Úvod PR správy Údržba vysokozdvižného vozíka: Predlžuje výkon a zlepšuje prevádzku skladu

Údržba vysokozdvižného vozíka: Predlžuje výkon a zlepšuje prevádzku skladu

10

Každý kus skladového zariadenia má svoje vlastné požiadavky na údržbu. Od veľkých dopravníkov až po tlačené vozíky na balenie objednávok, každé jedno zariadenie sa musí pohybovať a správne fungovať. Vysokozdvižné vozíky sú niektoré z najobľúbenejších strojov používaných v skladoch, pretože sú efektívne a ľahko sa obsluhujú.

Zachovanie ich dobrého výkonu si však vyžaduje pravidelnú údržbu, ktorá zlepšuje skladové operácie a výkon vozíka.

Prečo sú vysokozdvižné vozíky v skladoch také bežné?

Moderné vysokozdvižné vozíky slúžia v skladoch na mnohé účely. Prepravujú veľké, ťažké predmety z jednej oblasti do druhej a zdvíhajú palety predmetov na police. Ľahko sa s nimi manévruje a ľahko sa s nimi riadi, takže pracovníci môžu byť rýchlo vyškolení, ako ich používať.

Vysokozdvižné vozíky možno skladovať v malých priestoroch, čím sa uvoľní viac miesta v sklade pre inventár a ďalšie vybavenie. Sú to jedny z najuniverzálnejších nástrojov v tomto odvetví a budú tu aj v nadchádzajúcich rokoch.

Kontrolný zoznam údržby vysokozdvižného vozíka

Aby vysokozdvižné vozíky mohli pokračovať vo svojej práci, musia byť dobre udržiavané. Funguje to presne ako pri aute. Správna údržba predlžuje životnosť stroja a znižuje bezpečnostné riziká.

Údržba vysokozdvižného alebo rovnako multifunkčného paletového vozíka je tiež oveľa lacnejšia ako výmena vysokozdvižného vozíka, takže tieto kroky môžu prevádzkovateľom skladov pomôcť znížiť ich réžiu.

▪        Výmena oleja vo vysokozdvižnom vozíku

Podobne ako olej v aute, aj olej vo vysokozdvižnom vozíku by sa mal meniť každých pár mesiacov. Predídete tak problémom so spaľovaním a zlepšíte výkon vysokozdvižného vozíka. Nový olej tiež zvyšuje palivovú účinnosť vysokozdvižného vozíka, čo z dlhodobého hľadiska šetrí peniaze.

▪        Skontrolujte hladiny tekutín

Väčšina vysokozdvižných vozíkov používa hydrauliku na zdvíhanie ťažkých predmetov. Hydraulika sa spolieha na kvapalinu. Hydraulickú kvapalinu možno bude potrebné časom doplniť, rovnako ako palivo. Vysokozdvižné vozíky tiež používajú nemrznúcu zmes, ktorá zabraňuje ich prehriatiu. Doplňte ich alebo vymeňte podľa potreby.

Ak je jedna z hladín kvapaliny neočakávane nízka, hľadajte netesnosti. Skontrolujte nádrž a podlahu pod vysokozdvižným vozíkom, či sa v okolí nenachádzajú nejaké tekutiny. Ak áno, identifikujte zdroj úniku a podľa toho ho opravte.

▪        Namažte pohyblivé časti

Ak vysokozdvižný vozík začal brúsiť alebo škrípať, môže to byť spôsobené tým, že niektorý prvok potrebuje nový olej alebo mazivo. Niektoré jednoduché lubrikanty tieto problémy vyriešia.

▪        Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách

Vysokozdvižné vozíky prechádzajú celým skladom, takže ich pneumatiky prechádzajú silným opotrebovaním. Klince, skrutky, úlomky plastu alebo iné nečistoty z podlahy môžu prepichnúť a poškodiť pneumatiky.

Samozrejme, podlahy by sa mali pravidelne čistiť, aby sa predišlo tomuto problému, ale niektorým problémom sa nedá vyhnúť. Aspoň raz týždenne preto skontrolujte tlak v pneumatikách, aby ste ich opravili alebo vymenili, ak sú poškodené.

Väčšinu foriem údržby vysokozdvižných vozíkov môžu dokončiť pracovníci skladu, ale pre veľké problémy by mal byť k dispozícii aj mechanik vysokozdvižných vozíkov. S dobre fungujúcimi vysokozdvižnými vozíkmi v sklade bude efektivita práce vysoká.

Zdroj obrázka: wOOfwOff/Shutterstock.com