Úvod Počítače Tieto Vianoce si nové pc skladať nebudete, treba si počkať

Tieto Vianoce si nové pc skladať nebudete, treba si počkať

237
AMD rx 6800xt

Tento rok bude veľa ľudí sklamaných. Ak ste si chceli pod stromček kúpiť novú grafickú kartu alebo procesor tak ste pravdepodobne tvrdo narazili na problém s nedostupnosťou. Kedy sa situácia stabilizuje a aké vydania nás čakajú nabudúci rok?

Posledných pár mesiacov sú všetky nové komponenty nedostupé. Najprv prišiel Ampere od Nvidie, neskôr ZEN3 a RDNA2 od AMD. Ako sme sa k tomuto stavu dostali?

Prečo je situácia taká zlá a kedy sa stabilizuje?

Nepríjemnosť celej situácii zvýrazňuje fakt, že staré komponenty majú prakticky rovnakú alebo vyššiu cenu ako pred rokom. Osobne som sa pred pár dňami pokúšal na Alze zohnať Ryzen 5 3600 z minulej generácie, ktorý bol počas roka bežne dostupný. Zistil som, že dostupnosť starších procesorov od AMD sa celkovo zhoršila, pričom zásoby nových produktov sú pravidelne vypredané do pár minút od naskladnenia.

Dôvodov prečo je situácia taká zlá môže byť niekoľko. V prípade Nvidie je to kombinácia zvláštnych obchodných praktík a obrovský dopyt hlavne od gamerov.

V prípade AMD je to tiež veľký dopyt, ale aj obmedzená výrobná kapacita TSMC. TSMC vyrába pre AMD konzolové čipy, Ryzeny a grafické karty zároveň. Obmedzená výrobná kapacita môže byť pre AMD z dlhodobého hľadiska problém, ale Intel a Nvidia momentálne na tom nie sú omnoho lepšie.

Situácia sa bude zlepšovať postupne v niekoľkých vlnách. Prvá vlna príde po Vianociach, keď bude celkovo dopyt po nových komponentov nižší, ďalšie zlepšovanie príde po tom, ako sa štáty postupne vysporiadajú s pandémiou kovidu. Ďalšie zlepšenie zásob neskôr príde po vydaní nových generácii produktov. V mnohých prípadoch je, preto lepšie počkať a porozmýšľať, čo prinesú nové produkty v roku 2021.

Čo nás čaká nabudúci rok?

Rocket Lake

Rocket Lake je v podstate ZEN3 s vyššou spotrebou a horšími teplotami. Nejaký zázrak od tejto generácie sa nedá očakávať. Intel funkciami a výkonom dorovná AMD, ale výsledkom bude v prípade i7 spotreba až 250w. Ak máte socket LGA1200 tak to bude pre vás slušný upgrade. Pre väčšinu ľudí bude lepšia voľba ZEN3. Po vydaní Rocket Lake však dôjde k rovnomernejšiemu rozloženiu dopytu. Takže je to win-win pre všetkých.

Rocket Lake je naplánovaný na marec, ceny nie sú momentálne známe.

ZEN3+

Vylepšená verzia ZEN3 vyrobená na 5nm procese bude skvelým upgradom ak máte staršie ZEN2 alebo Comet Lake procesory. ZEN3+ by mal poskytnúť 20% až 30% navýšenie výkonu oproti ZEN3 procesorom. Väčšina zisku bude pochádzať z prechodu na pokročilejší proces a nový socket s podporou DDR5. Už pri ZEN3 vidíme, že je do veľkej miery limitovaný rýchlosťou RAM. DDR4 malo maximálnu frekvenciu 3200MHz. DDR5 bude mať maximálnu frekvenciu až 8400MHz! To bude zábava.

Alder Lake

Alder Lake by mal prísť niekedy koncom budúceho roka. Alder Lake bude prvou generáciou procesorov vyrobených na princípe BIG.little, ktorý poznáme z mobilných procesorov. Intel bude kombinovať veľké jadrá založené na architektúre Golden Cove a malé jadrá založené na architektúre Gracemont. Veľké Golden Cove jadrá budú pravdepodobne veľmi silné. Intel hovorí o najväčšom medzigeneračnom skoku od uvedenia architektúry Core.

Len pre pripomenutie. Intel vydal Core 2 duo v roku 2006 a na tú dobu to bol jeden z najsilnejších procesorov. Oproti predchádzajúcej generácii bol nárast výkonu v niektorých benchmarkoch až o 100%. V priemere bol však od staršieho Pentia rýchlejší o 40%. Ak by Intel dokázal podobný skok priniesť aj v Alder Lake tak by to znamenalo menšiu revolúciu v procesoroch. Dúfajme, že Intel stihne svoje procesory vydať ešte pred koncom roku 2021.

ZEN4

AMD bolo v minulosti skôr imitátorom ako lídrom vo svojej oblasti. Samozrejme existovali svetlé momenty, ako napríklad AMD K5 alebo Athlon, ale väčšinu času boli produkty od AMD lacnejšími verziami toho, čo mal Intel v ponuke. Zlom nastal v roku 2011 kedy AMD vydalo architektúru FX. 

Neslávne známy Bulldozer firmu takmer pochoval a aby sa firma zachránila musela prejsť veľkou reštrukturalizáciou. Po tom ako bola do čela firmy posadená Lisa Su prešla spoločnosť veľkou zmenou. AMD posledných pár rokov už nie je len imitátorom, ale skôr sledujú vlastnú víziu. ZEN4 by mal byť naplnením toho, čo AMD od začiatku chcelo spraviť so ZEN architektúrou. Čo presne ZEN4 prinesie a, ako bude konkurovať Alder Lake si povieme v samostatnom článku, keď bude dostupných viac informácií o architektúre. 

ZEN4 by mal vyjsť začiatkom roka 2022, s tým, že maximálna konfigurácia by mať dokopy až 32 jadier.

Grafické karty

Informácie ohľadom nových grafických kariet v tomto bode sú rovnako strohé ako v prípade ZEN4. Vieme však povedať, že obidve architektúry, RDNA3 aj Hopper, budú vyrábané na 5nm procese od TSMC. Takisto bude pri výrobe využitý chiplet dizajn podobne, ako pri Ryzen procesoroch. O grafických kartách bude tiež samostatný článok. 

Vydržte

Tento rok je pre mnohých z nás náročný hlavne kvôli pandémií, ktorá nás ohrozuje už od marca. Pre gamerov, ktorí sú zavretí doma a nevedia sa dostať k novému hardvéru musí byť situácia veľmi nepríjemná. Nabudúci rok však prijdú na trh viaceré novinky od AMD, Nvidie a Intelu. Okrem toho predstavia firmy viaceré produkty s architektúrou RISC-V a ARM. Tešiť sa môžeme aj na nové skladateľné zariadenia od Samsungu, Apple a Xiaomi.

Takže stačí už len pár tyždňov vydržať. Rok 2021 už sa blíži!