Úvod Inteligentná infraštruktúra TEST Woox Smart Plug: smart zásuvka, ktorá vás nezruinuje

TEST Woox Smart Plug: smart zásuvka, ktorá vás nezruinuje

660

Čítate si v poslednom čase o smart domácnosti, o tom ako sa dá takmer každý detail v byte či dome riadiť cez internet odkiaľkoľvek? Chceli by ste si niečo také vyskúšať, ale nechcete investovať priveľa peňazí? Predstavujeme vám vstupenku do sveta smart domácnosti od spoločnosti Woox.

Je to malá ochutnávka, ktorú si môže dovoliť každý. Smart zásuvka Woox Smart Plug stojí toľko čo dva lístky do kina v hlavnom meste.

Produkty z kategórie smart home zažívajú tento rok veľký rozmach a stávajú sa čoraz dostupnejšie. Žiarovky, ktoré sa dajú rozsvietiť cez aplikáciu v smartfóne, alebo riadiť hlasom cez niektorého zo smart asistentov už nie sú ničím zaujímavé. Smart funkcie sa dostávajú aj do bežných spotrebičov. Do svojej domácej siete si tak môžete pripojiť chladničku, klimatizáciu, televízor, alebo aj taký ryžovar či zvlhčovač vzduchu.

Čo však ale v prípade, že zariadenie už máte a nechcete investovať do nového? Máte trebárs obľúbenú lampu po rodičoch, do ktorej nechcete vložiť smart LED žiarovky, keďže sa vám viac páči klasické teplé svetlo vláknovej žiarovky. Alebo taký ventilátor. V lete si ho postavíte do kúta miestnosti, no nechce sa vám za ním chodiť zakaždým, aby ste ho zapli a vypli. Presne tak, v oboch prípadoch celkom postačí smart zásuvka.

Dostupné riešenie

Woox Smart Plug stojí zhruba 18 EUR. To je vo svete smart zásuviek veľmi dobrá cena. Je kompaktná a pomerne nenápadná. Pripojíte k nej kábel od ventilátora či lampy po rodičoch, vložíte ju do bežnej elektrickej zásuvky, nainštalujtete si na smartfón aplikáciu, Woox Smart Plug pripojíte a hotovo. Spotrebiče sa dajú zapínať cez telefón, ale dajú sa nastaviť aj časy, kedy sa má zásuvka vypnúť a zapnúť, prípadne časovač, po uplynutí ktorého sa zásuvka vypne.

Jedna z najlacnejších Smart zásuviek na našom trhu sa dodáva v malej zelenej škatuľke, na ktorej nájdete všetky potrebné informácie. Spolu s priloženým manuálom sa dozviete akú aplikáciu stiahnuť a ako postupovať pri jej konfigurácii. Woox Smart Plug komunikuje cez WiFi. Pri prvotnom nastavení sa vytvorí ad-hoc sieť so smartfónom a v aplikácii nastavíte parametre pripojenia k vašej domácej WiFi sieti. A to je všetko, po úspešnom pripojení sa zásuvka objaví v hlavnom menu aplikácie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aplikácia je podobná ďalším podobne orientovaným aplikáciám ostatných výrobcov. Mohla by byť trochu prehľadnejšia, no už na domovskej obrazovke poskytuje prehľad pripojených zariadení, aktuálne počasie a zoznam miestností, resp. skupín, kam je možné jednotlivé zariadenia pridať. Okrem domácej obrazovky sú k dispozícií ďalšie dve: Smart a Me. Na tej prvej sa konfigurujú automatizačné skripty a scény, na druhej zasa nastavenia aplikácie a samotného profilu.

Kompatibilita

Obrazovka s názvom Smart otvára dvere k prvému prvku smart domácnosti. Zapnúť a vypnúť zásuvku cez mobil nie je až taký zázrak, ale zautomatizovať denné rutiny je už iná vec. Napríklad ak zaspávate so zatiahnutými žalúziami a chýba vám východ slnka, môžete si nastaviť, aby sa lampa na vašom nočnom stolíku rozsvietila práve pri východe slnka. Aplikácia vie používať aj údaje o počasí či vonkajšej teplote.  Vie spolupracovať aj s ďalšími zariadeniami, ktoré podporujú protokol IFTTT.

Dobrou správou je, že Woox podporuje aj Amazon Alexa a Google Assistant, takže do prostredia prepojených zariadení zapadne celkom jednoducho. Ak však fungujete na Apple Homekit, máte smolu, budete sa musieť poobzerať po drahších riešeniach. Nastavenia sa nahrávajú na Woox cloud, takže sú nezávislé od toho, či je smartfón s bežiacou aplikáciou v dosahu lokálnej WiFi siete.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

My sme zásuvku testovali v prostredí ekosystému Amazon Alexa a s konfiguráciou nebol žiadny problém. Prvé nastavenia treba urobiť v aplikácií, a tú potom prepojiť s Alexa Skillom. Zásuvka potom funguje aj v skupinách s inými zariadeniami a Alexa ešte viac rozšíri možnosti diaľkovo spínanej zásuvky.

Praktické skúsenosti

Z hľadiska konštrukcie je zásuvka pomerne kompaktná a pevná, matne biele plasty sú pevné a príkladne k sebe lícujú. Dierky zásuvky sú chránené pred deťmi. Zásuvka zvládne 16 A a 3680 W, takže pripojiť k nej môžete napríklad aj kanvicu a nechať si zohriať vodu hneď keď vám zazvoní budík.

Woox Smart Plug je šikovnou zásuvkou, za pár eur si môžete vyskúšať aspoň jeden prvok smart domácnosti. Ak už základnú infraštruktúru v podobe smart asistenta už máte, je zásuvka od Woox cestou, ako pridať do systému ďalšie lampy, ďalšie spotrebiče. Iste, nízka cena so sebou prináša aj zopár obetí. Niektorí používatelia hlásia nestabilitu pripojenia (vzhľadom na malé antény je treba mať byt dobre pokrytý WiFi signálom), chýba meranie spotreby a podpora pre Apple Homekit.

Tak či onak, Woox Smart Plug je výborným doplnkom do domácnosti a keď si kúpite jednu, určite budete hľadať využitie a dôvod pre nákup ďalšej.

Woox Smart Plug (18 EUR)

Plusy

  • Skvelá cena
  • Podporuje Google Assistant
  • Podporuje Amazon Alexa
  • Rýchla konfigurácia

Mínusy

  • Nepodporuje Apple Homekit
  • Nemeria spotrebu