Úvod Inteligentné autá a elektromobily Volvo a China Unicom zavádzajú 5G siete, chcú lokalizovať aj poľadovicu

Volvo a China Unicom zavádzajú 5G siete, chcú lokalizovať aj poľadovicu

27
5G
Volvo bude v Číne prakticky testovať nasadenie 5G sietí do áut.

Technológia 5G je omnoho rýchlejšia, má väčšiu dátovú kapacitu a ponúka rýchlejšiu odozvu než súčasná 4G sieť. Vďaka tomu môžu vozidlá medzi sebou cez cloud komunikovať prakticky v reálnom čase a odovzdávať si navzájom informácie o nehodách alebo nebezpečných úsekoch.

Spoločnosť Volvo Cars a popredný poskytovateľ telekomunikačných služieb China Unicom  sa dohodli na vzájomnej spolupráci pri výskume, vývoji a testovaní spôsobov využitia technológie 5G a vznikajúcej technológie V2X (Vehicle to everything) v automobiloch.

Technológia 5G, ako piata generácia mobilných sietí, je omnoho rýchlejšia, má väčšiu dátovú kapacitu a ponúka rýchlejšiu odozvu než predchádzajúca technológia 4G. Vzhľadom na to, že do vozidla a z vozidla možno rýchlejšie a s menším oneskorením prenášať väčší objem dát, otvára sa viac možností využitia pre automobily.

Čítajte viac:

Svetový rekord: V Nórsku bolo v uplynulom roku takmer každé druhé predané auto elektromobil

Ak má napríklad vozidlo informácie o dopravných problémoch na nadchádzajúcej trase, ako sú práce na ceste, zápchy alebo nehody, môže prijať preventívne opatrenie, čiže spomaliť alebo navrhnúť inú trasu. Taktiež sa otvára možnosť lokalizovať úseky s klzkými cestami, respektíve poľadovicou a v reálnom čase ich zdieľať medzi vozidlami To pomáha zvyšovať bezpečnosť premávky pre cestujúcich vo vozidle. A tým, že sa vyhnete upchatému úseku, zvýšite tiež efektívnosť využívania energie.