Úvod Quanta SMART Vedcom sa chemickou analýzou podarilo odhaliť pôvod megalitov Stonehenge

Vedcom sa chemickou analýzou podarilo odhaliť pôvod megalitov Stonehenge

125
Stonehenge

Návrat vzorky kamenného jadra z jedného z kamenných stĺpov zo Stonehenge, ktorú odobrali počas archeologického výskumu v roku 1958, však umožnil vedcom analyzovať jej chemické zloženie.

Vedci objasnili pôvod megalitov Stonehenge, z ktorých pozostáva kultový Stonehenge. Stalo sa tak za pomoci donedávna „stratenej“ vzorky jedného z týchto obeliskov, ktorá sa vrátila do Británie po 60 rokoch zo Spojených štátov.

Test meter dlhej vzorky jadra sa zhodoval s výsledkami geochemickej štúdie stojacich megalitov. Archeológovia označovali za zdroj kameňov Stonehengea oblasť West Woods, ktorá je vzdialená 25 kilometrov severne od lokality a leží pri meste Marlborough, ale nemali na to dostatočné dôkazy. Zatiaľ čo pôvod menších kameňov bol vystopovaný v pohorí Preseli Hills vo Walese, pôvod ústredných megalitov až doteraz nebolo možné identifikovať.

Návrat vzorky kamenného jadra z jedného z nich, ktorú odobrali počas archeologického výskumu v roku 1958, však umožnil vedcom analyzovať jej chemické zloženie. Vzorku vrátil vlani 89-ročný Robert Phillips, ktorý sa podieľal na daných prácach. Vedci najskôr prostredníctvom prenosného zariadenia vykonali röntgenové testovanie všetkých zostávajúcich megalitov na lokalite Stonehenge, pričom zistili, že majú podobné chemické zloženie a pochádzajú z rovnakej oblasti.

Následne boli analyzované odkryvy hornín v oblasti siahajúcej od grófstva Norfolk po grófstvo Devon a porovnané ich chemické zloženie s tým, ktoré má predmetná vzorka. Kultúrna organizácia English Heritage uviedla, že príležitosť uskutočniť deštruktívny test vzorky sa ukázala ako “rozhodujúca”, keďže jej zloženie sa zhodovalo s tým, aké majú kamene v lokalite West Woods pri meste Marlborough. Výsledky štúdie boli zverejnené v časopise Science Advances, z ktorého citovala stanica BBC.