Úvod Inteligentný dom To musíte vyskúšať. 5 jednoduchých spôsobov, ako ušetriť vodu v kuchyni

To musíte vyskúšať. 5 jednoduchých spôsobov, ako ušetriť vodu v kuchyni

226

Keďže nám v dnešnej dobe ceny všetkých zdrojov na fungovanie domácnosti stúpajú, mnohí majitelia nehnuteľností sa snažia byť pozornejší a obmedziť zbytočné plytvanie vodou. Vykonanie malých zmien v kuchyni môže preto nielen pomôcť zachrániť planétu, ale zároveň zaplniť únik vo vašom účte za energie.

Vyskúšajte nasledujúce odporúčania a efekt sa určite dostaví.

Naučte sa využívať kapacitu domácich spotrebičov a batérie

Všetci veľmi dobre vieme, že umývanie riadu v dreze je o zbytočnom plytvaní pitnej vody. Ideálnym riešením je preto umývačka riadu, ktorá má na tento proces určené programy. Zapínajte však umývačku riadu, kým nebude využitá celá jej kapacita. Týmto spôsobom budete môcť maximálne využiť elektrickú energiu, vodu a čistiaci prostriedok, ktoré umývačka riadu potrebuje na čistenie.

Ak umývačku riadu nemáte, zaobstarajte si aspoň špeciálnu drezovú batériu, ktorá dobre vyzerá a dokáže s vodou hospodáriť pri umývaní za vás.

Zachyťte tečúcu vodu s novou vodovodnou batériou

Namiesto toho, aby ste vzácnu vodu nechali stekať do odtoku, zachyťte ju do vedra, kým sa dá. Ešte lepšie je, kúpiť si novú vodovodnú batériu a zabrániť kvapkaniu vody, ktoré môže predstavovať veľkú časť ročnej spotreby.

Na rozmrazovanie nepoužívajte vodu

Na rozmrazovanie mrazených potravín nepoužívajte vodu. Kvôli úspore vody nechajte potraviny cez noc rozmraziť v chladničke. Prípadne použite na rozmrazovanie mikrovlnnú rúru.

Použite vhodné veľkosti hrncov

Ak to naozaj nepotrebujete, nenechajte sa zlákať na veľké hrnce a panvice. Veľké hrnce zvyčajne vyžadujú viac vody na varenie, ako je potrebné. Rovnako spotrebujú na ohrev alebo varenie  viac energie či plynu. Aby ste teda predišli zbytočným stratám vody a energií, starostlivo vyberajte veľkosť hrnca a panvice.

Opätovne použite vodu na varenie

Nenechajte vodu z rozvarených cestovín a zeleniny vyjsť nazmar. Namiesto toho, aby ste ju vyliali do kanalizácie, použite ju po vychladení na polievanie záhrady.

Zdroj obrázka: Andrey_Popov/Shutterstock.com