Úvod Quanta SMART Volá sa Loihi a dokáže vyňuchať nebezpečné chemikálie

Volá sa Loihi a dokáže vyňuchať nebezpečné chemikálie

38
Loihi

Intel vylepšuje svoj neuromorfný čip Loihi tak, aby dokázal pomáhať v konkrétnych situáciách

V spoločnom dokumente uverejnenom v časopise Nature Machine Intelligence vedci z laboratórií Intel Labs a Cornell University preukázali schopnosť neuromorfného výskumného čipu Intel Loihi učiť sa a rozpoznávať nebezpečné chemikálie napriek prítomnosti výrazného hluku a oklúzie.

Loihi sa naučil každý zápach s pomocou iba jedinej vzorky, bez toho, aby narušil svoju pamäť predtým naučených vôní. Loihi tak preukázal vynikajúcu presnosť rozpoznávania v porovnaní s konvenčnými najmodernejšími metódami vrátane riešenia hlbokého učenia, ktoré vyžadovalo 3 000-krát viac tréningových vzoriek na jednotlivé triedy, aby sa dosiahla rovnaká úroveň klasifikačnej presnosti.

Pomocou nervového algoritmu odvodeného z architektúry a dynamiky čuchových obvodov mozgu vedci z spoločnosti Intel a univerzity Cornell vyškolili neuromorfný výskumný čip spoločnosti Loihi, aby sa naučil a rozpoznal vône 10 nebezpečných chemikálií. Na tento účel použili súbor údajov o aktivite 72 chemických senzorov reagujúcich na tieto pachy a nakonfigurovali obvodový diagram biologického čuchu Loihi. Čip sa rýchlo naučil poznávacie znamenia každého z pachov a rozpoznal každý zápach aj keď bol značne potlačený, čo demonštruje sľubnú budúcnosť pre priesečník neurovedy a umelej inteligencie.

Čítajte viac: Od piesku k silikónu: Intel ukazuje, ako sa tvoria mikroprocesory

Takéto čipy by sa v budúcnosti mohli použiť na lekárske diagnózy, pri ktorých niektoré choroby vydávajú určitý zápach. Ďalším príkladom sú roboty vybavené neuromorfmi, ktoré lepšie identifikujú nebezpečné látky v bezpečnostných linkách letísk. Príkladov je viac a najmä v aktuálnej situácii pandémie si človek okamžite uvedomuje to, ako by podobné čipy mohli nielen zvyšovať našu bezpečnosť ale aj priamo zachraňovať ľudské životy.