Úvod Fotoaparáty a kamery V malom tele veľký duch: Nikon uviedol prvý mirrorless radu Z...

V malom tele veľký duch: Nikon uviedol prvý mirrorless radu Z s DX snímačom

40
Nikon Z 50 je ľahký a cenovo dostupný mirrorless.

Najsilnejšou stránkou nového foťáku Nikon Z 50 sú kompaktné rozmery a nízka hmotnosť v kombinácii s kvalitou fotenia, akú dosahujú podstatne väčšie a ťažšie profi zrkadlovky.

To najdôležitejšie povedzme hneď na úvod. Fotoaparát Z 50 je vybavený veľkým snímačom formátu DX s rozlíšením 20,9 Mpx. Je to rovnaký snímač, aký je použitý napríklad v profi zrkadlovke Nikon D500. Ten dopĺňa rýchly obrazový procesor EXPEED 6. Od ich kombinácie sa odvíja väčšina výhod novej Z 50-ky.

Predstavme si ich podrobnejšie. Z 50 už na prvý pohľad zaujme kompaktnými rozmermi, ktorým zodpovedá aj nízka hmotnosť. Aby sme boli konkrétni – telo aj s batériou váži 450 gramov a rozmery prístroja sú 127 x 94 x 60 mm.

Z50 má výklopný displej, použiteľný aj pre selfie.

K ďalším prednostiam nového foťáku patrí špičkový hľadáčik (rozlíšenie 2 360 000 bodov), základné parametre možno nastavovať priamo v ňom. Okrem neho má nahor, respektíve nadol výklopný displej s vysokým rozlíšením (1 040 000 bodov), možno ho preklopiť až tak, že je použiteľný v selfie režime. Novým prvkom sú dotykové tlačidlá na boku fotoaparátu, podobné, ako poznáme zo smartfónov.

Nadštandardné parametre

Pokiaľ ide o fotenie, Z50-ka rozhodne vynikne v zlých svetelných podmienkach a tých, čo radi fotia akčné veci, vrátane športu, poteší aj sériové snímanie rýchlosťou až 11 obrázkov za sekundu (s automatickým zaostrovaním / automatickou expozíciou). Pri ňom využíva systém Hybrid-AF, Z 50-ka má 209 zaostrovacích bodov, ktoré na AF na snímači pokrývajú približne 90 % obrazového poľa

Ovládanie je jednoduché, nechýbajú predprogramovateľné tlačidlá.

Okrem toho má aj detekciou tváre a očí, v skupine ľudí si možno vybrať konkrétneho človeka – a to aj pri videu. Pokiaľ si nie sú postavy priveľmi podobné, dokáže ich udržať. Ostrenie je k dispozícii aj pre natáčanie videa a fotenie selfie, pri ktorých je ovládanie prístroja trochu sťažené.  Tu opäť oceníte aj jeho hmotnosť. Inak – natáčanie videa je v modeli Z 50 mimoriadne jednoduché, zvláda 4K aj  slow-motion pri 120 fps.

Samozrejme, foťák funguje s manuálnymi nastaveniami aj v plnoautomatickom režime, má približne dve desiatky rôznych efektov a filtrov – taktiež aj pre video. Zjednodušené je aj  zdieľanie fotiek a videí. Využíva na to wi-fi, bluetooth a aplikáciu SnapBridge.

Displej má 1 040 000 bodov.

Foťák má bajonet Nikon Z (respektíve je plne kompatibilný s bajonetovým adaptérom FTZ) a na úvod prichádza s dvomi základnými objektívmi:  ultraprenosným, kompaktným (rozumej plochým) a univerzálnym Nikkorom Z DX 16 – 50 mm f/3,5 – 6,3 VR, vážiacom len 135 gramov (!)  a teleobjektívom Nikkor Z DX 50 – 250 mm f/4,5 – 6,3 VR.

A teraz to podstatné: ceny. Z5O telo bude stáť 889 eur, v kombinácii s objektívmi 16-50mm a 50-200mm 1 289 eur.