Úvod Počítače TEST: Osobný cloud pre každého so Synology DS218play

TEST: Osobný cloud pre každého so Synology DS218play

399

Smartfóny natáčajú 4K video a fotia vo vysokom rozlíšení, kamera v aute potrebuje na hodinu jazdy gigabajty priestoru, nové hry sú čoraz náročnejšie na miesto na disku, filmy sú v čoraz vyššej kvalite. Objem dát, ktoré potrebujeme doma ukladať prudko rastie a s ním aj potreba väčších úložísk, v ideálnom prípade dostupných odkiaľkoľvek.

Film si pozriete cez streamovaciu službu, hru si znova nainštalujete, no fotky z narodeninovej oslavy už nanovo neodfotíte. Zálohovanie vás zachráni pri strate smartfónu či notebooku, pri poškodení pevného disku v počítači a tak je v poslednej dobe je trendom ukladať všetko do cloudu. V prípade potreby dáta z cloudu rýchlo obnovíte, sú dostupné kedykoľvek a kdekoľvek, bez obmedzenia typu zariadenia. Svoje fotky si pozriete na veľkej obrazovke televízora chvíľku po tom, čo ich odfotíte smartfónom. Služieb poskytujúcich osobný cloud je množstvo a každému vyhovuje niečo iné, čo však ak vám kapacita cloudu nestačí a chcete mať svoje zálohy doslova po ruke? Vhodným riešením je domáca NAS. Napríkad DS218play.

Ak si predstavujete drahý a veľký server, bežiaci niekde u vás doma v komore, dá sa to aj tak, ale nemusíte sa hneď vydať touto cestou. Synology DS218play je kompaktná a nenápadná, lacná, a ponúka všetky výhody cloudových riešení. Navyše bez mesačných poplatkov za online službu a s takou kapacitou, ktorá vám bude stačiť dlhý čas. Archív fotografií si môžete pozrieť kdekoľvek prostredníctvom smartfónu či tabletu a pritom uložené ostanú u vás doma v rámci vašej siete. Svoju hudbu môžete počúvať v mobile kdekoľvek a pritom ju v ňom nemusíte mať nahranú. Stačí internetové pripojenie.

DIZAJN A KONŠTRUKCIA DS218PLAY

V úspornej kartónovej krabici nájdete všetko potrebné pre rýchle sprevádzkovanie NAS. Ethernetový kábel, skrutky, krátku inštalačnú dokumentáciu a možno trochu predimenzovaný adaptér s výkonom 60W.

Telo NAS je vytvorené z dvoch častí, vyrobených z plastu s matnou čiernou povrchovou úpravou. Vidno na nej aj tie najhladšie škrabance, našťastie sa dajú veľmi ľahko zotrieť.

V prednej časti zariadenia sa nachádza podsvietené tlačidlo pre zapnutie a štvorica stavových LED. Tie informujú o stave systému, stave siete a aktivite každého z diskov. Jas LED sa dá upraviť, nastaviť podľa časového programu, prípadne celkom vypnúť. V domácnosti, kde môžu jasné blikajúce svetielka v noci otravovať, je to vždy dobré riešenie.

USB port pre pripojenie a rýchlu zálohu flashdisku, čítačku pamäťových kariet a ďalšie praktické drobnosti hľadajte vo výbave drahších sérií NAS. Spomínaný predný USB port nájdete napríklad na modeli DS218, ktorý stojí zhruba o 50 EUR viac.

Všetky rozhrania sa nachádzajú na zadnej strane, pod mriežkou ventilátora. Sme v lacnom segmente, zálohové sieťové pripojenie či napájanie sme ani nečakali, takže dostaneme len základ; port gigabitového ethernetu, konektor pre napájací adaptér a dvojicu USB 3.0 portov. Nechýba však otvor pre zámok Kensington, ktorý prechádza priamo do nosného oceľového rámu zariadenia.

Na oboch bočniciach sa nachádza logo výrobcu, ktoré zároveň slúži ako mriežka pre prístup čerstvého vzduchu. Jeho prúdenie okolo diskov a malého pasívneho chladiča procesora je vynútené 92 mm ventilátorom na zadnej strane zariadenia. Podobne ako pri predchádzajúcich modeloch NAS, aj tu sme našli ventilátor s prietokom 36,3 CFM pri 1900 otáčkach za minútu a s ložiskami Sintetico.

Ventilátor môže fungovať v troch režimoch chladenia – vyššie otáčky, nižšie otáčky a napokon úsporný režim, kedy sa roztočí len v prípade prekročenia stanovenej teplotnej hranice. Chválime uloženie ventilátora na gumené antivibračné tŕne – je tichý a neruší, teplota pevných diskov sa pohybovala aj v týchto horúcich dňoch rozmedzí 32-37 stupňov Celzia pri plnej záťaži.

