Úvod Mobily TEST: Motorola One Action má akčnú kameru a skvelú cenu

TEST: Motorola One Action má akčnú kameru a skvelú cenu

360

Keď sa povie Motorola, väčšina z nás si vybaví legendárne véčka, v poslednom období to zasa budú modely úspešnej série Moto G. Skvelá výbava, dobrá konštrukcia a predovšetkým výhodná cena. Toto bola trojica ingrediencií, ktorých mix majú ľudia radi. No a v tomto trende nasleduje aj postupne sa rozrastajúca ponuka smartfónov Motorola One. Na model s prívlastkom Action sme sa pozreli detailne.

Rodina smartfónov Motorola One triafa klinec po hlavičke. Aktuálne je v ponuke základný model One, novinka One Macro a testovaný One Action. Táto trojica sa cenovo pohybuje v rozmedzí 200 až 220 EUR a je zacielená na tých, ktorí nechcú investovať do telefónu priveľa, no zároveň chcú čosi navyše. Za niečo okolo 280 EUR si môžete kúpiť One Vision, hardvérovo takmer identického súrodenca modelu One Action, akurát s lepším fotoaparátom. Kvalitnejšie materiály, výkonnejší hardvér a rovno štvoricu fotoaparátov vám Motorola predá za nejakých 420 EUR. Za takúto sumu dostanete v hierarchii rodiny najvyššie postavený model One Zoom.

Päť modelov dobre pokryje potreby stredne náročného zákazníka, Motorola stavia na kvalitných fotoaparátoch a pre mnohých bude veľkým bonusom aj takmer čistý Android bez výrazných grafických nadstavieb.

Motorola One Action, ako je to naznačené v názve, v sebe ukrýva akčnú kameru. Široký uhol záberu spopularizovali predovšetkým kamery GoPro a dnes už na trhu nájdeme doslova tisíce akčných kamier rôznych výrobcov. Objavujú sa aj v smartfónoch, v podobe dedikovaných čipov a objektívov so širokým uhlom záberu. A takéto videá sú zábavne a aj dynamickú scénu zachytíte bez starostí o to, či sa do záberu dostane všetko dôležité.

Ultraširoké objektívy sa dostali do sveta smartfónov práve v tomto roku a platia za jedno z najväčších lákadiel modelov s tromi, štyrmi, či viacerými objektívmi. Lenže nenechajme sa hneď opiť rožkom, smartfón stále nie je akčná kamera. Lesklé telo je príliš hladké, než aby sa dalo pevne držať bez puzdra či držiaku, smartfóny sú pomerne ťažké, veľké a vôbec nie je to nič, čo by ste nechali spadnúť na zem.

Smartfón tak akčnú kameru nenahradí, lenže ako hovorí stará dobrá múdrosť – najlepší fotoaparát je ten, ktorý máš aktuálne pri sebe. Takže kamera so objektívom so záberom v uhle 117 stupňov? OK, snáď to niečo do seba predsa len má.

KONFIGURÁCIA

Smartfón Motorola One Action sme dostali vo verzii so 4 GB RAM a 128 GB úložiskom. To je možné ďalej rozšíriť microSD kartou s kapacitou do 512 GB, prídete však o možnosť osadenia druhej SIM karty. LTPS IPS displej s uhlopriečkou 6,3“ je v teraz modernom formáte 21:9 a rozlíšením 1080×2520 bodov. Pri prepočte hustoty bodov sa dostávame na hodnotu 432 PPI, čo je v tejto triede rozhodne nadštandardom.

Zostava fotoaparátu je tvorená troma objektívmi a čipmi s rozlíšeniami 12, 16 a 5 MPix. Predná kamera ponúka 12 MPix. Na plastovom chrbte zariadenia sa nachádza senzor pre obtlačky prstov, o nabíjanie a pripojenie ďalších zariadení sa stará USB rozhranie s konektorom typu C. Batéria s kapacitou 3500 mAh živí SoC Exynos 9609 s ôsmimi Cortex jadrami a GPU Mali-G72 MP3.

Len pre zaujímavosť, smartfón Moto G5, v čase svojho uvedenia (apríl 2017) za rovnakú sumu ponúkol Snapdragon 430 s ôsmimi jadrami na 1,4 GHz, GPU Adreno 505, 2 GB RAM a 16 GB úložisko. Celkom slušný rozdiel, nie?

