Úvod Fotoaparáty a kamery TEST Panasonic Lumix GH5: Fotoaparát pre každého

TEST Panasonic Lumix GH5: Fotoaparát pre každého

77
panasonic lumix gh5

Už niekoľko týždňov mám možnosť testovať mirrorless fotoaparát Panasonic Lumix GH5. Hneď v úvode musím povedať, že moje fotografické zručnosti a schopnosti sa v značnej miere sústreďujú hlavne na smartfóny. Takže kontakt s podobným fotoaparátom bol pre mňa novinkou. Napriek tomu vám však chcem opísať zopár mojich dojmov z používania GH5ky.

Asi by som už tradične začal samotným telom a dizajnom bezzrkadlovky. Ako som tak skúmal trh podobných zariadení, zistil som, že Lumix GH5 nepatrí práve k tomu najľahšiemu čo aktuálne k dispozícii. Na druhú stranu však jeho váha bez objektívu, ktorá je 725 gramov nijako neobmedzuje. Celkovo spolu so sériovým objektívom, ktorý bol k fotoaparátu dodaný bola hmotnosť 1,045 kilogramu. Nie je to teda tak zlé. Dokonca by som si dovolil tvrdiť, že hmotnosť takéhoto celku bola absolútne v normách bežného používateľa. Telo je pritom vyrobené z odolnej zliatiny horčíka, vďaka čomu je zabezpečená jeho odolnosť voči vonkajším vplyvom. Poteší dokonca aj možnosť bezproblémového fungovania aj pri teplotách okolo -10 stupňov Celzia.

panasonic lumix gh5

Panasonic uvádza, že fotoaparátu nevadí ani striekajúca voda, čím sa môže stať ideálnym partnerom na potulkách prírodou a fotení wild life fotografie. K takémuto druhu fotografie sa neskôr ešte zopár vetami vrátim. Neurazí ani celkové držanie fotoaparátu. Nakoľko Panasonic v prípade Lumix GH5 vsadil na pogumovaný povrch najviac opotrebovávaných časí fotoaparátu. Tým sa dosiahlo pohodlné a pomerne silné držanie bez obáv z vykĺznutia. Jednu vec by som ale pri ergonómii používania predsa len vytkol. Ňou je pomerne nešťastne umiestnené tlačidlo DISP, ktoré si pri normálnom uchopení buď zakryjete palcom alebo si nevedomky prepnete zobrazenie na hlavnom displeji respektíve v hľadáčiku.

 

Dobrý hľadáčik ale horší displej

Poteší dokonca aj typ tohto hľadáčika. Vzhľadom na konkurenciu je pomerne veľký vďaka čomu máte k dispozícii až 3 680 000 bodov, na ktorých je zobrazovaný živý náhľad. Výhodou je pomerne dobrá kompozícia na priamom slnku. Verné podanie farieb zabezpečuje OLED displej, ktorý slúži ako samotný hľadáčik. Od oka je pri normálnom používaní vzdialený 21 milimetrov a tým pádom postačuje na pokrytie 100% zorného poľa fotoaparátu. Dnes už samozrejmosťou je aj výklopný dotykový displej. Na ňom si môžete pozrieť náhľad fotografie či vykonávať rôzne nastavenia. Jeho možnou nevýhodou z môjho pohľadu je najmä nižšie rozlíšenie. Ide o klasický známy TFT LCD displej s uhlopriečkou 3,2-palca s pomerom strán 3:2, čo je v danej triede akýsi nižší štandard. Nie je to žiadna katastrofa, no vedel by som si predstaviť aj o niečo lepší hlavný displej.

Poďme ale k samotnému fotoaparátu, a tomu čo robí fotoaparát tým čím je. Lumix GH5 má senzor Live MOS s efektívnym rozlíšením 20,3 MPx. Ide o marketingový názov NMOS snímača, ktorý používajú Lumix, Olympus či Leica. Jeho nespornou výhodou je, že aj napriek tomu, že nie je typu Full Frame, kvalita fotografií, ktoré je schopný zachytiť je na úrovni strednej rady Full Frame CMOS snímača. Fotoaparát má navyše ultrazvukové odstraňovanie prachu zo snímača, čo by malo zabezpečiť ostré fotky bez zbytočne pridaného šumu.