DS218play nemá hot-swap rámčeky pre rýchlu výmenu diskov a preto aj pri prvotnej inštalácii treba zariadenie rozobrať na dve polovice a disky priskrutkovať na miesto do šachty. Podporované sú 2,5“ a 3,5“ S-ATA disky aktuálne s kapacitou do 16 TB. Maximálne dostupné úložisko ktoré na DS218play postavíte pri JBOD konfigurácii má 32 TB. Zoznam diskov, ktoré DS218play podporuje, nájdete na stránke výrobcu.

HARDVÉR

NAS sa otvára uvoľnením dvojice skrutiek a vysunutím celej ľavej polovice plastového tela. Túto procedúru je potrebné uložiť pri každej inštalácii disku, ide to však rýchlo a ľahko. Disky sú uložené v jednoduchej šachte, tlmenie vibrácií má na starosti dvojica gumených podložiek a tenký pásik gumy v mieste, kde disk leží v šachte. Nie je to žiadny zázrak a prenosu vibrácií celkom nezabráni, no s modernými diskami nie je NAS príliš hlučná ani pri vysokej aktivite.

Po odobratí druhej polovice vonkajšieho krytu sa dostávame k základnej doske NAS. Ventilátor efektívne preháňa vzduch aj okolo malého pasívneho chladiča čipsetu. V prípade DS218play výrobca siahol po SoC Realtek RTD1296, ktorý je primárne určený pre multimediálne prehrávače a Android TV zariadenia. SoC v sebe integruje štvoricu Cortex-A53 jadier taktovaných na 1,4 GHz, grafický adaptér Mali-T820 MP3 a čo je pre NAS s prívlastkom play dôležité, aj H.265/VP9 4K a H.264 4K enkóder.

Procesor má k dispozícii 1 GB operačnej pamäte, čo celkom stačí potrebám operačného systému DiskStation Manager, i potrebám multimediálneho prehrávača. Synology musíme znova pochváliť za prehľadné spracovanie zoznamu podporovaných zariadení. Zoznam obsahuje verziu, či podmienky za ktorých zariadenie (disk, USB disk na zálohy, 3G/4G modul, router, UPS, atď.) prešiel testovaním.

PRVÉ SPUSTENIE

Po osadení diskov a pripojení NAS do lokálnej siete sa môžete pustiť do prvotnej konfigurácie zariadenia. Inicializácia priamočiara a jednoduchá, do webového prehliadača stačí zadať adresu find.synology.com. Webový asistent začne vyhľadávať všetky NAS v rozsahu IP adries lokálnej siete.

Po úspešnom nájdení novej NAS vás asistent prevedie celým procesom inštalácie a základného nastavenia systému. Zariadenie si z internetu stiahne aktuálny inštalačný balíček systému DiskStation Manager, takže máte istotu, že už pri prvom prihlásení bude zariadenie chránené a bude mať nainštalované najnovšie bezpečnostné záplaty.

Pri konfigurácii odporúčame rovno vytvoriť aj Synology účet pre službu QuickConnect. Vďaka nej získate možnosť vzdialene pristupovať k svojim súborom a využívať mobilné aplikácie Synology. Ak chcete mať väčšiu kontrolu nad komunikáciou NAS s internetom, môžete tento krok preskočiť a smerovanie portov konfigurovať manuálne na svojom routri.

Silnou stránkou NAS od Synology sú aplikácie. Už pri konfigurácii sprievodca ponúka inštaláciu tých najpopulárnejších. Je ich sedem a pokryjú všetky potreby domáceho používateľa. Multimediálny server umožní ostatným DLNA zariadeniam v sieti pristupovať a prehrávať média na NAS. Download Station je šikovný manažér pre sťahovanie súborov z internetu, Synology Drive slúži pre synchronizáciu vašich súborov medzi NAS a počítačom.

Hyper Backup umožňuje vytvárať kompletné zálohy systému, Video a Audio Station sú prehľadné aplikácie pre vytvorenie domácej knižnice filmov, seriálov a hudby. Páči sa nám aj pomerne nová aplikácia Photos, ktorá nahradila aplikácie Moments a Photo Station a slúži pre vytváranie a zdieľanie fotoalbumov a automatické zálohovanie fotografií zo smartfónov.

