Úvod Ostatné Trump chce sociálne siete zastrašiť – obvinili ho totiž zo šírenia hoaxov

Trump chce sociálne siete zastrašiť – obvinili ho totiž zo šírenia hoaxov

47
Trump

Trump minulý týždeň podpísal nariadenie, ktorého cieľom je zmeniť súčasný výklad zákona chrániaci sociálne siete pred právnou zodpovednosťou za obsah zverejnený na ich stránkach.

Trump podpísal vo štvrtok večer výkonné nariadenie, ktorého cieľom je zmeniť súčasný výklad zákona chrániaci sociálne siete pred právnou zodpovednosťou za obsah zverejnený na ich stránkach.

Americké spoločnosti Twitter, Facebook a Google sa domnievajú, že toto nariadenie ohrozuje slobodu internetu a môže aj celkovo poškodiť americkú ekonomiku.
Trump nariadenie podpísal dva dni po tom, ako Twitter označil dva jeho príspevky za „nepodložené“ faktami. Twitter vo svojej reakcii označil Trumpov výnos za „reakcionársky a spolitizovaný prístup“, ktorý ohrozuje „budúcnosť prejavov v internetovom priestore a slobody na internete“.

Trump

Predstaviteľ spoločnosti Facebook Andy Stone vo svojej reakcii na Trumpove najnovšie zásahy voči internetu pripomenul, že Facebook je platformou pre rôzne názory, ktorá dbá na ochranu slobody vyjadrovania. Zároveň však chráni komunitu svojich používateľov pred škodlivým obsahom vrátane obmedzenia práva občanov na uplatnenie svojho práva voliť. Podľa Stonea po aplikácii nariadenia vznikne situácia, keď budú internetové platformy dotlačené k tomu, aby cenzurovali všetko, čo by mohlo byť pre niekoho urážlivé.

Stone reagoval situáciu z utorka, keď spoločnosť Twitter vôbec po prvý raz označila dva Trumpove príspevky za zavádzajúce. Upozornila pritom čitateľov, že prezidentove tvrdenia o korešpondenčnom hlasovaní obsiahnuté v týchto tweetoch vyvrátili overovatelia faktov.

Trumpov prístup je vraj reakcionársky a spolitizovaný

Trump v predmetnej dvojici príspevkov tvrdí, že korešpondenčné hlasovanie povedie k podvodom a zmanipulovaniu prezidentských volieb. Twitter pod oba príspevky umiestnil odkaz „Overte si skutočnosti o korešpondenčnom hlasovaní“. Ten používateľov zavedie k upozorneniu, že rozličné médiá ako CNN či The Washington Post citovali expertov, podľa ktorých sa korešpondenčné hlasovanie iba veľmi zriedka spája s volebnými podvodmi.
Predstaviteľka spoločnosti Google Riva Sciutová uviedla, že internetové platformy poskytujú priestor na vyjadrenie širokému okruhu ľudí a firiem naprieč politickým spektrom a umožnili im dostať sa novým spôsobom k svojej cieľovej skupine. Trumpom podpísané nariadenie preto podľa Sciutovej spôsobí škody ekonomike Spojených štátov a ich líderskej pozícii vo svete v oblasti slobody internetu.

Spoločnosť Twitter označila Trumpov výnos za reakcionársky a spolitizovaný prístup k jednému z kľúčových zákonov krajiny a uviedla, že popiera demokratické hodnoty a ohrozuje slobodu vyjadrovania na internete.