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

Dizajn zariadenia kráča v duchu jeho mena. K dispozícii sme mali testovaciu vzorku v bielej farbe, a cez priehľadný zadný plastový kryt je vidieť jemnú vrúbkovanú textúru, ktorú poznáme z puzdier akčných kamier. Škoda že v tomto prípade šiel výrobca skôr po dizajne a neuprednostnil lepší grip. Na pohľad zadná strana smartfónu celkom dobre imituje sklenené kryty, ktoré poznáme z drahších smartfónov. Pôsobí to elegantne, avšak nie veľmi prakticky. Ešte dobre, že v balení sa nachádza aj nie veľmi vábny priehľadný silikónový obal.

Zo škatule vytrasiete aj nabíjačku s výkonom 10W, papierovú dokumentáciu, pin pre uvoľnenie SIM zásuvky a USB-C kábel. One Action môžete mať aj v tmavomodrej a tyrkysovej farbe, v ktorej vyzerá asi najviac atraktívne.

Motorola One Action má rozmery 160×1×71×9,2 mm a hmotnosť 176 gramov. Prednej časti samozrejme dominuje displej, ktorý tvorí až 82% jej plochy. Nebojte sa 6,3“ uhlopriečky, displej je formátu 21:9, takže je úzky a vysoký. Na ovládanie jednou rukou sa dá rýchlo zvyknúť, avšak do hornej časti displeja palcom nedosiahnete. So smartfónom tak treba v ruke často manipulovať a v kombinácií s hladkým chrbtom… skôr či neskôr aj tak siahnete po obale v škatuli.

Telo je plastové a na dotyk preto pôsobí telefón trochu lacnejším dojmom, než očakávalo oko pri prvom pohľade naň. O lacnejšej konštrukcii svedčí aj celková hmotnosť, či napríklad fakt, že One Action má krytie len IPX2. Zopár kvapiek mu neuškodí, no do vody si ho určite neberte. Škoda, lebo práve v bazéne by bola širokouhlá kamera celkom užitočná. Jasné, toto nie je outdoorový telefón, ale „akčný“ telefón by aspoň vodoodolný byť mohol.

Tlačidlá pre úpravu hlasitosti a zámok displeja sa nachádza už tradične na pravej strane. Napriek výške telefónu sú v dobrom dosahu palca, no ak máte menšie ruky než štandardne, budete musieť prechytávať. Strieborná povrchová úprava korešponduje s „kovovou“ obrúčkou zariadenia, všetky tieto prvky sú však vyhotovené z plastu.

Na spodnom okraji sa nachádza mriežka reproduktora a mikrofónu, medzi nimi je presne na vertikálnej osi zariadenia osadený USB konektor typu C. Na vysoké prenosové rýchlosti sa netešte, komunikácia s PC cez kábel prebieha za pomoci štandardu USB 2.0. Orientácia konektora však zvyšuje kompatibilitu s rôznymi USB dokinami, stojančekmi a špecifickými nabíjačkami.

Zadnej strane dominuje vystúpený segment s trojicou objektívov, pod ním sa nachádza dvojtónová prisvetľovacia LED. Senzor obtlačkov prstov je schovaný pod kruhovým logom výrobcu. Rozumným spôsobom je dostupný pre ukazovák ruky a je trochu vyššie, než by sme čakali. Ale to má znovu súvis s formátom telefónu a je to len otázkou zvyku.

HARDVÉROVÁ VÝBAVA

Základom smartfónu je čipset strednej triedy, Exynos 9609. Ten v sebe ukrýva dva klastre – štvoricu Cortex-A73 jadier taktovaných na 2,2 GHz a štvoricu Cortex-A53 jadier s frekvenciou 1,6 GHz. Výkonovo je na tom dobre a spoločne s GPU Mali-G72 dokáže bez problémov rozhýbať nenáročné hry, s tými graficky najzaujímavejšími titulmi sa však už trochu potrápi. Procesor má k dispozícii 4 GB RAM, takže systém má dostatok priestoru pre multitasking, prehliadač zvládne viac otvorených záložiek a na grafický obsah náročnejšie stránky. Je skvelé že 4 GB sa stávajú štandardom aj triede pomerne lacných smartfónov.

One Action funguje na Androide vo verzii 9.0, čo je rozhodne veľké plus. Motorola razí trend čistého systému a nám sa to páči, launcher si tak môže každý vybrať aký chce ale hlavne, s ľahkým, Androidom One je telefón rýchly a má dobrú odozvu. Prepínanie medzi aplikáciami funguje bez zaváhania, používateľské prostredie sa prekresľuje bez zasekávania a prehliadanie webu je plynulé, bez zbytočného čakania na odozvu prehliadača. Pre bežné, každodenné použitie je výkon takmer nadštandardný.