POUŽÍVATEĽSKÉ ROZHRANIE

Po prvom prihlásení do systému vás sprievodca prevedie základnými nastaveniami a ukáže najdôležitejšie ovládacie prvky a položky menu. Správa NAS prebieha cez webové rozhranie, kde stačí zadať lokálnu IP adresu NAS. V prípade, že ste aktivovali službu QuickConnect, pristupovať môžete aj zo zariadenia mimo lokálnej siete cez univerzálnu adresu NAS v tvare quickconnect.to/QuickConnectID.

Grafické rozhranie systému DiskStation Manager pripomína pracovnú plochu bežného operačného systému. Na plochu rozhrania môžete umiestniť ikony a skratky pre najčastejšie používané aplikácie a adresáre, ale aj widgety. Prehľadný ovládací panel ponúka široké možnosti konfigurácie zariadenia, od nastavenia FTP servera, zdieľaných priečinkov, používateľov a používateľských skupín, až po nastavenia sieťovej zálohy, plánovanie úloh a úpravy zasielania notifikácií. DSM je aktuálne v len pár týždňov starej verzii 7 a v porovnaní s predchodcami prináša modernejší dizajn prostredia, lepšie možnosti monitoringu a správy zariadenia a subjektívne aj lepšiu odozvu.

Základnú ponuku aplikácií nájdete v hlavnom menu. Aplikácie sú odladené pre DSM, sú responzívne, majú jednotný dizajn a fungujú bez najmenších problémov. Domáca NAS však nemusí byť len miesto pre ukladanie záloh a fotografií. Stačí sa ísť pozrieť do Package Center, kde nájdete desiatky ďalších aplikácií na stiahnutie. Zo svojej NAS tak môžete urobiť napríklad o host pre súkromnú webstránku, tlačový, databázový, či emailový server. Vyskúšať môžete aj vlastný e-shop, iTunes server, streamovať hudbu a video, alebo sprostredkovať osobný cloud. Zariadenie sa dá použiť aj na skúšanie vlastných projektov pred ostrým nasadením, alebo výučbu CMS či PHP.

APLIKÁCIE

DS218play podporuje aj Surveillance Station a môže tak slúžiť ako rekordér pripojených IP kamier. Download Station je ďalšou silnou aplikáciou, podporuje široké možnosti sťahovania súborov z internetu. Podporuje torrent manažér s množstvom nastavení a priamym vyhľadávaním súborov, FTP pripojenia i filehostingové služby. Pre správu fotografií a vytváranie albumov je určená aplikácia Photos. Nastaviť si môžete aj automatické zálohovanie nových fotiek zo smartfónu, vytvárať albumy a zdieľať ich s najbližšími.

Video Station dokáže NAS premeniť na kompletný videoarchív. Stačí vybrať adresár, kde sa na NAS nachádzajú filmy a seriály. Aplikácia vytvorí knižnicu s kompletnými popismi, štruktúrou a dokonca hodnoteniami používateľov, tak ako to poznáme z KODI alebo akejkoľvek video-on-demand služby. To isté sa týka aj hudby, Audio Station učeše vaše hudobné albumy do prehľadného katalógu. Podporuje aj bezstratové formáty a vďaka graficky vydarenej mobilnej aplikácii si ich môžete prehrávať na svojom smartfóne kdekoľvek na svete.

DS218play dokáže média aj streamovať a enkódovať v reálnom čase do formátu vhodného pre daný typ zariadenia. Podporované je obrovské spektrum zariadení, vrátane Samsung TV, Apple TV, Google Chromecast, mobilných zariadení na Androide, iOS a dokonca aj historických Windows Phone či Windows Mobile. Prehrávače však môžu na NAS pristupovať aj priamo, stačí aktivovať DLNA server, prípadne využiť spomínaný Plex server.

Synology Drive je silným zálohovacím nástrojom a zároveň základným prvkom osobného cloudu. Podporuje PC na Windows, mobilné zariadenia všetkých platforiem a aj Macy. Na svojom počítači si len vyberiete adresáre, ktoré sa majú synchronizovať s adresármi na NAS a o všetko sa už postará Synology Drive Server. Pre zálohovanie nemusíte robiť nič navyše, stačí pripojenie k internetu a každý nový či zmenený súbor sa automaticky nahrá na vašu NAS. Synchronizácia funguje aj medzi viacerými zariadeniami, takže budete mať k dispozícii vždy aktuálne verzie súborov.

