druhá obrovská výhoda oproti Apple. Logitech totiž použil rozum a pochopil, že profesionál niekedy potrebuje rýchle prepnutie medzi zariadeniami. Preto v oblasti kláves F13 až F15 nájdeme možnosti prepnutia až medzi troma spárovanými zariadeniami. Mimochodom, funkčných kláves je tu celkovo až 19, pričom každá má svoju preddefinovanú funkciu. Tú si však jednoducho viete zmeniť v nastaveniach, ktoré poskytuje aplikácia. Takže tretia nesporná výhoda oproti Apple. V aplikácii, ktorá je dostupná na stránkach Logitechu, si viete personalizovať nastavenia jednotlivých F-keys. V konečnom dôsledku to ocenia najmä profesionáli, nakoľko niekedy je lepšie mať určitú funkciu vyvedenú hardvérovo na tlačidle ako ju hľadať v systéme. Za príjemnú cenu štartujúcu na 100,90€ si teda môžete dopriať poriadnu dávku PRO muziky oproti výbave Apple.

Myš si ide vlastnú ligu

Kde je cítiť podporu aplikácie oveľa viac ako na klávesnici, je myš. Apple je dlhodobo vystavovaný obrovskej kritike kvôli svojej Magic Mouse. Tá dlhodobo nedisponuje žiadnou „killer“ funkciou, ktorá by ľudí prinútila ku kúpe. Ak nepočítam čiastočne dotykové ovládanie a prepojenie so systémom Magic Mouse je za cenu 119€ za tmavú verziu a 89€ za bledú verziu skutočne zbytočná. Vidíte to? Opäť tie farby… Samozrejme Apple ponúka aj Magic Trackpad, ktorý najmä pri úprave fotografií či strihaní videí ponúka lepší užívateľský zážitok, no nie každému vyhovuje klasické notebookové ovládanie. Navyše, ak by ste si chceli kúpiť Magic Mouse a Magic Trackpad vyjde vás to na 288€ za tmavú a 238€ za bledú verziu.

Za cenu 112,90€ dostanete MX Master 3 for Mac od Logitechu. Viem, že veľká väčšina Apple užívateľov príliš nerieši cenu produktov, no minimálne v tomto prípade sa to vyplatí. Za podstatne menší peniaz ako Apple Combo dostanete poriadnu dávku funkcií. Samotná myš je veľmi ergonomická. Po odbalení som si síce myslel, že takto vytočená ruka predsa nemôže byť pri dlhodobom používaní v pohode, no bol som napokon milo prekvapený. O ergonómiu sa teda nemusíte strachovať. Celkovo je myš vyrobená veľmi solídne. Má hliníkové šasi a je potiahnutá pogumovaným materiálom, ktorý je veľmi príjemný na dotyk. Navyše, kolieskové tlačidlá sú vyrobené taktiež z hliníku. To hlavné, umiestnené na vrchu, je dokonca s funkciou infinity scrolling, ktorá sa v mnohých prípadoch veľmi hodila. Ide o funkciu, kedy hlavné scrollovacie koliečko nemá mechanickú brzdu. Tým pádom podľa oficiálnych materiálov Logitech môžete prebehnúť 1000 riadkov textu za jednu sekundu. Takáto vec sa nepochybne hodí programátorom, ktorí potrebujú efektívnu prácu s textom a kódom. Scrollovanie je dokonca až o 90% rýchlejšie ako pri regulérnych mašiach.

Tlačidlo sem, tlačidlo tam

Poďme si teraz spoločne započítať. Na vrchnej strane myši máme 4 ovládacie prvky, na ľavej strane v oblasti palca (pre pravákov) máme ďalšie 4 ovládacie prvky. Na spodnej časti je potom ešte jeden „gombík“ navyše. Celkovo tak MX Master 3 for iPad má až 9 ovládacích prvkov, z ktorých je 7 vo forme tlačidla a dve sú scrollovacie kolieska. To hlavné je navyše taktiež s klasickou funkciou stlačenia. No ale teraz prejdem k tomu najlepšiemu. Každý jeden z týchto ovládacích prvkov sa dá pomocou aplikácie konfigurovať. Nebudem tu teraz vypisovať všetky možnosti konfigurácie, pretože to by mi trvalo fakt dlho. Spomeniem ale také killer funkcie.

