Úvod Ostatné Trendy podľa GfK: V kurze sú OLED, megadispleje a robotické vysávače

Trendy podľa GfK: V kurze sú OLED, megadispleje a robotické vysávače

128

Medzinárodná spoločnosť GfK sa zaoberá prieskumami trhov v celosvetovom meradle a začiatkom roka priniesla svoj odhad trendov predaja elektroniky na základe dát z roku 2019.

V tomto roku by podľa GfK mal stúpnuť záujem o OLED televízory a to až o 19%, porásť má aj segment herných notebookov (rast 15%) a domácnosti zasa budú zaujímať bezdrôtové stojanové vysávače (nárast predajov až o 23%). Ľudia tak zrejme zažnú vymieňať staršie LCD televízory, čoraz menej sa hrať na veľkých herných desktopoch a za veľké vysávače klasickej konštrukcie budú hľadať kompaktnejšiu a ľahšie ovládateľnú alternatívu.

V prvých troch kvartáloch roka 2019 malo 7 z 10 predaných smartfónov väčšiu uhlopriečku ako 6 palcov. Je to definované aj ponukou výrobcov, ktorí už menšie uhlopriečky postupne opúšťajú, každopádne ani tento rok tomu nebude inak. Čo sa týka fotoaparátov, tak každý štvrtý predaný smartfón mal hlavný fotoaparát s čipom s rozlíšením aspoň 20 MPix.

Podľa GfK je práve toto dôkazom trendu, kedy ľudia preferujú významné prvky výbavy, ktoré dokážu priniesť aj príjemný zážitok navyše. V prípade fotoaparátov sú to napríklad kvalitnejšie snímky, lepšie video s vyššou kvalitou detailov, ktoré si zákazník nechá zobraziť na peknom displeji s veľkou uhlopriečkou.

Zákazníci sú ochotní priplatiť si viac za produkty, ktoré ich život uľahčia, alebo ušetria čas. V prieskume sa takto vyjadrilo až 46 percent respondentov z celého sveta. To má na svedomí 18-percentný rast predaja robotických vysávačov, ale aj 29-percentný rast predaja práčok kombinovaných so sušičkami. Jedno zariadenie, ktoré oblečenie vyperie a zároveň aj vysuší je priestorovo i časovo veľmi atraktívnym riešením.

Čítajte viac: Európska únia chce zjednotiť koncovky nabíjačiek, je to ale hlúposť

V silnom raste budú pokračovať aj smart hodinky a náramky, ktoré majú byť so 48 percentami najvýraznejšie rastúcou kategóriou produktov.

Čaká nás teda zaujímavý rok, ktorý by mal vo vyššej miere priniesť automatizáciu každodenných činností, zjednodušenie údržby domácnosti a rozšírenie ponuky smart zariadení.