PREVÁDZKOVÉ VLASTNOSTI

Dvojdiskové NAS je samozrejme najlepšie prevádzkovať s dvojicou vzájomne zrkadlených diskov, a teda v RAID1 konfigurácii. V tomto prípade sa celková dostupná kapacita NAS rovná kapacite menšieho z dvoch diskov, ak chcete využiť kapacitu diskov na maximum, siahnite po RAID0. Synology používa vlastný SHR (Synology Hybrid RAID) typ RAID konfigurácie pre vytváranie diskových polí a najlepšie je zvoliť práve ten. Disky odzrkadlí, pre domácnosti je to lepšie riešenie, má výhodu vo vyššej bezpečnosti dát, ak sa jeden z diskov pokazí, stačí NAS rozobrať, nahradiť ho novým a systém automaticky diskové pole obnoví a nakopíruje dáta z fungujúceho disku na nový.

Najväčší zmysel z hľadiska ceny a celkových potrieb domácnosti nám dáva dvojica 4 TB diskov v režime zrkadlenia, kedy sa dáta ukladajú na oba disky súčasne. Takto sme NAS testovali aj my, siahli sme po WD Red Plus WD40EFZX diskoch s konvenčným CMR zápisom dát. Aktuálne stoja zhruba 110 EUR za kus, cena DS218play je 230 EUR, takže sa s rozpočtom na kapacitne dostatočný a univerzálny multimediálny domáci cloud pohodlne vmestíte pod hranicu piatich stoviek.

Rýchlosť prenosu dát na gigabitovej sieti sme namerali tesne nad hranicou 105 MB/s pri čítaní a 100 MB/s pri zápise. Podobné rýchlosti sme dosiahli aj pri čítaní súborov z externého disku pripojeného k NAS cez USB 3.0 port. Pre to, aby ste z NAS vyťažili maximum preto budete potrebovať gigabitové sieťové káble a router, na starších a pomalších sieťach môžete mať problém so niektorými funkciami či napríklad streamovaním 4K videa.

Keďže NAS beží 24 hodín denne, dôležitá je aj jej spotreba. V prípade, že sú disky uspaté a zariadenie je v stave pohotovosti, spotrebúva len 6W, pri plnej aktivite oboch diskov to bolo 16W. Problémom neboli ani prevádzkové teploty, aj v horúcich dňoch sa teplota diskov pohybovala v rozmedzí 32 – 37° C. Ventilátor pritom fungoval len v nižšom nastavení otáčok. Výrobca udáva hlučnosť ventilátora 19.9 dB(A) a DS218play skutočne neruší ani v noci. Vysokú aktivitu diskov samozrejme budete večer počuť, cez deň to však nie je problém, stratí sa v okolitom ruchu.

DS218PLAY – SKRINKA PLNÁ FUNKCIÍ ZA ROZUMNÉ PENIAZE

So Synology DS218play si postavíte kompletné riešenie domáceho cloudu s kapacitou 4TB, za menej ako 500 EUR. Nie je to len sieťový disk, na ktorý si nakopírujete fotky z počítača vtedy keď si spomeniete. Vďaka balíčku Synology Drive Server získate centrálne úložisko so správou, zdieľaním a synchronizovaním súborov. Presne tak ako to poznáte z bežných cloudových služieb. Akurát bez pravidelného mesačného poplatku.

Zároveň do rúk dostanete svoje vlastné malé pieskovisko na hranie sa s databázami, webovými stránkami a serverovými službami rôzneho charakteru. Väčšie využitie v domácich podmienkach však DS218play získava v oblasti multimédií a postaviť si na nej môžete aj vlastný Plex server.

DiskStation Manager ponúka široké možnosti konfigurácie a ďalšieho rozšírenia funkcionality vďaka možnosti inštalácie doplnkových aplikačných balíčkov. Je prehľadný aj pre začiatočníka, rýchly a online služba QuickConnect pre vzdialené pripojenie je šikovným a jednoduchým riešením. Zabudnúť nemôžeme ani na dlhodobú podporu zo strany výrobcu. Operačný systém DiskStation Manager je pravidelne aktualizovaný a rozširovaný o ďalšie funkcie a možnosti. Preto bude kompatibilný s vašou NAS dlhé roky od jej zakúpenia.

Synology už dlhodobo patrí k špičke na trhu v segmente domácich i firemných NAS. Hoci DS218play nepatrí medzi úplné novinky, je stále dobrou voľbou pre fanúšikov multimédií a bezpečného zálohovania. Chýbal nám azda len predný USB port, ktorý by zjednodušil pripájanie externých diskov. Pokiaľ by ste chceli vyskúšať svet domácich NAS a osobného cloudu, je DS218play určite riešením, ktoré by ste pri svojom výbere nemali vynechať.

Synology DS218play (230 EUR)

Plusy

  • Systém a aplikácie
  • Konfigurácia
  • Úsporná prevádzka
  • Dobré rýchlosti

Mínusy

  • Slabšia portová výbava

Zariadenie poskytla do testu spoločnosť Synology.