Úvod Fotoaparáty a kamery Sony ZV-1 a kamera FDR-AX43: Sony má nové nástroje pre vloggerov

Sony ZV-1 a kamera FDR-AX43: Sony má nové nástroje pre vloggerov

162
Sony ZV-1 a Sony FDR- AX43

Fotoaparát Sony ZV-1 predstavuje koncept špecificky zameraný na potreby tvorcov video-obsahu a FDR-AX43 je kompaktná kamera s pokročilými technológiami stabilizácie obrazu.

Spoločnosť Sony  predstavila nový vreckový fotoaparát Sony ZV-1. Ide o ľahké, kompaktné riešenie typu „všetko v jednom“. Vybavený obrazovým snímačom Exmor RS CMOS, čipom DRAM a objektívom s veľkou clonou 24-70 mm F1,8-2,8 ZEISS Vario-Sonnar T, ktorý vytvára dokonalo rozostrené pozadia. To samozrejme umožňuje vyniknúť fotografovanému objektu. Fotoaparát sa uzamkne a sleduje objekty s vysokou presnosťou a rýchlosťou pomocou špičkového systému automatického zaostrovania.

Sony ZV-1

Sony ZV-1 má samozrejme najnovšiu generáciu obrazového procesora BIONZ X. Ten umožňuje snímať s vysokým rozlíšením, nízkym šumom a vynikajúcou kvalitou obrazu, či zvuku. Je to prvý kompaktný fotoaparát od spoločnosti Sony s dotykovým displejom LCD, ktorý je upevnený zboku. Uľahčuje tak vytváranie záberov v režime selfie. Samozrejmosťou je nahrávanie filmu v rozlíšení 4K a zabudovaná stabilizácia obrazu.

ZV-1 ponúka jednoduché riešenie na prepínanie medzi dvoma úrovňami rozmazania pozadia počas nahrávania vďaka dobre dostupnému tlačidlu na vrchu fotoaparátu. Navyše uľahčuje fotografovanie produktov pre videorecenzie, či podobný videoobsah. Používa totiž najmodernejšiu technológiu zaostrovania vyvinutú pre fotoaparáty radu α (Alpha) a modely z rodiny RX. Obsahuje pokročilé automatické zaostrovanie (AF), ktoré mu umožňuje počas záznamu uzamknúť a sledovať objekty s vysokou presnosťou a rýchlosťou.

Extrémne zmeny v osvetlení, ako je chôdza vonku za slnečného dňa alebo náhly prechod z jasného miesta do tieňa nie sú pre Sony ZV-1 problém vďaka novej funkcii automatickej expozície(AE). Automaticky deteguje a uprednostňuje tvár subjektu. Pritom zároveň upravuje expozíciu tak, aby bola tvár vykreslená pri ideálnom jase v akomkoľvek prostredí. Táto technológia AE tiež potlačuje náhlu zmenu expozície, ak sa objekt rýchlo odvráti od objektívu, aby sa vylúčili neočakávané prepady alebo extrémne tmavé zábery.

Práca s farbami je ďalšou silnou stránkou novinky. ZV-1 optimalizuje tóny pleti. Na zvýšenie dôrazu na tvár subjektu (najmä pri snímaní v režime selfie)  ZV-1 vytvára hladkú a prirodzenú pleť a zároveň zachováva ostré snímky úst a očí vo videách aj na fotografiách.

Sony ZV-1

Fotoaparát má samozrejme zabudovaný aj kvalitný mikrofón. Ten bol navrhnutý na smerové snímanie zvuku vpred, čo umožňuje jasné snímanie hlasu subjektu pri minimalizácii šumu v pozadí, najmä pri práci v režime selfie. Pre väčšiu flexibilitu je ZV-1 tiež vybavený štandardným 35mm mikrofónom (3,5mm) a Multi Interface Shoe pre pripojenie širokej škály externých mikrofónov.

Samotný prístroj váži približne 294 g. Vďaka tomu je ideálny na ovládanie jednou rukou. Tomu je prispôsobené aj veľké tlačidlo REC na hornom okraji fotoaparátu pre rýchly prístup k nahrávaniu videa, ako aj kontrolka nahrávania na prednej strane kamera, ktorá indikuje, či kamera aktívne nahráva. Fotoaparát bude dostupný od tohto mesiaca a jeho cena bola stanovená na 800 EUR.

Sony FDR- AX43

S pokročilou stabilizáciou

Druhou novinkou je Handycam FDR-AX43, ideálny partner pre tých, ktorí chcú zachytiť svoje cestovné alebo rodinné spomienky. Zároveň však ponúka účinné a všestranné pomôcky pre všetkých tvorcov obsahu. Medzi tieto patrí najmä vyvážený optický stabilizátor SteadyShot so zabudovaným závesným mechanizmom pre plynulé zábery pri chôdzi, behu alebo pri plnom priblížení. Jeho hlavnou zbraňou je objektív ZEISS Vario-Sonnar T so zoomom a širokým uhlom až 26,8 mm. Okrem toho ponúka 20-násobné optické priblíženie a Clear Image Zoomom 30x pre 4K / 40x pre HD rozlíšenie. Rýchlosť snímania je 100 Mb / s pre XAVC S 4K, 50 Mb / s pre XAVC S HD.

Sony FDR- AX43

Kamera FDR-AX43 ponúka dlhú výdrž batérie (až 235 minút nepretržitého záznamu s dodávanou batériou) ako aj napájanie zo sieťového adaptéra. Súčasťou balenia je nový program Highlight Movie Maker, ktorý vytvára krátke filmy  vo fotoaparáte v rozlíšení 4 K alebo HD bez potreby následnej úpravy po produkcii. Model FDR-AX43 bude k dispozícii v Európe až počas júla s cenovkou 700 EUR.