Úvod Nezaradené V Bratislave sa bude prvýkrát konať populárny hobby-festival Maker Faire

V Bratislave sa bude prvýkrát konať populárny hobby-festival Maker Faire

34

Tento rok sa na Slovensku po prvýkrát uskutoční svetoznáme stretnutie hobby tvorcov, technologických kutilov a vynálezcov – festival Bratislava Mini Maker Faire.

Maker Faire je celosvetovo uznávaná sieť akcií, ktorú prvýkrát iniciovala redakcia časopisu Make so sídlom v San Franciscu. Tento globálny festival digitálneho aj analógového, tradičného i technického kutilstva nie je zameraný na konkrétny odbor. Jeho hlavnou témou je tvorivosť a určený je pre  všetky vekové kategórie.

Prvý Maker Faire sa uskutočnil v roku 2006 v San Franciscu, kam aj tento rok zamierilo vyše 150 000 návštevníkov. Počet miest, kde sa organizuje Maker Faire z roka na rok rastie. Jednotlivé festivaly organizujú lokálne organizácie a stretávajú sa na nich fanúšikovia kreatívnej práce s technológiami, 3D tlačou, elektronikou, počítačmi, novodobí kutilovia a ďalší voľnočasoví tvorcovia všetkého druhu. Obrie stretnutia sa každoročne konajú už tradične v San Franciscu a New Yorku, ale aj u našich susedov, napríklad vo Viedni a Prahe, kde sa tento rok uskutočnil už druhý ročník Maker Faire Prague. Cez víkend tam zavítalo viac ako 10 000 návštevníkov a predstavených bolo vyše dvesto projektov.

Aj keď má u nás kutilstvo veľkú tradíciu, licencovaný Maker Faire bude prvou akciou tohto druhu na Slovensku. Maker totiž je nie je len garážový kutil alebo modelár, ale človek, ktorý rád spolupracuje na projektoch aj s ostatnými, využíva open source riešenia a technológie 21. storočia. Maker môže byť fanúšik komunitných dielní, ktorý svoj osobný tvorivý projekt bude prezentovať práve na festivale Maker Faire v duchu hesla “ukáž, čo si vyrobil, zdieľaj, čo si sa pri tom naučil.”

Výstavná plocha na festivale Maker Faire je pre nekomerčných tvorcov zdarma. Prvý ročník odštartuje v piatok 15. novembra 2019 v priestoroch Starej tržnice v Bratislave. Do výzvy Call For Makers sa možno prihlásiť do 15. septembra.

 

A ešte nejaké praktické informácie: Aby ste mohli na festivale prezentovať svoj projekt, je potrebné vyplniť na stránke https://bratislava.makerfaire.com/ jednoduchý formulár Call For Makers (modré tlačidlo vpravo hore na stránke), pomocou ktorého si zarezervujete priestor napríklad v podobe výstavného stola, na ktorom môžete počas akcie predstaviť návštevníkom svoje projekty prípadne aj celý proces vašej tvorby.