Vnútorná pamäť ponúka kapacitu vynikajúcich 128 GB, systém a predinštalované aplikácie si zoberú asi 8 GB, takže k dispozícii ostáva zhruba 116 GB. Túto informáciu už uvádza aj Motorola na výrobnom štítku na krabici, čo je pre potenciálneho záujemcu dôležitá informácia.

Na internet sa One Action dostane cez LTE, pripojenie k sieti a k ďalším zariadeniam nakrátko zabezpečuje Wi-Fi adaptér v štandardoch 802.11ac a Bluetooth vo verzii 5. Asistované GPS/GLONASS/GALILEO, senzor priblíženia, okolitého osvetlenia a akcelerometer a gyroskop sú už povinnou výbavou, svoje miesto si v našiel aj gyroskop, rýchle párovanie s ďalšími zariadeniami zvládnete cez NFC.

Páčila by sa nám aj podpora bezdrôtového nabíjania, no to je ešte stále doménou vlajkových lodí. Vystačiť si budeme musieť s rýchlonabíjaním, pri vybití na 1% stačilo len 20 minút kým sa akumulátor dostal na 25%. Celkové nabitie na plnú kapacitu však trvá približne 140 minút, čo je dlhšie, než by sa nám páčilo.

Displej s veľkým počtom bodov je pomerne náročný na energiu, no do pozdĺžneho tela smartfónu sa vmestil akumulátor s kapacitou 3500 mAh. Aktívny deň na jedno nabitie nie je preto žiadny problém a vďaka úspornému čipsetu, ktorý sa vyrába 10 nm technológiou, stačí pri ľahšom používaní nabíjať každú druhú noc. Počas testovania sa nám ani raz nestalo, že by telefónu ku koncu dňa dochádzala šťava.

Displej je vizuálne najzaujímavejším prvkom smartfónu. S rozlíšením 1080×2520 je v tomto cenovom segmente celkom luxusom, lenže pixely nie sú všetko. Na displej sa pozerá celkom dobre, hoci je jasné, že toto nie je žiadny žiarivý OLED panel. Horšie je to však s presvitajúcim podsvietením, najmä na spodnom okraji je čierna i biela farba nerovnomerná a to isté platí aj v okolí výrezu pre predný fotoaparát.

Opäť si však pripomíname cenovú ligu, v ktorej hrá One Action svoju úlohu a tento neduh mu odpustíme. V poriadku je maximálny jas na ostrom slnku, interpretácia farieb je však posunutá do modrej časti spektra a displej by si zaslúžil lepšiu kalibráciu.

VÝKON A POUŽÍVANIE

Hrubý výkon v jednovláknových, ale aj multivláknových aplikáciách sa približuje Samsungu Galaxy S8, čo rozhodne nie je zlá vizitka. Ostatne, čipsety Exynos majú svoj domov práve v smartfónoch kórejského giganta. Výkonnostne je však priamym konkurentom Samsungu Galaxy A50, s ktorým má toho veľa spoločného.

Na hranie hier sa v prípade One Active nespoliehajte. Jednoduchšie hry sa zahráte, ale pri graficky náročnejších hrách sa grafické jadro poriadne zapotí. Klasická situácia, akú v strednej triede dobre poznáme. Hrať sa na tom dá, ale animácie si občas vyberú slabšiu chvíľu, sem tam vypadne frame a displej má drobný input lag. Nie je to však nič kritické, hry sú hrateľné.

Displej s pomerom strán 21:9 je určený pre sledovanie filmov bez akýchkoľvek čiernych pásov na horizontálnych okrajoch, lenže dojem výrazne narúša predná kamera. Niektoré aplikácie, ktoré tento formát nepodporujú, sa zobrazujú s dvoma čiernymi pásmi. Funkčne je to OK, v hornom páse je práve výrez na kameru a stavový riadok displeja, v tom spodnom zasa navigačné tlačidlá, no displeju sa výrazne zväčší rámik a to pôsobí trochu čudne.

Na smartfóne beží systém Android vo verzii 9 a skvelou správou je, že Motorola pridala len zopár drobných, no o to viac užitočných vylepšení. Jednoduché gestá pre rýchle spustenie kamery či rozsvietenie baterky nás stále neprestali baviť.

V systéme dostanete len úplný základ, bez kvanta predinštalovaných aplikácií, takže nemusíte strácať čas pri konfigurácii systému podľa svojich potrieb. Systém reaguje veľmi dobre no slabším chvíľkam sa nevyhol, aj keď len sporadicky. Menu je vysúvacie zo spodného okraja obrazovky, takže ikony nie sú roztrúsené po ploche a pritom sa do spodného riadku vmestí hneď päť najpoužívanejších odkazov. Notifikačné menu sa vysúva z horného okraja a na dvakrát, takže sú rýchlo prístupné aj vybrané systémové nastavenia.

