Úvod Gadgety Piaggio – výrobca legendárnych motocyklov Vespa ponúka robotickú nákupnú tašku. Stojí toľko,...

Piaggio – výrobca legendárnych motocyklov Vespa ponúka robotickú nákupnú tašku. Stojí toľko, ako motorka…

33
Robotická taška Piaggio gita za vami pôjde ako psík.

Nákupná taška gita je v podstate je to malý robot od spoločnosti Piaggio Fast Forward. Môžete do neho naložiť takmer čokoľvek  – drobný nákup, výbavu do fitka, veci pre deti – do hmotnosti približne 18 kg. Gita následne pôjde ako psík presne tam, kam aj vy.

Robota už niekoľko rokov vyvíja divízia Piaggio Fast Forward, ktorej materská firma Piaggio je známa najmä vďaka výrobe legendárnych skútrov Vespa. Pôvodný koncept gity bol úplne autonómny, schopný prevážať náklad rýchlosťou až 35 km/h.

Konštruktéri napokon od tohto riešenia ustúpili, rozhodli sa pre robota, ktorý bude svojho majiteľa nasledovať  ako psík. Využíva na to technológiu, známu pod skratkou SLAM (Simultaneous Localization and Mapping). Tá mu – podobne ako niektorým robotickým vysávačom – umožňuje vytvoriť 3D mapu prostredia, v ktorom sa pohybuje.  Keďže má vpredu stereo kameru, v známom prostredí sa následne dokáže pohybovať úplne samostatne. Koncept, ktorý bol neskôr m ierne upravený bol prvýkrát predstavený v roku 2017, jeho schopnosti ukazovalo aj video:

V produkčnej verzii je táto schopnosť obmedzená tak, že robot musí nasledovať vedúcu osobu, pomocou kamier si však optimalizuje trasu, ktorou za ňou ide a vyhýba sa prekážkam, ktoré chodcovi nerobia problém, malej nákupnej taške na kolieskach však áno. Maximálna rýchlosť gity bola obmedzená na necelých 10 km/h.

Treba priznať, že gita má zatiaľ z hľadiska pohybu relatívne dosť obmedzení. Problém jej robia napríklad schody, vysoká tráva, piesok a aj blato. Pokiaľ ide o svahy, zvláda ich do sklonu 16 stupňov.

Pridaná hodnota

S majiteľom komunikuje cez mobilnú aplikáciu, využíva pritom bluetooth, akusticky aj vizuálne ho upozorní aj na to, že jej dochádza energia. Má zabudované aj reproduktory, takže vám poslúži aj ako samostatne sa pohybujúci bluetooth reproduktor. Náklad môže prepravovať v otvorenej verziu, ale dá sa aj zavrieť a na diaľku zamknúť.

Čítajte viac:

Rollogo Escape S je prvý kufor s generátormi elektriny, integrovanými priamo do koliesok

Gita váži niečo vyše 22 kg, za dve hodiny ju nabijete zo zásuvky na štyri hodiny používania a v prípade potreby ju môžete využiť aj ako mega-powerbanku pre dobíjanie smartfónov, tabletov, notebookov alebo iných periférií.

Do predaja ide už 18. novembra, najprv v USA, kde bude stáť približne 3 250 dolárov, čo je v prepočte vyše 2 900 eur. Samozrejme, keďže robot bol vyvinutý v USA, treba prirátať ešte aj nejaké tie clá, takže suma sa ľahko dostane cez tritisíceurovú hranicu.