Stlačenie hlavného kolieska má možnosti ako náhľad karty, navigácia v aplikácii, navigovanie v systéme či mnoho iného. Dokopy som napočítal až 35 rôznych možností nastavenia. Malé a nenápadné tlačidlo pod ním, má vďaka podpore aplikácie,rovnaký počet možností konfigurácie. Podobne sú na tom aj ostatné tlačidlá, okrem toho spodného. To slúži na rýchle prepnutie medzi zariadeniami, ktoré je fakt bezproblémové. Dokonca je tu možnosť prepínania medzi Macom a iPadom.

Pre profesionálov bude iste zaujímavejšie nastavenie koliesok myšky, hlavne toho bočného. Logitech myslel na to, že väčšina užívateľov pri horizontálnom scrollovaní musí stále používať kurzor alebo klávesové skratky. To nie je príliš komfortné hlavne pri strihaní videa alebo jemných úpravách fotiek. Preto je možné bočné koliesko konfigurovať tak, aby sa ním dalo prechádzať horizontálne. Dokonca to funguje aj v prípade použitia pri iPade, kedy horizontálne skrollovanie na domovskej obrazovke posúva jednotlivé karty aplikácií.

Ach Apple, prečo to už dávno nemáš?

Stále máte toho málo a nestačí vám to? Tak je tu ešte jedna špičková vlastnosť. Ňou sú gestá. Pomocou Logitech MX Mater 3 for Mac je možné vykonávať aj rôzne preddefinovaná gestá. Stačí ak pri stlačení nenápadného tlačidla pod palcom, pri prirodzenom uchopení, posuniete myš do niektorej strany a systém vykoná vopred určenú funkciu. Tie si môžete pozrieť na obrázku nižšie. Vďaka zvýšenej citlivosti senzora až 4000 DPI je možné s týmito gestami pracovať intuitívne. Vďaka zvýšenej citlivosti a prepracovanej senzorike je možné používať MX Master 3 aj na sklenenom povrchu, čo niekedy v prípade optických myší môže predstavovať problém. Po odbalení je citlivosť myši automaticky nastavená na hodnotu 1000 DPI. Našťastie je tu možnosť zmeny od 200 až do 4000 DPI v skokoch po 50 bodov.

Logitech MX Keys for Mac a MX Master 3 for Mac

Ak vám to aj tak nestačí, mám tu ešte jedno eso v rukáve. Pokiaľ k sebe dáte dve zariadenia Mac, ktoré majú nainštalovanú MX Master 3 for Mac, môžete medzi nimi prenášať súbory systémom drag–and-drop. Presne to je funkcia, ktorú by som uvítal aj v ekosystéme Apple ako natívnu.

Celkovo je výbava MX od Logitechu, podľa môjho neskromného názoru, omnoho lepšia pre Mac a iPad ako originál. Za podstatne lepšie peniaze dostanete podstatne viac funkcií a hlavne možnosť personalizácie. Dizajnovo potom dokonale zapadnú do Pro línie Apple produktov, ktoré vo väčšine majú práve tmavú farbu. Navyše na jedno kompletné nabitie by myš mala vydržať až 70 dní v závislosti od druhu pracovného úkonu. Už jediná minúta nabíjania umožní pracovať bez problémov až 3 hodiny. V prípade MX Key je to 10 dní na jedno nabitie so spusteným podsvietením alebo až 5 mesiacov bez podsvietenia. Ak teda stále váhate nad tým či si zakúpite Apple príslušenstvo alebo siahnete po výrobcoch tretích strán, určite do svojho výberu zahrňte aj Logitech.