Prvý s podporou 10-bitového podania farieb

Panasonic Lumix GH5 navyše v dobe svojho uvedenia na trh v roku 2017 patril medzi vôbec prvé bezzrkadlovky na trhu, ktoré boli schopné snímať obrázok s 10-bitovým podaním farieb. To vnímam ako jeho nespornú výhodu aj teraz nakoľko profesionálni grafici a fotografovia už bez 10-bitového spektra jednoducho nepracujú. K samotnému snímaču by som ešte dodal zopár detailov. Jeho rozsah ISO je od 100-25600, čo bežnému užívateľovi stačí. Viem si však predstaviť, že niektorí profesionáli by potrebovali niečo ešte lepšie. Síce Panasonic uvádza, že automatické zaostrovanie fotoaparátu patrí k najrýchlejším na trhu, no akosi mi to nevyhovovalo. Pokiaľ fotoaparát zaostril na daný predmet alebo osobu, scenéria fotky už bola iná. Preto som sa asi v 90% prípadov spoliehal na manuálne zaostrovanie, ktoré síce trvalo o niečo dlhšie, no výsledky som laickým okom považoval za lepšie. Paradoxom pritom je, že Lumix GH5 má až 225 ostriacich zón, čo pre túto triedu nie je málo.

Občasné problémy s automatickým zaostrovaním by som mohol pripísať aj sériovému objektívu Leica s pohyblivou ohniskovou vzdialenosťou od 12 do 60 mm. Jeho svetelnosť od F/2,4 do F/4. Samotný objektív obsahuje optickú stabilizáciu obrazu, ktorú viete vypnúť posuvným tlačidlom na jeho boku. Celkovo je kombinácia týchto dvoch celkov, fotoaparátu a objektívu, pre bežného fotografa bezproblémová. Osobne som nepociťoval vyslovené limitácie, aj keď na zachytávanie niektorých scenérií by sa viac hodil teleskop respektíve fish eye.

Fotenie bez limitov aj pri 6K fotografii

K samotnému foteniu. Počas používania fotoaparátu som nenašiel výrazné limitácie pri fotení. V manuálnom režime si dokážete nastaviť všetko čo potrebujete presne na mieru. Amatérsky fotograf sa skôr však viac zameria na automatický režim. Procesor fotoaparátu bol v tomto prípade veľmi rýchly a zmena nastavení fotografie vzhľadom na danú scenériu bola taktiež pomerne rýchla. No a tu sa dostávame aj k samotnej wild life fotografii. Veľmi ma potešila prítomnosť „tichej uzávierky“. Pri fotení zvierat v prírode je totiž dôležité maximálne ticho a to vám Lumix GH5 určite ponúkne. Len v tom prípade by som asi siahol po kvalitnejšom objektíve, s ktorým dosiahnete ešte lepšie výsledky.

Zaujímavou funkciou fotoaparátu je aj možnosť fotenia 6K fotografie. Ide vlastne o fotku, ktorá pozostáva z nasnímania viacerých snímkov vďaka natočeniu krátkeho UHD videa. Z neho sú následne vyextrahované snímky a spojené do finálneho obrázku s rozlíšením 18 MPx. Okrem toho je k dispozícii aj snímanie 4K snímky s rozlíšením 8 MPx pri natáčaní videa pri 60 snímkoch za sekundu.

TEST Panasonic HC-X2000 s nezameniteľnou kvalitou ideálna do redakcie

GUI by si zaslúžilo prepracovať

Čo mi však trošku nevyhovovalo bolo pomerne komplikované užívateľské rozhranie. Aj keď na nastavenie viacerých kľúčových vlastností máte vyvedené funkčné tlačidlá priamo na telo fotoaparátu, niekedy som sa dokázal v GUI jednoducho stratiť. Je to ale daň za bohaté možnosti nastavovania, ktoré Lumix ponúka. Vypichol by som ešte možnosť vloženia dvoch pamäťových kariet s celkovou kapacitou až 256 GB. Z hľadiska konektivity bol fotoaparát taktiež príjemným prekvapením. Nechýba podpora WiFi viacerých pásiem či Bluetooth. To využijete napríklad pri fotení astrofotografie, kedy potrebujete fotoaparát prestaviť, no zároveň s ním nemôžete pohnúť. Aplikácia, ktorú Panasonic ponúka dáva užívateľovi viacero možností. Okrem klasického náhľadu fotografie tu máme možnosť aj zmeny nastavení fotenia či uzamknutie uzávierky. No a pre profíkov je tu možnosť kopírovania aktuálnych nastavení fotoaparátu v prípade, že prechádzate na iný.

Z hľadiska portovej konektivity je k dispozícii USB-C, HDMI či dokonca dva audio porty. Jeden je určený pre slúchadlá a druhý slúži na pripojenie miktorfónu. Ako by som teda zhodnotil Lumix GH5? Je to fotoaparát, ktorý je určený širokému spektru fotografov. Viem si predstaviť, že by s ním zvládol pracovať úplný amatér, no na druhú stranu by neurazil ani profesionála. Aj keď by som si ho osobne asi nezvolil, odporúčal by som ho každému, kto sa chce vo fotografovaní zlepšovať a nechce do foťáku pravidelne investovať niekoľko tisíc euro.

TEST Panasonic HX810E: Opäť som si užil sledovanie telky!