Telefón sa dá odomknúť viacerými spôsobmi, zadný senzor obtlačkov prstov reaguje rýchlo no ak sa vám ho nechce hľadať a triafať naň prstom, k dispozícii je aj odomykanie tvárou. To funguje rýchlo, no keďže používa len prednú kameru, nie je veľmi bezpečné.

Fotoaparáty na zadnej strane smartfónu sú hneď tri. Začnime teda tým, ktorý nás zaujíma najviac, a teda dedikovanou akčnou kamerou s uhlom záberu 117 stupňov. Tá sa spolieha na senzor s rozlíšením 16 MPix, a čo je dôležité, je osadený horizontálne. To znamená, že v režime akčnej kamery sa videa natáčajú pri držaní telefónu klasicky na výšku, čo výrazne zjednodušuje jeho držanie a je podstatne menšia šanca, že vám telefón vypadne. Naopak, komplikovanejšie bude telefón osadiť do rôznych držiakov a selfie tyčiek.

Veľkosť videa môže byť vo FHD pri pomere strán 21:9, 16:9, pri 60 FPS alebo v HD rozlíšení. Prvý spomínaný formát je trochu nepraktický aj pri prehrávaní na iných zariadeniach, no 16:9 je úplne v poriadku. Dobre funguje stabilizácia obrazu, aj keď len elektronická a preto sa v detailoch občas objavia obrazové fragmenty. Podpora záznamu v 4K celkom chýba. Veľmi slušná je kvalita zvuku, vyváženie farieb a korekcia expozície.

Základný fotoaparát má rozlíšenie 16 MPix a ničím nás výraznejšie nezaujal. Je to taký klasický zástupca v tomto cenovom segmente. Využíva fázové zaostrovanie, pozitívom je objektív s clonovým číslo F/1.8 Pri dostatku svetla vie urobiť pekne prekreslené fotky bez prílišnej saturácie, akonáhle sa však situácia so svetlom skomplikuje, začína narážať na svoje limity. Funkcia HDR sa nám zdala príliš agresívna a mala tendencie rozptyľovať detaily a vytvárať šedé mapy.

Ak ste sa tešili na 4K video, tak neprídete skrátka. Hlavný fotoaparát video v takomto rozlíšení zhotoviť dokáže. Podanie farieb i vykreslenie detailov je v poriadku, videu však chýba výraznejšia dynamika. Posledný objektív je určený pre senzor hĺbky, má rozlíšenie 5 MPix a využijete ho predovšetkým pri fotení portrétov s rozmazaným pozadím.

ZÁVER

Motorola One Action pokračuje v duchu hardvérovo dobre vybavených a pritom cenovo výhodných smartfónov pre masy. Za skvelých 219 EUR dostanete zariadenie, ktoré je dizajnovo pekné, ponúka solídny výkon a s trojicou kamier sa budete môcť dosýta pohrať. Skvelou správou v tejto triede je prítomnosť 4 GB RAM a 128 GB úložiska, ktoré využije najmä akčná kamera. Displej by mohol byť lepšie kalibrovaný, hoci samotné parametre jasu a kontrastu nie sú zlé. Trochu mu ubližuje aj pomerne veľký kruhový výrez na prednú kameru. Procesor bude mať dostatok výkonu na editovanie fotiek i prácu s videom, no hry sa budete hrať s obmedzeniami.

Akčná kamera je skvelým prvkom výbavy a má svoj zmysel. Skutočnú GoPro nenahradí, ale telefón predsa nosíte stále so sebou a kamerku asi nie. Vo výsledku tak dostanete na disk svojho počítača viac videí v širokouhlom formáte. Škoda, že výrobca nepribalil nejaký pevný rám, ktorý by mal úpony pre prichytenie selfie tyčiek, statívov a držiakov rôzneho druhu. A možno ak by pridal aj vodotesnosť, možnosti akčnej kamery v smartfóne by sa významne zväčšili.

Motorola One Action je telefón pre mladých, ktorí chcú zaujať dizajnom, sledovať filmy, ocenia možnosti videa a pritom nemajú rozpočet na vyššiu strednú triedu. Za tie prachy sa One Action jednoducho oplatí.

Za poskytnutie testovacej vzorky ďakujeme spoločnosti:

Motorola One Action (219 EUR)

Plusy

  • Skvelá cena a dizajn
  • Širokouhlá kamera
  • 128 GB úložisko
  • Dobrá výbava

Mínusy

  • Nie je vodotesný
  • Pre niekoho formát displeja
  • Zvuk reproduktorov
  • Výrez prednej kamery